אלן – למה קשה דווקא כשטוב?

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

למטופלת בסיפור הזה אקרא ‘אלן’ (שם בדוי). בזמן כתיבת שורות אלה היא עדין נפגשת איתי מדי פעם, לבפגישות הראשונות לפני כשנה הגיעה בתדירות של אחת לשבוע, אבל מהר מאד ריווחה את הפגישות וכיום הן מתקיימות אחת לכמה חודשים, כשהיא חשה צורך, וכדי ‘להטעין מצברים’ כדבריה. אני רוצה לספר על הפגישה האחרונה שהיתה לי איתה לאחרונה, ועל ההבנות שעלו ממנה.

כבר אמרתי שהטיפול הקריסטלי האנרגטי הוא קצר מועד בהגדרה ונדיר שיארך יותר מכמה חודשים, למרות שבכפוף לרצון והצורך של המטופל טיפול כזה יכול להמשך גם שנים. רבים מגיעים לטיפול כזה כדי לפתור סוגיות שונות ודברים שמפריעים להם, מקצתם, כמו אלן, מגיעים כדי לשמר את הקיים, ‘להטעין מצברים’ או לקבל ליווי בתהליך של גדילה וצמיחה.

אלן היא דמות מיוחדת במינה, היא צעירה: בתחילת שנות ה-20 שלה, ויש בה משהו בוגר וילדי בו-זמנית. בגילה הצעיר כבר הגיעה להישגים בקריירה שלה ותמיד מרגיש לי שמדובר בנשמה מאד בוגרת, אבל התום הילדי שלה ילווה אותה לדעתי לכל אורך חייה.

האווירה בבית הגידול שלה במהלך ילדותה לא היתה מאוזנת ולוותה בקשיים רגשיים, זה השפיע עליה בגיל מוקדם וגרם לחסימות מסוימות שעם חלקן היא עדין מתמודדת, אך מאחר ומדובר בנשמה גבוהה ומפותחת מאד, היא עסוקה בהתבוננות עצמית בלתי פוסקת ובצמיחה דרך פתירת אותן חסימות, ועבורי זוהי חוויה אמיתית ללוות מטופלת כמוה בתהליך המרתק שהיא עוברת בדרכה לצמיחה אישית.

כשפגשתי אותה לראשונה היה לה בן-זוג איתו היא גרה. בתהליך מורכב שעשתה נפרדה ממנו, מאחר וחשה שאינו מתאים לה, הוא התנהג כלפיה באובססיביות ותוקפנות, ובסופו של דבר אזרה עוז להגיד לו שזה לא מתאים ולצאת משם על אף נסיונותיו להחזיר אותה אליו, זו היתה תקופה לא פשוטה עבורה, תקופה של חשבון נפש עם עצמה אבל גם הרבה צמיחה.

לאחרונה התקשרה וביקשה להגיע לפגישה אחרי חודשים ארוכים בהם לא ראיתי אותה.

היא נראתה שמחה אבל בכל זאת היה משולב בשמחה קושי. היא תיארה מה קורה איתה, ובסה”כ זה נשמע נהדר: בחודשיים האחרונים נוצר לה קשר זוגי חדש שנשמע מצוין, אדם מכיל, מחבק שמאד טוב לה איתו. הם נפגשים הרבה ואפילו נסעו יחד לחו”ל והנסיעה היתה מצוינת. היא עברה לדירה חדשה עם שותפה, ממשיכה לפתח את התחום המקצועי שלה וחווה התקדמות מרשימה גם שם, ובכל זאת היא תיארה שעובר עליה קושי, זה נחווה מבחינתה כחששות, ספקות ואפילו פחדים שתוקפים אותה פתאם, חשש שכל הטוב הזה שיש לה ייגמר, שהבחור החדש לא ירצה אותה, שיקרה משהו לא טוב. היא סיפרה שהחששות האלה באים משום מקום וזה יכול לקרות פעמיים או שלוש ביום, כל התקף חששות כזה יכול לארוך חצי שעה ולעיתים יותר, היא שיתפה שזה מאד מדאיג אותה ולא פשוט לה כלל וכלל להתמודד עם זה.

שאלתי האם זה קורה לה לעיתים בזמן שהיא יחד עם החבר החדש והאם שיתפה אותו לגבי מה שעובר עליה והיא אמרה שאכן כן, היתה נקודה מסוימת בה חוותה את התחושות הקשות בנוכחותו ובנקודה מסוימת היא אף שיתפה אותו ותיארה מה עובר עליה. היא סיפרה שהוא הגיב בצורה מאד מכילה ולא עשה מזה עניין, רק חיבק אותה.

היה לי חשוב לקחת אותה אחורה למערכת היחסים הקודמת, ולשאול אותה אם חוותה קושי כזה גם שם, עם החבר האובססיבי והשתלטן, מסתבר שלא.

אם לסכם את מה שהיא תיארה: יש לה חבר חדש, מקסים ונחמד, הקשר איתו נשמע מאד נכון, אבל חששות שמשהו רע יקרה, שהוא יעזוב אותה תוקפים אותה באופן קבוע, בעוד שלפני כחצי שנה סיימה קשר לא בריא עם בחור שתלטן ואובססיבי שרדה בה נפשית עד שאזרה את האומץ להתרחק ואיתו לא חוותה את הקשיים והחששות האלו.

על פניו נשמע מוזר ולא הגיוני, אלא שלא ממש, למה שעובר על אלן יש הסבר הגיוני לחלוטין, ולמעשה הקושי שהיא חווה אינו תהליך שלילי, זהו תהליך ניקוי פנימי של אותם פחדים שעולים וצפים אינם מחוברים להגיון, המציאות היא שהחיים שלה עלו על מסלול טוב ובן הזוג הנוכחי חיובי ומכיל, ויוצא שדווקא בתוך המציאות השקטה והיציבה הזו בשלו התנאים לעשות תהליך של ניקוי ולהתמודד עם השדים הפנימיים שעדין שוכנים בנפשה. עם בן הזוג הקודם לא היתה אפשרות לעשות את זה כי כל האנרגיות שלה הופנו לכיוון של לשרוד מולו ולרצות אותו, ובתוך האובססיה שלו כלפיה והרצון שלו להרגיש כל הזמן שהיא שלו היה לה רע מאד, אבל מדבר אחד לא חששה: ברור היה לה שהאפשרות שהוא ינטוש אותה אינה בגדר אופציה.

איך מתחילים להתמודד עם דבר כזה? מה ניתן לעשות?

יש כמה כללים שכדאי לזכור: הדבר הכי חשוב בתהליך הזה הוא להבין מה קורה, ההבנה היא יותר מחצי הדרך. כשמבינים מהו מקור הפחדים הם בעצם מפסיקים לשלוט בנו, ואנחנו על דרך המלך להפוך אותם לקטנים ולא באמת משמעותיים. ניתן לנקות אותם רק דרך החוויה, ואלן היא בעלת תודעה מפותחת מספיק כדי להבין זאת ואמיצה מספיק כדי לעשות את התהליך. ההמלצה הטובה ביותר היא להמנע מ’לעשות שרירים’ מול הפחדים והחששות שעולים, לקבל אותם בהבנה, לתת להם להיות ו’לנשום לתוכם’. זה לא פשוט, אבל זו סוג של עבודת מודעות שככל שמתרגלים אותה כך היא הופכת להיות קלה יותר.

ellen2.16

מערך הקריסטלים הטיפולי שעשיתי לאלן במפגש האחרון.

עשיתי לאלן מערך קריסטלים מחזק ומרגיע. לא מערך חודרני ופותח, אלא יותר כזה שמשמר את הקיים ונותן כוחות להמשיך ולהתפתח. המלצתי לה לעשות בבית מערכי הרגעה פשוטים המורכבים מחלק מהאבנים. בתמונה אתם יכולים לראות את המערך עצמו כפי שצולם בטיפול: בבסיס אבני ארגונייט, לתחושה של סדר פנימי בסיסי, סמוקי-קוורץ ועץ מאובן לקרקוע וקוורץ טיטניום לחיזוק.במרכז קרנליאן, טופס, סיטרין וקרידייט לחיזוק הבטחון העצמי, שמחת החיים ויכולת ההכלה. באיזור הלב והסולר רוז-קוורץ ואוונטורין לניקוי והרגעת הלב ופלואוריט ירוקה לעשיית סדר רגשי. שני הגבישים הלבנים המלוכסנים הם גבישי סלנייט שנועדו להזרים אנרגיה רוחנית אל הלב. על העין השלישית הנחתי אמטיסט להרגעת הפטפוט של המוח.

אלן יודעת לעבוד עם קריסטלים ויש לה בבית קריסטלים בסיסיים. המלצתי לה לעשות מערכים עצמיים עם אבנים כמו: סמוקי, סיטרין, אוונטורין, רוז-קוורץ ואמטיסט לחיזוק התהליך. המלצתי לה לבוא שוב רק במידה והיא תרגיש צורך, כי היא בסך הכל נמצאת בתהליך מצוין של צמיחה וריפוי ויכולה להעניק לעצמה את התמיכה הנדרשת, היא גם מספיק מפותחת תודעתית כדי לדעת מתי היא זקוקה לעזרה ותמיכה, והיא יודעת שכשזה יקרה, אני שם עבורה.