קרנליאן Carnelian

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה: סוג של אגת שקופה למחצה בצבע כתום-אדום. שמה נובע מהצבע של דובדבן הקורנל. הצבע עשוי לנוע בין כתום כהה, כמעט אדום לכתום בהיר כמעט לבן, לעיתים עם עורקים כתומים. אבן פופולרית ונפוצה. כמו כל אבני האגת היא מסמלת את העצמה והיופי של הפלנטה. היא אבן עתיקה שמוזכרת רבות בתרבויות קדומות. ידוע שבפרס העתיקה הרבו להשתמש כאבן חותם וכקמע. במסחר מכנים אותה לעיתים “קורניאול”.

מידע גימולוגי: משפחת האגת היא תת-משפחה של הקוורץ. ההרכב הכימי:  SiO2 סיליקה וחמצן. מבנה התגבשות הקריסטלי הקסהגונלי-משושה, אך חיצונית מתגבשת כגושים. הקשיות בסביבות 7 בסולם 1-10 היא שקופה עד חצי שקופה. המשקל הסגולי הממוצע 2.65 גרם לסמ”ק. מקורה בעיקר מדרום אמריקה ואסיה. jחשוב לדעת שהרבה אבני קרנליאן המוצעות למכירה הן אבני אגת שעברו צביעה בצבע כימי, בלחץ וחום. אבני האגת הצבועות לרוב נראות מפוספסות בצבע עז, לעומת הטבעיות שהדוגמא עליהן תיראה יותר ככתמים אקראיים.

מידע אנרגטי כללי: רטט האנרגיה שלה עדין יחסית, היא מסמלת עוצמה ואנרגיה נשית. שימוש בה מעצים אנרגיה זו גם אצל גברים שזקוקים לכך. התדר שלה מחזק ומאזן את הצ’קרה השנייה, שעוסקת במיניות, רגש ויצירתיות. ידועה בשם: “אבן-השמחה”, מאחר והאנרגיה שלה יוצרת שמחת-חיים ועליצות. היא מתחברת ליופי של האנרגיה הפיזית. נחשבת בדרך כלל לאבן שמתגברת אנרגטית, אך בזכות העדינות שלה יכולה להרגיע גם במקרים של עודף.

היבט נפשי-רגשי:  בזכות יכולתה להכניס שמחה היא מסוגלת לאזן רגשות סוערים של כעס ושנאה ולהפיג קנאה. נותנת תוספת מרץ לאנשים איטיים. מחזקת מוטיבציה באופן כללי. מחזקת פריון בהיבטיו השונים: יצירת ילדים והוצאת פרויקטים שונים לפועל.

היבט מנטלי: עוזרת להתמקד בהווה. משפרת את כושר הריכוז. בתהליך מדיטציה יכולה לסייע לאדם לכוון למטרות גבוהות יותר. מצוינת לאנשים שעומדים מול קהל, בעיקר כאלה שהופעתם אומנותית, כמו: שחקנים, זמרים, רקדנים, אך גם מרצים ומורים למיניהם, תחזק אצלם את היכולת ההבעתית והתיאטרלית.

שימוש פיזי: מתגברת את ניקוי הדם וטיהור מערכת הרבייה. מאזנת הפרעות במחזור-החודשי ועיכול איטי. מעודדת  את הגוף להגיע למשקלו האידיאלי: אם הגוף זקוק לתוספת תהיה עלייה במשקל, ואם יש עודף תהיה ירידה. ממוססת  בצורה מהירה ויעילה מתח בצוואר, השכמות או הגב הנובע משרירים תפוסים, לשם כך יש להצמידה למקום הכואב. האנרגיה העדינה והחמימה שלה חודרת למקום התפוס ומשחררת אותו לאט ובעדינות. מחזקת את הגוף הפיזי ותורמת לשיפור הסיבולת, ולכן מתאימה לספורטאים, רקדנים, עובדי אדמה וסבלים.