קרוב רחוק – ניתוק ושיקום יחסים בין הורים לילדיהם הבוגרים

מאת ורדה רזיאל-ז'קונט. הוצאת כתר

ורדה רזיאל-ז’קונט מטפלת בספר זה בנושא שנוגע ברבים מאיתנו: ניתוק-היחסים בין הורים לילדיהם. היא מתייחסת אל הסוגיה בצורה מעמיקה ונותנת לגיטימציה לדבר על זה. חשוב לציין שיחסים קרובים עשויים להתנתק לא רק בין הורים לילדיהם, אלא גם בין אחים, ויש מצבים שבהם יש קרע בין הורים לילד מסוים שלהם והאחים שלו לוקחים צד כזה או אחר. התופעה מאד נפוצה, ולא סתם: מאחר והורים-ילדים-אחים הם קשרי המשפחה הקרובים ביותר, בקרבה כזו יש את האפשרות לפגיעה/בגידה/נטישה הקשים מכל, וכשזה קורה, לא אחת חווים המעורבים בושה גדולה מאין כמוה ונוטים לשמור זאת בסוד.

מאחר וקיים טאבו מסוים על נושאים אלה, אין הרבה מסגרות שעוסקות בכך. הספר יעזור למי שנמצא במצב הקשה הזה לדעת שלא רק שהוא לא לבד, הוא בחברה טובה.

ישנן אפשרויות רבות לניתוק והן מוצגות בספר במגוון אפשרויות: ביוזמת הילדים, ביוזמת ההורים, דרגות שונות של ניתוק ילדים מהוריהם, ניתוק בין אחים, הגדלת מעגל הניתוק כך שהוא כולל גם נכדים וקרובי משפחה נוספים, והאפשרויות רבות.

המסר כאן הוא בסופו של דבר חיובי: מובאים מקרים לא מעטים בהם הדברים הסתדרו בסופו של דבר, אבל המחברת מכוונת אותנו לכיוון אופטימי: להבין שגם אם היחסים לא השתקמו, אפשר להמשיך לחיות בלי: בלי ילדים, בלי הורים, בלי אחים ובלי אשמה. לפעמים זה הדבר הכי טוב ונכון לעשות במסגרת הנסיבות.

הספר מציג את הסוגיה מכל הכיוונים, ומביא עצות להתמודדות עם המצב ודוגמאות אמיתיות מהחיים. הוא מקיף, מעניין ומקצועי ובהחלט עשוי להעשיר גם את מי שלא חווה זאת על בשרו. והכי חשוב: אלה שחווים מצבים כאלו יכולים למצוא בו עצה טובה ונחמה רבה.