קריסובריל Chrysoberyl

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומראה: מקור השם הוא מהמילה היוונית “קריסוס” שפירושה: מוזהב. מופיעה במספר צבעים: ירוק, כתום, אדום, צהוב, תכלכל וחסר-צבע. יש גרסה נדירה שלה שנראית כמו כוכב בעל שש קרניים. הקריסובריל המפורסמת היא בצבע צהוב וכתום דבש. ניתן למצוא בה את תופעת עין החתול, ולמעשה, עין-החתול בקריסובריל היא היקרה ביותר מבין האבנים בהן ניתן למצוא את התופעה, ולרוב כשאומרים “עין-החתול” מתכוונים לקריסובריל.

מידע גימולוגי: הקריסובריל היא למעשה משפחה, אליה משתייכות גם האלכסנדריט והכימופן (ר’ פירוט בסוף). המבנה הכימי: BeAl2o4  תערובת של בריליום, אלומיניום וחמצן. מתגבשת במבנה פנימי אורתהורומבי, יכולה להופיע כלוח שטוח או בצורת משושה, צורה שאופיינית בדרך כלל למבנה ההתגבשות ההקסהגונלי. שקופה למחצה עד אטומה. דרגת הקשיות שלה גבוהה מאד: 8.5 קשות ממנה רק אבני הקורונדום והיהלום. בעלת קשיחות (התנגדות לשבירה) גבוהה יחסית, מה שהופך אותה לאבן מצוינת לליטוש. משקלה הסגולי הממוצע הוא 3.67 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי: הקריסובריל הצהובה-כתומה עוזרת בעיקר לעשות את החיבור בין צ’קרת הטבור, המחברת אותנו לאנרגיה של החיים הארציים, עם צ’קרת הכתר, המחברת אותנו לאור הגבוה, האלוהי. צבעה של צ’קרת הטבור הוא צהוב/זהוב, וזה גם הצבע של האור ושל הנוכחות המנטלית. יש לה נוכחות עוצמתית ורכה בו זמנית. היא עוזרת לנו להכניס הרמוניה פנימית לחיינו, מגבירה את היכולת לסלוח לאנשים קרובים במידה והתעוררו קשיים ביחסים איתם, ומאפשרת באופן כללי לראות את מקומו של הזולת בחיינו במסגרת של מערכת יחסים, הבנת וקבלת דעות ועמדות המנוגדות לשלנו.

היבט רוחני: נוכחותה עוזרת לנו להכניס מימדים אלוהיים לעשייה המנטלית שלנו, וכן להשתמש בשכל שלנו על-מנת לשפר ולהשביח את כל מה שאנחנו עושים ובמקביל להוציא מתוך חיינו דפוסי התנהגות שאינם משרתים אותנו.  עוזרת לאדם להעריך את עצמו יותר ולרצות  לעשות את כל מעשיו בצורה טובה יותר. עוזרת לנו להיות עקביים בהתפתחות ובריפוי שלנו בכל הרבדים: גם בהתפתחות הנפשית שלנו וגם בשיפור מצבנו הפיזי.

היבט פיזי: ניתן להעזר בה לאיזון הורמונלי. טובה לאנשים שהכולסטרול שלהם גבוה או נמוך מדי, וכן מאזנת את האיברים הקשורים לניקוי הגוף: הכבד, הלבלב והכליות.

קריסטלים נוספים ממשפחת הקריסובריל: הכימופן היא סוג של התגבשות שנותנת אפקט של עין החתול (מעין פס אור מובילי שחוצה את האבן)  ומופיעה בגוונים של ירוק. יש לה את כל התכונות של עין החתול ושל הקריסובריל. היא בעיקר מעוררת את האינטלקט ומחזקת ראייה על כל רבדיה: ראיה פיזית, ראיית לילה וראיה של מצבים. כשאנו ניצבים, למשל בפני סוגיה מסוימת, היא תעזור לנו לראות בצורה הטובה ביותר את הסוגיה על כל רבדיה. היא עוזרת לנו בין היתר לראות את תפקידה של האהבה בחיינו ואת הכוח העצום ויכולת הריפוי שיש לאהבה.

האלכסנדריט  גם היא טובה לחיבור בין הצ’קרות השונות אך בעוד שהקריסובריל הצהובה מחברת את הכתר עם הטבור, תחבר האלכסנדריט בין העין השלישית, הלב והבסיס. כמו כן היא מחברת בין הגופים השונים. היא מעוררת יצירתיות ומשמשת כאבן של הגנה. כמו הקריסובריל הצהובה, גם האלכסנדריט מגבירה את השאיפה למצוינות ועוזרת לנו לראות את הדרך בה אנו הולכים מתוך ראייה רחבה יותר כדי לקבל תמונה אמיתית וריאלית של מקומנו בעולם.

קישור למחיצת האלכסנדריט