קריסופראס/קריסופרס Chrysoprase

תיאור ומראה: שייכת למשפחת הקוורץ. הצבע ירוק בגוונים שונים: החל בגוון בקבוק עמוק וכלה בבהיר זוהר. לעיתים יש לה ברק טורקיזי  או תכלכל.  מקור השם מהשפה היוונית ומשמעותו: פראסה (ירק, סוג של בצל מאורך  שנקרא בעברית כרשה) מוזהבת. נפוצה מאד בשיבוץ בתכשיטים.

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי: SiO2 שילוב של סיליקה וחמצן. כשהיא מלוטשת יש לה מרקם עשיר ונעים והתחושה הפיסית היא כאילו עברה טיפול בווקס. הקשיות היא 7 בסולם של 1-10 ומבנה ההתגבשות הקריסטלי הקסהגונלי-משושה. לרוב שקופה למחצה. במקור מהודו, אוסטרליה, ניו-זילנד, דרום אפריקה, טנזניה וכן מאירופה, בעיקר פולין ורוסיה וכן מארה”ב באיזור קליפורניה.

שימוש אנרגטי: האנרגיה שלה עדינה, היא בחזקת “מים שקטים חודרים עמוק”. מתאימה בעיקר לעבודה על צ’קרת הלב, עושה כיוונון ואיזון של הצ’קרה. מאזנת בין גברי ונשי (יין ויאנג). מרגיעה מעברים בין התנשאות יתר ורגשי-נחיתות. עוזרת לאדם להכיל טוב יותר את עצמו והזולת. מצוינת לסנכרון הרמה הפיזית והמחשבתית.

שימוש רוחני ונפשי: עוזרת להתפתחות אישית בכך שמצביעה על פוטנציאליים אפשריים לעתיד.  טוב להחזיקה ביד בזמן שינה ולבקש הכוונה דרך חלומות. נפלאה לעבודה על סוגיות של “הילד הפנימי”. מעניקה עידוד כשהלב פגוע ושבור כתוצאה מפגיעה, נטישה, פרידה קשה וכו’. התדרים שלה מביאים איכויות של חסד וחמלה. מעודדת את המשתמש ללכת עם האמת שלו לא משנה לאן תוליך אותו. מחברת לכוחות פנימיים שיעזרו להתמודדויות שונות.

שימוש מנטלי: יש בה תדר צהוב/זהוב שלא תמיד בולט לעין (זה מתקשר לפירוש המילולי של שמה: כרשה מוזהבת). תדר זה מביא את המימד המחשבתי. מחזקת שפע ובו-זמנית את הזכרון והחכמה ומגבירה סבלנות. בזמנים קשים נותנת הרגעה שמעודדת יכולת לחשוב על פתרונות אפשריים למצב.

שימוש פיזי: מחזקת את הלב הפיזי. מקילה על כאבי שגרון ומעודדת ספיגה טובה יותר של ויטמין C. עוזרת להרדם. אבן מקררת שיכולה להוריד את טמפרטורת הגוף הפיזי במקרים של חום, התרגשות יתר והתפרצויות.