קורל מאובנת עם אגת (Coral fossil (Agatized

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה ומידע כללי: מדובר באבן קורל (אלמוג) שהתאבנה לאורך מיליוני שנים וכוסתה בקוורץ, שחדר לתוך המבנה שלה, לרוב מדובר באגת, או קלצדוני. החומר האורגני שממנו עשוי הקורל למעשה מתאבן ומתכלה והקוורץ תופס את מקומו, כך שלמעשה  כבר אינה קורל. במקומות שונים במסחר השתרש הכינוי “אבן פיטוצקי”. לרוב מופיעה בתצורות יפהפיות של משטחים דמויי פרח.  הקורל שייכת לקבוצה קטנה של חומרים אורגניים, מאובנים לרוב, המשמשים כאבני ריפוי, אך אינן אבנים לפי ההגדרה הגימולוגית, כמו: שרף מאובן (ענבר), פחם מאובן (ג’ט), פנינה, וצדפים/קונכיות למיניהם, אך היא מזכירה יותר את העץ המאובן, בכך שנוצר שילוב של חומר אורגני שהתאבן עם אבן כלשהי, ונוצרת מהות חדשה. האלמוג, הוא שילוב של צמח ובעל-חיים,  בעולם המסחר יש לה מבחר שמות, כמו: “קורל מאובן עם אגת”, “אגת פיטוצקי”, “אבן פיטוצקי”, “קורל פרחוני” ובאנגלית: Agatized Fossil Coral   Coral,  Fossil Coral, Fossilized Coral, Petoskey Agate, Petoskey Stone. בשנת 1979 הוכרזה האגת המאובנת בפלורידה ע”י הרשויות כאבן הרשמית של המדינה. היא עתיקה במיוחד וגילה מוערך בעשרות עד מאות מליוני שנה. גילן של אבני הקורל המאובן יכול להגיע ל-350 מליון שנה.

חשוב לציין:  בניגוד לקורל הרגילה, שהיא מינרל שמוגדר כמוגן והוצאתו לצורך שימוש מחוץ למים כרוכה בסבל ליצור החי באלמוג ובנזק אקולוגי, במקרה של הקורל המאובנת, אין שום חשש לכך, ההתגבשות וההתאבנות שלה טבעיות לחלוטין.

מידע גימולוגי: יש כאן שילוב של החומר ה”אבני” המהווה את רובה של אבן הקורל המאובנת, כך שהתכונות הגימולוגיות הן בעיקר כשל אבן קוורץ: הנוסחה הכימית היא ברובה Sio2 סיליקה וחמצן, וההתגבשות הפנימית הקסהגונלית-משושה. בשל יכולת הטיהור הפיזי של הקורל שהשתמרה גם בגרסה המאובנת מרבים להשתמש בה בתעשייה בפילטרים למים. הקוורץ שמתערבב עם הקורל הטבעית יכול להשתנות במסיביות שלו, מקלילות מימית המאפיינת אופאל, לצפיפות גדולה יותר, המאפיינת אגת או קלצדוני. מבחינת הקשיות, בגלל שמכילה הרבה קוורץ היא גבוהה יותר מהקשיות של הקורל הרגילה האורגנית, אך היא לא תמיד תגיע ל-7, הקשיות האופיינית לקוורץ, לרוב תהיה משהו בסביבות 6 או 6.5 המקומות העיקריים בהם נמצאה הם ארה”ב (בעיקר מדינת מישיגן אבל גם באלסקה ופנינסולה) ובמזרח הרחוק, בעיקר באינדונזיה. אבני הפיטוצקי הן בעיקר אלה שמקורן בארה”ב.

שימוש אנרגטי: מהדהדת ומעבירה את תדר ההילינג של השדה האנרגטי הגדול של הימים והאוקיינוסים. הקורל באופן כללי מהווה סימבול של בית, מאחר ובמקור היא מעין מבנה מגורים להרבה יצורים ימיים מקרוסקופיים, מטפלים רוחניים משתמשים בה לעיתים לטיפול במשפחות שאינן מתפקדות ובאופן כללי כאבן שמחזיקה את תדר הבית והמשפחה.

היבט רוחני: נחשבה לאורך ההיסטוריה כמחזקת ומרחיקה את “עין הרע”, וכקמע. מחזקת יכולות תקשור, בעיקר כשמדובר במידע שעוזר להתנהל נכון יותר בחיי היומיום. טובה לאחיזה בתהליכי שחזור גלגולים וחזרה לחיים קודמים כדי להעמיק את ההבנות וההתנהלות בחיים הנוכחיים.

שימוש מנטלי: נחשבת כאבן מחזקת ותומכת באתגרים שונים, אישיים ומקצועיים. תומכת בהשגת יעדים והישגים והכלתם. היבט זה נכון בהיבט האישי והמקצועי. מרגיעה במהירות רבה יחסית מחשבות טורדניות.

שימוש רגשי: נפלאה להרגעת מחשבות מעיקות המשפיעות רגשית. טוב לשאת, לאחוז ולענוד לאורך זמן, להבאת שקט פנימי ולתהליכי ריפוי רגשי ונפשי לזמן ארוך. עוזרת להבין טוב יותר מערכות יחסים מהעבר כדי לשפר את היכולת ליצור יחסים נכונים עם הזולת בהווה, מצוינת לתיקון מערכות יחסים שיש בהן פוטנציאל טוב אך עלו על שרטון.

שימוש פיזי: נפלא לשים אותה באמבטיה, התדר שלה בתוך המים עוזר להביא הרגעה ממשית לגוף הפיזי, בעיקר למערכת השרירים, מה שמביא בהמשך לרוגע וניקיון ברמה הנפשית. אחיזתה מחזקת את הבריאות הכללית וטובה כרפואה מונעת.