קריסוקולה Chrysocolla

תיאור: צבע כחול ירקרק (טורקיז) אטום בוהק. לעיתים עם כתמים כהים. דומה לטורקיז. בעבר ניתן היה למצוא אותה בארץ ישראל בעיקר באיזור תמנע בדרום. קיימת גם ג’ם-סיליקה, סוג של קריסוקולה בעלת איכות גבוהה מאד (ר’ מחיצה נפרדת) יש לה שם ואפיונים אחרים מבחינת מסחר, אך היא דומה בעבודה האנרגטית. יש לציין שהג’ם-סיליקה צלולה יותר והאנרגיות שלה גבוהות יותר ולכן היא לרוב עוצמתית יותר, וכמובן, מחירה בהתאם.

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי משתנה, והוא שילוב של: נחושת, אלומיניום, סיליקה, חמצן ומים כשהחומר העיקרי הוא הנחושת. אבן רכה שקשיותה נעה בין 2-3.5 אינה מומלצת לתכשיטים. היא תמיד אטומה. משקלה הסגולי הממוצע 2.14 גרם לסמ”ק (קלה למדי). ההתגבשות הקריסטלית היא במבנה אורטהורומבי, מעורב במבנה סלעי חסר סדר.

היבט רוחני: מתחברת לאינטואיציה ועוזרת  לממש אותה. מסמלת אנרגיה רכה ונקבית. מתפקדת כגשר המחבר את מצב המודעות היומיומי הארצי עם מצבי מודעות רחבים יותר. מאזנת ויוצרת הרמוניה בין ההילה  והגוף הפיזי, וניתן לכן לתפעל בעזרתה כל אחת מהצ’קרות.

היבט הנפשי: עוזרת לא לפחד מהרגשות. מחזקת בעדינות את היכולת להיות רגישים יותר אך לא פגיעים. טובה לפוחדים להתחבר לפן הרגשי שלהם (בייחוד גברים). עוזרת לפיתוח סבלנות, אדיבות, סובלנות, חמלה וענווה. עוזרת לגלות רגשות חיבה ואהבה, גם רגשות הורות. מקילה על תחושת אשם ולחץ.

היבט פיזי: יש לה איכויות של איחוי רקמות, טובה למצבים של אחרי ניתוחים, בייחוד כאלה שקשורים לפריון, כמו ניתוח קיסרי. אבן מקררת שמתאימה לכוויות והורדת חום ומרגיעה גלי חום של גיל המעבר. עוזרת לאיזון פעילות-יתר בבלוטת התריס (המגן). מאזנת את מערכת הפריון הנשית ומקילה  על הריון וכאבי לידה. יולדת יכולה לאחוז קריסוקולה ביד בזמן לידה כדי להקל על כאבי הצירים. מרגיעה כאבי מחזור וביוץ בהנחה על איזור הרחם (כנ”ל לגבי מלאכיט-קריסוקולה). מרגיעה תופעות של סכרת (לא במקום טיפול רגיל). טובה לכאבי גרון וצרידות. בענידה או הנחה על המקום הכואב.

קישור למחיצה של המלאכיט-קריסוקולה

קישור למחיצה של הג’ם-סיליקה