רודרקשה – Rudraksha

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה ומידע כללי: רודרקשה הוא גרעין מפרי של עץ הגדל בהודו. “אליוקרפוס גרניטוס” הינו עץ ירוק-עד’ שפירותיו כחולים והוא גדול ביערות הנפוצים בהרי ההימלאיה בהודו ונפאל, ובדרום אסיה באיזורים בהם היתה פעילות וולקנית והאדמה שם פורייה במיוחד. פירוש השם: “הדמעות של  שיווה”, האל הזכרי העליון, הגדול והחזק בדת ההינדו. נהוג לייבש את הגרעינים ולהשתמש בהם לעבודה רוחנית-אנרגטית, חשוב לייבש ולעבד אותם בצורה נכונה, ללא שימוש בחומרים כימיים. מאחר וקיימים גרעיני רודרקשה מזויפים, חשוב לקנותם במקום אמין.

מידע גימולוגי: מדובר בפרי מיובש, שהוא מהות מעולם הצומח ולא גביש, כך שאין מבנה התגבשות פנימי,  מורכב מפחמן, מימן, חנקן  וחלקיקים אורגניים שונים. המקור העיקר: הודו, נפאל, טיבט ואינדונזיה.

מידע היסטורי: בדת ההינדו משתמשים בו לפולחן ה”פוג’ה”: מייבשים את הפרי, מחוררים בו חור, ומכינים מחרוזות תפילה לשימוש בטקס. הפרי מורכב מצורות גבשושיות, עם חריצים המחלקים אותו לפלחים. האיכות נקבעת לפי כמות החריצים שבכל פרי. בפשוטים יותר  3-5 חריצים. ככל שרב יותר מספר החריצים, כך הוא נחשב ליקר ונדיר יותר. הגדולים והמיוחדים ביותר יגיעו ל-21 חריצים ויותר וערכם גבוה מאד, בהודו של פעם, המחולקת לקאסטות יש לזה חשיבות מיוחדת. האגדה מספרת ששיווא בכה בדמעות של חמלה על המין האנושי וכיוון את דמעותיו להיות זרעים אלוהיים, בעיקר עבור אלה שמכוונים את המסע שלהם לאיחוד עם האלוהי.

שימוש אנרגטי: השימוש הרוחני ברודרקשה הוא בן יותר מ-1000 שנה. בשימוש נכון בו נוצרת  זרימת אנרגיית הילינג חזקה ויציבה שמחוללת איזון אנרגטי בכל הרמות. מספר החריצים שחורצים את הגרעין נחשב כקוד שקובע את העוצמה שלו. משתמשים באנרגיה העוצמתית שנוצרת  כדי לייצב את המרידיאנים (מרכזי האנרגיה) ולעודד את ההרמוניה והיציבות בין המישורים השונים: פיזי, נפשי, רגשי ורוחני. השימוש בו מומלץ לאורך זמן והאנרגיה תלך  עם המשתמש לאורך שנים רבות.

היבט רוחני: הרודרקשה מחבר לגיאומטריה מקודשת, שפת-העל היקומית, לכל גרעין יש את ‘טביעת האצבע’ הגיאומטרית שלו,  הוא מאפשר תהליך של התפתחות אישית וחיבור למקום האלוהי והגבוה אליו כיוון האל הגדול  את בני האנוש כשהמטרה היא להגיע לטיהור מוחלט ואחדות. החיבור אליו מדויק, ולרוב יימשך אדם לגרעין המתאים לו ביותר, וזה שלא מתאים לא יעורר בו עניין.

שימוש חשיבתי: שימוש בו לאורך זמן הופך את המחשבה לזורמת יותר, ומסנכרן אותה עם חשיבה גבוהה המגיעה מהרמות הרוחניות.

שימוש פיזי: הרודרקשה הוא כלי נפלא לרפואה מונעת, בהיותו גורם מאזן ומייצב את הגוף הפיזי ותפקודיו. עבודתו הדרגתית ועדינה ונעשית לאורך זמן, הוא פחות יתאים למחלות פיזיות עכשוויות, קלות כקשות.