ביסמוט – Bismuth

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומידע כללי:  הביסמוט מופיעה בטבע כמתכת כבדה לבנה-כסופה עם גוון ורדרד, היא אינה רעילה יחסית למתכות דומות, יש לה מוליכות תרמית וחשמלית נמוכות, היא נמסה בטמפרטורה של פחות משלוש מאות מעלות צלזיוס ומתפשטת כשהיא קופאת. בצורתה הטהורה מערבבים אותה עם פלדה כתחליף לעופרת בשל רעילותה הנמוכה. מוכרת כבר כמה מאות שנים, אך בעבר חשבו שהיא בדיל או עופרת בשל דמיונה למתכות אלו. ההתגבשות הקריסטלית בעלת התצורות הגיאומטריות בשלל הצבעים קורית כתוצאה מתהליך חימום מבוקר, לרוב במעבדה. מחממים את הביסמוט עד לנקודת ההתכה ומאפשרים לה להתקרר, ואז נוצרות התצורות ריבועיות המדורגות בשלל צבעים.

 מידע גימולוגי: הביסמוט היא יסוד, כך שהנוסחה הכימית היא: Bi למרות שמוכרת מהמאה ה-15 היא הוגדרה רשמית  לראשונה ב-1753 על ידי המדען הצרפתי קלוד גאופרוי. לגבי מקור השם ישנן כמה סברות, הרווחת מביניהן טוענת שהמקור מגרמנית, מהמילים “ווייס מס” שפירושו: חומר לבן או “וויט-מוט”: מינרל לבן או חומר לבן. המשקל הסגולי הממוצע 9.75 גרם לסמ”ק וצורת ההתגבשות הקריסטלית הפנימית הקסהגונלית-משושה.

שימוש אנרגטי: מגבירה בהירות ומירכוז ומחזקת רישות פנימי שתי וערב, תחושה של סדר פנימי, מעולה לאנשים שיש להם ADD. מורים רוחניים בתקופה המודרנית אוהבים להשתמש בה, הן בצורתה הגולמית והן בגרסתה המחוממת הצבעונית, למרות שבזכות המראה המלבב שלה היא נפוצה יותר בגרסה המחוממת. היא מהדהדת תדר של טרנספורמציה ומיצוי הפוטנציאל תוך השקעה ממוקדת. טוב לתת אותה לאנשים שמתכננים פרוייקט, תכנון ויצירה של משהו חדש או מעבר משמעותי כלשהו. זהו חומר בעל דיאמגנטיות חזקה במיוחד, זה אומר שהוא מסוגל לייצר שדות מגנטיים משלו כדי לבטל שדות מגנטיים חיצוניים. בזכות תכונה פיזית זו הביסמוט מצוינת למיסוס חסימות ומצוינת לתהליכי שינוי למיניהם.

היבט רוחני: עוזרת בתהליכים רוחניים כאבן מלווה, עוזרת להכיל את החוויות הרוחניות לזכור אותן ולעשות סוג של תיעוד פנימי שלהן. התצורות הגיאומטריות שלה מזכירות מבנים מדורגים, מסודרים בעלי מבנים אנרגטיים מפותחים ומתקדמים. היא מעבירה מסר של עולם מתוקן עתידי בו כל דבר מונח במקומו, הגבולות ברורים ותושבי העולם זורמים זה עם זה בהרמוניה ועם הרבה גיוון שמיוצג על ידי כל תדרי הצבע האפשריים. היא מביעה עתיד אוטופי שכדאי ורצוי לשאוף אליו, של יופי, שוויון ואיכות, ונותנת תזכורת לכך שלאנושות כיום יש את האפשרות ליצור אותו כקבוצה.

היבט רגשי-נפשי: מצוינת לאנשים שרחוקים מהבית, או אנשים שמסיבות מסוימות מבודדים חברתית, אנשים עם בעיות נפשיות ובעיות חברתיות שונות. מתאימה גם לחולי נפש.

היבט מנטלי: מרגיעה את אלה שמרגישים שיש יותר מדי אחריות שמוטלת על כתפיהם, עוזרת לתחושת איזון פנימי שלכל דבר יש את מקומו וכל עניין ומטלה נופלים למשבצת הנכונה. תורמת לגיבוש קבוצתי ולכן מתאימה לקבוצות של אנשים שחותרים יחד להגשים מטרה מסוימת, או לכל תהליך של דינמיקה קבוצתית, תהליך קבוצתי בו כל אחד מהמשתתפים אוחז ביסמוט בידו יכול לקבל העצמה רבה. כאמור קודם: כדי להשיג שפע ושגשוג יש לשנות דברים במציאות, ולביסמוט יכולת מעשית חזקה לחולל שינויים.

 שימוש פיזי: נותנת חיזוק פיזי ואנרגטי, היא מקררת וטוב לתת אותה כשיש חום, כשיש מחלות כרוניות מכל סוג שחוזרות על עצמן, אחיזתה בצירוף אמירות חיוביות תעזור לפרק את התבנית של המחלה ולשחרר אותה מהמערכת. מזרזת החלמה וחזרה למצב בריאותי תקין אחרי מחלה ממושכת או ניתוח.