קלציט Calcite

מראה: מתגבשת כמעט בכל צבע אפשרי: ירוק, כתום, ורוד, כחול, לבן,  שקוף חסר-צבע, צהוב, אדום, אפרסק ודבש, יש גם גרסאות נדירות בשחור ואפור. צבעיה נובעים מהחומרים השונים המצטרפים לתהליך ההתגבשות. שמה נובע מהמילה “קלציום”, החומר העיקרי ממנו היא מורכבת. היא נפוצה מאד ומחירה נמוך.

מידע גימולוגי: נוצרת בתוך מים. הנוסחה הכימית: CaCO3 שילוב של קלציום (סידן), פחמן וחמצן. הקשיות נמוכה: 3 כך שהיא אינה מתאימה לשיבוץ בתכשיטים. מבנה ההתגבשות הפנימי הקסהגונלי-משושה. בהתגבשות חיצונית מופיעה במגוון צורות: נטיפים, מקבילית תלת-מימדית וגושים. הקלציט המעויינת היא הנפוצה ביותר. מקורה מאיזורים רבים בעולם, בין היתר מישראל (בעיקר הצהובה והחומה). מרבה להתגבש בקרבת מקום לפלואוריט.

היבט אנרגטי: עוזרת לתהליכי שינוי בעיקר על ידי שחרור אמונות ותבניות חשיבה שאינן משרתות יותר. מבחינה אנרגטית משפיעה בעיקר על הרמות הפיזית  והמנטלית: קולטת אנרגיה ושולחת אותה חזרה מתוגברת, ניתן לראות את זה באבני הקלציט האופטיות (שקופות ומעויינות). אם נניח את האבן על חפץ או מילה כתובה נראה אותם כפול.

היבט רוחני: משמשת בין היתר כגשר בין כמה סוגי מציאות מקבילים. אחת מאבני העוצמה הבולטות בתקופה זו, נמנית עם אבנים המופיעות בקשת של צבעים ומתאימות לכל אחת מהצ’קרות. נפוצה בתקופת מעבר חשובה זו כדי לעזור לאנושות לעבור שינוי. כשקלציט מעוינת נשברת, החתיכות הנוצרות הן בצורת מעוינים קטנים, זהים למקור. יש פה סימבול של מבנה בסיסי ששומר על עצמו בכל מצב, גם ברמת החלקיק הקטן ביותר.

היבט מנטלי: בזכות השפעתה על גוף המחשבות, הנחתה על מקום כואב עשויה להקל על הכאב בפיזי וגם לשחרר את המחשבה/אמונה התקועה שגורמת לו. עוזרת למחשבה צלולה ובהירה בכל הרבדים על-פי צבע האבן. מרגיעה התרגשות שנובעת מהתמודדות עם שינויים כך שניתן להשתמש בה לפני כל דבר חדש ומרגש.

היבט פיזי: המקומות הפיזיים בגוף המושפעים מדגמי חשיבה מקובעים הם אלה המאפשרים תנועה (מפרקים, סחוס, רקמות החיבור, העצמות). בהיבט הפיזי היא תעזור בסוגיות האלו, בעיקר במקרים של כאבי-פרקים, בעיות בסחוס, שברים ונפיחויות. מצוינת לדלקת פרקים. היא גם אבן מקררת שמתאימה למקרים של דלקות, חום וכוויות.

היבט מקצועי: מומלצת למטפלים העובדים עם מבנה השלד כמו: פיזיותרפיסטים, כירופרקטורים, אוסתיאופטים (וכל מי שעובד עם השלד). מצוינת למטפלים בשיטת אלכסנדר.

תכונות הקלציט לפי צבעים:
ירוקה: קיימים כמה סוגי ירוק בקלציט, ביניהם בהיר עם נטייה לצהבהב וגוון שנקרא ירוק-אמרלד. הקלציט הירוקה היא המתאימה ביותר לבעיות במפרקים, בשלד, עצמות וסחוסים. מתאימה לכל מצב המחייב הסתגלות להרגלים חדשים כמו: מקום עבודה חדש, מערכת יחסים חדשה, בית חדש וכו’. ניתן להניחה על או בקרבת בעל-חיים במטרה לעזור להם לשנות את דפוסי ההתנהגות שלהם ולהפוך להיות יותר רגועים ושוחרי-שלום.

קלציט כחולה: עוזרת לפרש סמלים במדיטציות וחלומות, ולעיתים אף להחזיר לזכרון הפעיל פרטים שנשמטו ממנו בעת התהליך. לצורך העבודה איתה אפשר להניחה בלילה מתחת לכרית מדיטציה איתה אחרי שינה עשויה לעזור להזכר בחלום.

קלציט ורודה אטומה (ידועה גם בשם קלציט מנגנו): מעודדת שינויים בהתנהלות בנושאי הלב. עוזרת להפתח יותר רגשית. מחברת בין אהבה עצמית לאהבה למה שחיצוני.

קלציט ורודה אופטית: לרוב שקופה. עוזרת לראות אל תוכו של הלב לצורך התפתחות. מומלצת כשמשהו בהתנהלות הרגשית אינו מובן.

קלציט צהובה: טובה לשינוי דפוסי-חשיבה מגבילים בנושאי ערך עצמי והתנהלות בחברה. מצוינת לנושאים של עיכול. אפשר לשאת אותה כשסובלים מבחילות שנוצרות כתוצאה מנסיעה או מסוגי מזון שונים. נפלא לצרף אותה לקלציט הכתומה כדי לשנות תבניות חשיבה ולתרגם את זה לעשייה של שינוי.

קלציט כתומה: האנרגיה שלה מתחברת לנושאי מיניות ויצירה. מעודדת תגבור אנרגטי של צ’קרות תחתונות וכן תעודד עשיית שינויים בתבניות חשיבה שקשורות לנושאים של פריון לסוגיו, מיניות וחושניות והוצאת דברים לפועל.

קלציט דבש: יש לה את כל התכונות של הקלציט הצהובה ובנוסף יש לה אנרגיה גבוהה שמאפשרת להשתמש בה על צ’קרת הכתר. מתאימה לבעיות במערכת העיכול שנובעות כתוצאה משינויים, בעיקר כאלה הנובעים מהצורה בה האדם מציג עצמו מול העולם.

קלציט מעוינת שקופה-לבנה: מתאימה לכל הצ’קרות. ניתן לקבל בעזרתה תשובות מהחלקים הגבוהים של המודעות. לשם כך יש לשאול את השאלה תוך מדיטציה עם האבן.

אוניקס-מרבל (Onyx-Marble): למרות שמה אין מדובר באוניקס, אלא בקלציט שמעורבת עם ארגונייט. המרקם מזכיר מראה של שיש. מופיעה בצבעי קרם, צהוב וירוק מעורבים בלבן, חום, אפור ואף שחור. קל להתבלבל בינה לבין אבן שיש מפוספסת שהיא נפוצה ומרבים לעשות ממנה פסלים. לאוניקס-מרבל, קשיות גבוהה מעט מזו של הקלציט (3.5) אך היא עדין אבן רכה מאד ואינה מתאימה לפיסול או שיבוץ בתכשיטים. בשילוב זה האיכות המתגברת של הקלציט עם העידוד לשינוי מתערבבת עם  האיכויות המרגיעות והמשרות סדר של הארגונייט ונוצרת אבן שמתאימה במיוחד לאלה שבמהלך שינוי חווים קשיים וסערות רגשיות. טובה לבעיות עיכול, כאבי פרקים וסוגיות של עצמות וסחוסים.