כשניטשה בכה

מאת ארווין יאלום. הוצאת עם-עובד

ארווין יאלום הוא פסיכיאטר וסופר, אמן במילים, שספריו מרתקים מזה שנים רבות דורות של קוראים נלהבים. הוא מתגורר כיום בקליפורניה ומהכן כפרופסור בדימוס באוניברסיטת סטאנפורד. הוא ממשיך לעסוק בפרקטיקה קילינית ותוך כדי כתיבת ספרים מרבה להרצות ברחבי ארצות הברית.

יאלום כתב ספרים רבים, המפורסם שבהם הוא “כשניטשה בכה“, סיפור דמיוני על מפגש שנערך בוינה בשנת 1882 בין רופא דגול: יוזף ברויר, שהיה מורו של זיגמונד פרויד,  עם לו סלומה, ידידה קרובה של הוגה הדעות הידוע פרידריך ניטשה. סלומה מבקשת מברוייר לנסות ולרפא את ניטשה מהמיגרנות הקשות מהן הוא סובל. במפגש בין הרופא והפילוסוף נרקמת עסקה: הרופא ירפא את המיגרנות של ניטשה, וניטשה ינסה לפתור את מצוקות הנפש של הרופא. במפגשים ביניהם מובאים בספר זה ופורשים את העקרונות של ה”טיפול בדיבור” שיטה שהחלה להתפתח בתחילת המאה ה-20.

ליאלום ספרים נוספים רבים, ביניהם:”מתנת התרפיה” בהוצאת כינרת שפורש רבדים שונים של טיפול שיחתי ומביא דוגמאות מעולמו הטיפולי של יאלום, “על הספה” רומן סיפורי מרתק שמתנהל במעגל שיוצרים הגיבורים ומקרב אותנו אל עולמם הפנימי של המטפלים ומראה את הזדקקותם שלהם למגע המרפא של המטפל. “תלין האהבה” – קובץ סיפורים של אנשים בטיפול והדרך האמיצה שהם עושים, וגם “כל יום יותר קרובים“, סיפור אמיתי. כל ניסוי טיפולי מרתק וחושפני שעושה יאלום עם מטופלת שלו, בו כל אחד מהם רשם יומן אישי שמלווה את התהליך הטיפולי.

בצד המלצה זו תמונות של כריכותיהם של חלק מספריו של יאלום המוזכרים כאן.