קרבורונדום Carborundum

מידע כללי: הקרבורונדום היא אבן מעבדה, פטנט רשום מעשה ידי אדם הקיימת מזה כ-100 שנה. היא נוצרה במקרה על-ידי מדען שקיווה להתעשר מיצירת יהלום-מעבדה מלאכותי. הוא הניח חומרים מסוימים בכבשן והעביר דרכם זרם חשמלי. כתוצאה מכך לא נוצר היהלום שרצה, אך כן נוצרה אבן מעבדה שלא היתה קיימת קודם והרשימה ביופייה ובתכונותיה, האבן נקראה מאז קרבורונדום. היא נראית כמקבץ של חוטים דקיקים ומאורכים וגרגירים האחוזים, מפותלים ומשולבים זה בזה. צבעה הבסיסי על-פי-רוב שחור אך עשוי להיות גם חום, כחלחל ואפילו אדום או ורוד. משתקפים בה כל צבעי הקשת בנצנוצים ססגוניים.

איך נוצרת הקרבורונדום: החומר הבסיסי ממנו היא עשויה נקרא: “סיליקון-קרבייד”, תערובת של סיליקון וקרבון (פחם). מכינים אותה בכבשן חשמלי בטמפרטורות גבוהות מאד כשהתהליך מבוסס על העברת זרם חשמלי  דרך תערובות של חול, סיליקון-קרבייד ונסורת-עץ יחד עם מרכיבים נוספים שהם למעשה הפטנט  ולכן נשמרים בסוד. היהלום נחשב למינרל הקשה ביותר המוכר לאדם. והקרבורונדום לא הרבה פחות קשה ממנו, הקשיות שלה היא בין 9-9.5 בסולם של 1-10 (היהלום הוא בדרגת קשיות 10).

שימוש באבן: יש לנהוג בה במשנה זהירות מאחר שחלקיה כה דקים, שניתן להחתך על ידה בקלות. ולכן משתמשים בה בתעשייה להכנת כלי-חיתוך מעודנים ומכשירים שונים נוספים. כמו-כן משתמשים בה להכנת מכשירים שונים בהם מועברים תהליכים שיוצרים חום רב.

תכונות אנרגטיות: לאנשים שעושים עבודה אנרגטית עם קריסטלים יש כיום נטייה להירתע מאבני מעבדה, לכן ממעטים להשתמש בה לתהליכי מודעות או הילינג. ניתן אמנם למצוא אותה בחנויות קריסטלים אך לרוב רוכשים אותה כקישוט ולעיתים ניתן למצוא אותה משובצת בתכשיטים. לאלה שכן מתחברים אליה ומשתמשים בה בזכות המראה המרהיב שלה היא מחברת לתכונות פנימיות של יופי ותעוזה, עוזרת לעשות סדר במחשבות, ולתת תמיכה לאנשים שבגלל מצב נפשי כזה או אחר חווים בלבול רב ופיזור מחשבתי. מסוגלת לתת חיזוק רב לכוח הרצון של המשתמש בה ועידוד לאנשים שמעוניינים לעשות שינויים מרחיקי-לכת בחייהם.