קופרייט – נחושת מחומצנת Cuprite – copper oxide

תיאור ומראה: זוהי אבן מתכתית, שעשויה מנחושת מחומצנת. צבעה לרוב אדום עמוק, אך היא עשויה להופיע גם בגוונים של אדום-חום וסגלגל. לעיתים מזכירה מעט את הרובי. לרוב מתגבשת במושבות גרגריות, ולעיתים במראה של חוטים דקיקים הנראים כשערות או בגושים. שמה נגזר מהשפה היוונית והוא קשור למתכת הנחושת ממנה היא עשויה (copper).אחת האבנים שאסור לשתות תמציות מהן.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: Cu2O, שילוב של נחושת וחמצן, צורת ההתגבשות הקריסטלית היא קובית (3 צירים שווים זה לזה באורך המאונכים זה לזה בזוויות של 90 מעלות) בדרך כלל גביש יחיד שלה נראה כקוביה בעלת שמונה או עשר פאות, משקלה הסגולי 6.14 גרם לסמ”ק. הקשיות נעה בין 3.5 ל-4 בסולם של 1-10. שקופה לגמרי עד אטומה. במקור בעיקר ממכרות נחושת, נפוצה בצפון-מערב ארה”ב ודרום אמריקה (צילה ומקסיקו) וחלקים מסוימים של יבשת אפריקה. לעיתים מתגבשת עם קריסטלים נוספים כמו קריסוקולה, מלאכיט ואזורייט.

שימוש אנרגטי: היא מסמלת קשר עמוק לאדמה ולטבע. אבן מתגברת במהותה, אחת האבנים הטובות ביותר לקרקוע. מחזקת את הגוף הפיזי, מסמלת עוצמה נשית וחיבור לאלה-האם. עוזרת להתחבר למהות הבסיסית ולהכיל אותה לטוב ולרע. כשאדם מסכים לקבל את עצמו ממקום כזה, הוא יכול לראות את היפה והאלוהי שבו.

היבט רוחני: מדיטציה בעזרתה או ענידתה באופן קבוע יכולות לעזור לנשים שרוצות להתחבר לאלה-האם. מסמלת ארכיטיפים וסימבולים נשיים סודיים שעוברים במשך השנים במסורות השונות. נחשבת כאבן מצוינת לאלכימאים וקוסמים ומשמשת בטקסים שונים ליצירת השפעה ושינוי על החומר והרוח. נעשה בה שימוש בין היתר בטקסים שאמאניים.

שימוש נפשי-אישי: היכולת שלה לאפשר למשתמש בה לראות עצמו באור חיובי ולקבל עצמו הופכת אותה לאבן מצוינת לאלה שמרגישים חריגים ועוזרת להם לקבל את עצמם. טובה מאד לנושאי פוריות פיזית. מומלץ לענוד אותה (גם נשים וגם גברים) כשרוצים להכנס להריון. (וכדאי לשקול היטב אם לענוד אותה במידה ולא מעוניינים). טובה לפריון בעשייה ובהוצאה לפועל של פרויקטים ועשייה לסוגיה.

שימוש מנטלי: מצוינת להרגעת דאגות ודאגנות. בין אם הדאגות רלוונטיות ובין אם מדובר במחשבות אובססיביות המשתלטות על חייו של המשתמש בה, כולל אצל אנשים שכתוצאה מדאגנות אובססיבית לוקחים כדורים פסיכיאטריים, ניתן להעזר בה במקביל,

היבט פיזי: מצוינת לטיהור הדם ולכן מתאימה למחלות שונות. חולים במחלות קשות כמו סרטן עשויים להתחבר אליה ולהעזר בה (כמו במקרה של ההמטייט, אין להעזר בה בזמן טיפולים כימותרפיים). טובה לסוגיות של מערכת השתן והכליות ולאיזון של המערכת הנשית: מאזנת תופעות שונות של המחזור החודשי והביוץ, וכן גלי-חום של גיל המעבר, תורמת לאיזון ההורמונלי לפני ואחרי לידה. מאזנת פיזית את שיווי המשקל, ומתאימה למקרים של “ורטיגו” (סחרחורות הנובעות מחוסרי איזון של המערכת הקשורות במיוחד לאיזור האוזניים הגורמות  לאדם החווה אותן חרדות קשות), בפרט טובה לסחרחורת גבהים.