נטלי – הדרך לקשר זוגי עוברת דרך הקשר עם העצמי

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

לאורך השנים פנו אלי לא פעם אנשים שהרגישו שהם לא מצליחים לייצר לעצמם את הזוגיות הרצויה. מטפל יכול לעזור למטופליו להתמודד עם קשיים גם אם לא חווה אותם אישית. במקרה של נטלי, נסיון החיים האישי שלי עזר לי להבין אותה יותר טוב. כמישהי שמצאה זוגיות בשלב מאוחר יחסית בחייה ההתמודדות עם הלחץ הפנימי והסביבתי של החברה היתה מוכרת לי היטב.

חשוב להדגיש שנטלי לא לבד: קיימות לא מעט נשים עם נתונים מצוינים שלא מוצאות את עצמן בתחום הזוגיות. הסיבות לכך רבות ומגוונת. קיים מיתוס שרבים מאמינים בו, לפיו אישה שנראית טוב ויודעת לנהל את חייה חייבת להצליח גם במישור הזוגי. המציאות מראה שזה לא בהכרח המצב. המיתוס הנ”ל מתייחס בעיקר לנשים אבל קיים גם אצל גברים. אצל אשה חכמה ורגישה שהכל זורם בחייה חוץ מזוגיות התסכול עשוי להיות רב, והשאלה “מה לא בסדר איתי?” תגיע מבפנים ובמחוץ. ההורים והסובבים לרוב לא מצליחים להבין, ופעמים רבות, מתוך הכוונה הכי טובה מחמירים את המצב באמירות כמו: “את נהדרת, איך זה שאין לך זוגיות?”

במקרים כאלה לעיתים המכלול החיובי לא ממש עוזר, כשאישה כמו נטלי מפעילה מנגנון פנימי וקטלני של ביקורת פנימית. נפתח מעגל של הלקאה עצמית, ובמקום לשמש להעצמה ובניית החיים האישיים אנרגיית החיים משנה כיוון ונעשה בה שימוש לחיזוק הקורבנות והתסכול, אמירות כמו “למה זה קורה לי?” ו”מה עשיתי שמגיע לי עונש כזה?” הופכות להיות דבר יומיומי. זה מזכיר מחלה אוטו-אימונית, בה הגוף תוקף את עצמו. התרופות שעוזרות במקרים בהם מקור הבעיה חיצוני לא עוזרות כשהתוקף הוא האדם עצמו.  נטלי ניחנה ברציונליזציה חזקה והיתה רגישה מאד לכל ניואנס. כבר נמאס לה לשמוע חיזוקים על כמה היא אטרקטיבית ומוצלחת, זה רק החמיר את התסכול שלה. הבנתי שמולה אני חייבת להתנהל במשנה זהירות.

“אז ככה,” אמרה כשהתיישבה מולי “שמעתי עליך דברים טובים, אבל אני רוצה להגיד לך מראש שכבר עברתי טיפול שיחתי אצל יותר ממטפל אחד, כבר עברתי את הכל, כולל חפירות מהעבר, אני עייפה ומותשת ופשוט נמאס לי כבר.”

“ובכל זאת את כאן.” ציינתי.

“כן, כי חשבתי שאולי את בכל זאת תוכלי לעזור לי, אולי יש דרך כלשהי, אולי בעזרת הקריסטלים…”

“אני בהחלט אנסה, אבל אי אפשר להמנע מלהתייחס לעבר, לא חייבים לחפור…” הסברתי לה את מהותו של הטיפול האנרגטי המשולב בשיחה ותהיתי איך אדם כמוה יתחבר לזה. הנסיון הראה שאין לזה חוקים.

אחד הדברים הראשונים שעשיתי איתה היה יצירת תעודה אישית. זה תהליך די פשוט שלקוח מסדנת יצירת השפע, ובו האדם נותן לעצמו ציונים בתחומי חיים שונים כמו: הצלחה מקצועית, חברים, משפחתיות, בריאות פיזית, התפתחות רוחנית וזוגיות, מדובר בתהליך פשוט אבל מאד חזק וממקד. הוא נותן אמנם פוקוס על מה לא עובד, אבל הרי מי שעושה אותו לא צריך את הפוקוס הזה, הוא כן צריך את הערך המוסף של התהליך: הפוקוס על מה כן עובד…

נטלי נתנה לעצמה ציונים גבוהים בהכל (פרט לזוגיות כמובן). היתרון בתהליך כזה הוא בכך שכאן לא אני אמרתי לה כמה היא מוצלחת בכל  תחום (פרט לזוגיות), אלא היא עצמה. זה עזר לה להתבונן על חייה בפרספקטיבה הנכונה שהיא עצמה הגדירה תוך התמקדות בחלקים החיוביים בחייה. משפטים כמו “החיים שלי תקועים” ו”שום דבר לא הולך לי” הופכים פתאום ללא-רלוונטיים כשמפעילים התבוננות כזו.

לטיפול האנרגטי המשולב בשיחה כמה יתרונות: הוא מהיר יחסית ומאפשר למטופל ללמוד חווייתית איך זה מרגיש להיות יותר מאוזן, לרוב השיפור מתחיל להיות מורגש כבר אחרי שלוש עד חמש פגישות. עוד יתרון משמעותי שהיה חשוב במיוחד במקרה של נטלי: רוב אלה שבוחרים להגיע לטיפול כזה מגיבים טוב לטיפול האנרגטי ולאנרגיה של הקריסטלים, ובמהלך כל מפגש מגיעה נקודה בה מפסיקים לדבר ונותנים לחוויה האנרגטית לעשות את שלה.

עבור נטלי התהליך החוויתי היה מבורך, בקטע השיחתי של המפגשים היה לה הרבה מה לומר, בקטע האנרגטי היא שתקה והתמסרה. האנרגיה של האבנים נגעה בה במקומות בהם לא היתה דריסת רגל לרציונל. במקרה שלה הקפדתי תמיד, להשאיר חצי או יותר מהזמן לחוויה האנרגטית, וזה קידם מאד את התהליך שלה, מאחר והאנרגיה הרוחנית הצליחה לעקוף הרבה מהחסימות המנטליות שיצרה לעצמה.

המפגש הראשון הוקדש לתעודה האישית ולהגדרת הסיבה בגללה הגיעה והמטרות שקיוותה להשיג, גם במפגש השני הקדשנו חלק מהזמן בלחדד את הנאמר במפגש הראשון. בשני מפגשים אלו מערכי הקריסטלים והטיפול האנרגטי היו קלילים יחסית, זהו נוהל קבוע אצל אנשים שמעולם לא חוו טיפול כזה.

חשוב לציין שאנשים שקשה להם בזוגיות נחלקים באופן גס כמובן לאלה שחוששים מאינטראקציה, ואלה שמנסים ויוצאים לדייטים ולעיתים יש להם מערכות יחסים, אבל זה אף-פעם לא מתפתח הלאה. נטלי נמנתה עם הסוג השני. כדי להבין מה לא עובד התחלנו לנתח יחד חוויות שחוותה עם בחורים איתם יצאה. פרשנו סיטואציות ומערכות יחסים שנוצרו על שולחן ניתוחים דמיוני והבטנו בהן יחד: נטלי היתה נעולה בנקודת המבט הסובייקטיבית שלה, ואני תרמתי נקודת מבט אובייקטיבית ורחבה יותר, מקפידה להיות חומלת אבל בלתי מתפשרת.

הילינג קריסטלי משולב בשיחה היא שיטת ריפוי שעובדת מהר בכל המובנים: אם אדם לא מתחבר, די מהר זה יהיה ברור. אם הוא כן, לוקח זמן קצר עד שעולים וצפים השיעור, התובנה או הסיבה לקושי שהוא מביא איתו. תפקידי כמטפלת לפרש ולשקף את ההתנהלות של המטופל שאינה נכונה עבורו ולעזור לו להפנים מה נדרש לצורך עשיית השינוי, ואז ללוות את התהליך צעד צעד.

זה ידוע שאחוז מסוים של אנשים באים לטיפול, ובשלב בו הם מבינים מה נדרש מהם לצורך השינוי הם נסוגים ומוותרים. כמטפלים עלינו להבין שגם אם עשינו את מה שנכון, יש דבר אחד בו לעולם לא נוכל לגעת: הרצון של המטופל, זה יצטרך לבוא ממנו. הילינג משולב בשיחה היא שיטה שמתאימה לאנשים מודעים בשלב שבו גייסו את האומץ הדרוש כדי לעשות את השינוי. אין כאן קסמים או הוקוס-פוקוס, פרט לקסם השינוי שמבצע המטופל בתוך במרחב וההכוונה שהמטפל עוזר לו להתוות.

עזרתי לנטלי לראות שמתוך פחד לא מודע, היא מושכת לחייה את הבחורים הלא מתאימים. הפרופיל של הבחורים שזימנה לחייה די חזר על עצמו: פרופיל של בחור מרשים עם אישיות בולטת, דעתן  וביקורתי, לרוב חסר-סבלנות ולא ממש בוגר נפשית. במקרים מסוימים אותו בחור זיהה שאין כאן התאמה והלך לדרכו די מהר, משאיר את נטלי עם תחושת עלבון ודחייה, אלה שבחרו להשאר פגשו את המקומות הפחות נעימים באופייה, ומצאו עצמם מתמודדים עם ביקורת, חוסר סבלנות וחוסר-פתיחות שהפגינה. קשר אמיתי לא הצליח להווצר, כי מראש לא היה בסיס אמיתי לכך.

“אני לא מבינה את זה.” התעקשה נטלי “אני משתדלת לבחור אנשים איכותיים שמתאימים לי ואיכשהו זה תמיד מתקלקל.”

“השאלה מה זה אומר ‘מתאימים לך’, אולי ההגדרה הזו צריכה להשתנות.” הצעתי “אולי ההתאמה היחידה שלהם כרגע היא בזה שהם מראים לך שוב ושוב מה לא מתאים לך, שאת צריכה לשנות גישה.”

נטלי לא אהבה את האבחנה שלי. בעיקר בגלל שעמוק בתוכה ידעה שאני צודקת “אז מה את מציעה, שאני אצא עם אנשים אפורים ומשעממים?”

“אולי צריך לשנות גם את ההגדרה של ‘משעמם’…” הצעתי בעדינות.

היא הביטה בי במבט לא משוכנע אבל לא פסלה את הדברים על הסף. המצב הזוגי שלה לא השתנה כבר הרבה זמן, ובהיותה מציאותית הבינה שהדברים ישתנו רק אם תתחיל להתנהל אחרת, מתוך ההבנה הזו החלה לעבוד על עצמה.

כיוונתי אותה להכנס פנימה, להתבונן על הרגשות שלה, ללמוד להכיר את עצמה. התהליך הוציא ממנה המון ציניות ועקשנות, עלו בה התנגדויות קשות שנבעו מתוך פחדים ולפחות פעמיים במהלך המפגשים הגיעה נקודות מפתח בהן שקלה לא להמשיך.

כל מטופל הוא עולם ומלואו ומצריך יחס בהתאם לאישיות שלו, במקרה שלה עלה הצורך להיות חסרת פשרות, מתודית, אפילו קצת קשוחה, בעצם לדבר איתה בשפה שלה, אבל מתוך מקום שמכיל אותה, שנשאר שם, שלא מוותר עליה. באותן נקודות קצה אמרתי לה שאני מבינה שהיא חוששת וברור שהיא רוצה לברוח מהסיטואציה, אבל זהו בדיוק הסימן לכך שהיא נמצאת בנקודת חשובה של שינוי. הבהרתי לה שוב ושוב שהדרך היחידה להתמודד היא ללכת דרך הקושי, כך היא משדרת ליקום שהיא אוהבת את עצמה, והרי פחד אפשר להכריע רק בעזרת אהבה.

אני זוכרת את אותו רגע מסוים בו התסכול היה בשיאו והיא הביטה בי בכעס ואמרה שהיא מרגישה ממש רע עם עצמה ולא יכולה יותר לסבול את זה. זה היה השלב בו הדברים הבשילו והרגשות החסומים בתוכה היו קרובים לפני השטח יותר מאי-פעם והשחרור שלהם יכל להיעשות רק דרך החוויה. אמרתי: “נטלי, את בנקודה קריטית בה את יכולה להחליט שאת ממשיכה בתהליך ויהי מה ועוברת דרך הפחד ויש כמובן אפשרות לוותר, הבחירה היא שלך.”

ונטלי בחרה, היא בחרה להשאר. בסוף אותו מפגש היא סיפרה לי כבדרך אגב על בחור בשם אביב שנכנס לחייה, ‘בחור קצת אפרורי’ כדבריה, אבל שמאד יודע להקשיב לה ומאד מכבד אותה. היא סיפרה שהיא יוצאת איתו בחזקת ידיד, לבינתיים. בירכתי אותה על כך, ואמרתי לה שגם אם הוא לא בן-זוג פוטנציאלי, זה מצוין שאדם כזה נמצא בחייה, כי זה סוג האנרגיה הגברית הנכונה עבורה. ממה שהיא סיפרה עליו נראה היה שאביב לא נבהל מהציניות שהפגינה ומכיל בקלות את מצבי הרוח שלה. הוא התפעל מההצלחה שלה ולא משנה מה עשתה, הוא חשב שהיא מדהימה. הוא היה מספיק חכם לא להלחיץ אותה בדרישות של קירבה, אלא פשוט היה שם.

נכחתי בחייה כשאביב פילס את דרכו בהדרגה אל ליבה דרך ההתנגדויות הרבות והמכשולים האינסופיים שהעמידה בדרכו. היה רגע משמח מאד בו היא הודיעה לי שהיא ואביב הפכו רשמית מידידים ליוצאים קבוע, לזוג ! היא הבינה שאיתו טוב לה, היא שינתה את ההגדרות שלה ונוכחה לדעת ושזה מה שהיא רוצה. הוא היה שונה מכל האחרים והוא שימח אותה. בשלב הזה, אחרי ארבעה חודשים רצופים החליטה להפסיק לבוא לפגישות והבטיחה שתהיה בקשר.

חצי שנה לאחר מכן נטלי התקשרה לספר לי שהם מתחתנים. זו היתה שמחה גדולה: נטלי מצאה את הדרך אל עצמה, ומתוך המקום הזה קל היה לה לפרגן ולאפשר לעצמה להתחבר אל בן הזוג המתאים.

בהמשך שמרה איתי על קשר בהקפידה להתקשר פעם בכמה חודשים ולעדכן מה קורה איתה. כחצי שנה אחרי שהתחתנה באה למספר פגישות נוספות, כשהפעם הדגש הוא על כך שאינה מצליחה להרות. היא עשתה את כל הבדיקות הדרושות ופיזית לא נמצאה סיבה לכך. לא היה כאן הרבה מה לעשות פרט להילינג, הקשבה ותמיכה. תחושת הבטן שלי אמרה שכמו במקרה של הזוגיות גם כאן יש כאן פחד פנימי שמעכב, דומה במהותו לפחד שהפריע לה להכנס לזוגיות. היתרון היה שההתמודדות עם פחד כזה כבר היתה במאגר ההתנסויות שלה כמשהו שעשתה בהצלחה. היא באה למספר פגישות שאחריהן חשה שהיא יכולה להמשיך להתמודד לבד.

הרבה אורך נשימה וסבלנות  נדרשו לה, וזה לקח יותר משנה, אבל גם כאן הגיעה אלי הידיעה המשמחת שהיא נכנסה להריון ומאוחר יותר הביאה ילד לעולם.

לא שמעתי ממנה מאז, ואני מניחה שחייה עלו על דרך המלך, כי הרי בכל יתר התחומים היא מראש זרמה בהצלחה. אני יכולה לנחש שהציון על זוגיות (והורות) לא פוגם לה יותר בממוצע של התעודה האישית. חוץ מזה, היא יודעת שאם בהמשך תיקלע לקושי ומשבר תמיד אהיה שם בשבילה, היא רק צריכה לבקש. ידיעה כזו חשובה מאד, לעיתים העובדה שיש לנו את האופציה לקבל עזרה ממטפל שעזר לנו בעבר, היא לבד נותנת את הכוח להתמודד.