קובלטו-קלציט Cobaltian Calcite-cobaltocalcite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומראה: זהו שילוב של קלציט עם היסוד קובלט. מופיעה לרוב כמושבה בצבע ורוד, הגוונים נעים בין גוון חיוור עדין לוורוד מג’נטה עז ובעל נוכחות מרשימה. הגבישים במושבות אלו לרוב קטנים והיא נראית כמשטח גרגירי מנצנץ. לעיתים ניתן לראות תצורה של מעויינים המשתלבים זה בזה. לעיתים משתלבת בה מלאכיט ואז יש כתמים ירוקים בתוך המשטח הוורוד. תכלילים שחורים עשויים להופיע כנקודות או עורקים. הקלציט נקראת על שם יסוד הקלציום שבה, ומקור השם קובלט מהמילה בגרמנית “קובולד” שפירושה “שדון”. התגלתה לראשונה בקונגו שבאפריקה באמצע שנות ה-90 של המאה ה-20 והיא כיום פופולרית ומשובצת לעיתים בתכשיטים ייחודיים ויוקרתיים.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: (Ca,Co(CO3 משלבת את הנוסחה של  הקלציט (קלציום, פחמן וחמצן) עם קובלט (יסוד כימי מתכתי, מתכת חזקה בצבע לבן כסוף). מבנה ההתגבשות הפנימי הקסהגונלי-משושה, הקשיות היא בדרגה 4 בסולם של 1-10 (קשה יותר מזו של הקלציט – 3). נוכחות הקובלט בתרכובת נותנת את הצבע הוורוד הייחודי. שקופה עד חצי שקופה, למרות שהתצורה של הגבישים הקטנים מאד על משטח סלעי אינה מאפשרת לראות את השקיפות. המשקל הסגולי 4.2 גרם לסמ”ק, מתגבשת לרוב במכרות קל קובלט נקי. קיימת אבן דומה בשם “ספרו-קובלטייט” Sphaerocobaltite שזו אותה הנוסחה ללא  קלציום.

שימוש אנרגטי: מעודדת שינויים בהתנהלות הרגשית. הקלציט במהותה אבן מתגברת, ונוכחות הקובלט מוסיפה לה עמידות וחוזק. הקובלטו קלציט מהדהדת עוצמה ונחישות, יש לה יכולות להפעיל אנרגיה ספירלית חזקה שעשויה להשפיע על כל השדה האנרגטי ולפעול בעיקר בתחום הרגשי. ניתן לאחוז אותה ביד במדיטציה או להניח מושבה שלה שתהדהד ברקע. ניתן להניחה ליד המיטה כדי שתעשה את עבודתה תוך כדי שינה, יש לקחת בחשבון שהיא עוצמתית וחודרנית ועלולה להפריע את השינה ולהפעיל ניסוי ותעייה.

היבט רגשי-נפשי: היא אינה אבן מרגיעה ולא תתאים לכל אחד. לרוב יכניסו אותה אנשים לחייהם בשלב בו הם עושים עבודת-מודעות חסרת-פשרות כדי לפתור סוגיות רגשיות בחייהם ומוכנים לקחת אחריות על יצירת מציאות רגשית חדשה. היא מסייעת להתבונן על החיים מנקודת מבט חיובית האומרת: “היקום ידידותי, ולכן כל דבר שקורה, לא משנה כמה קשה הינו שיעור חשוב.”

היבט פיזי: יש לה השפעה מאזנת על פעולתו של הלב הפיזי והיא מאזנת ומחזקת את מערכת זרימת הדם בגוף. ובה לסוגיות שונות של מפרקים. מתאימה בעיקר לדלקת פרקים ובמקרה זה רצוי להניח אבן לא גדולה ישירות על המקום הפגוע. לסוגיה זו רצוי לבחור קובלטו-קלציט שמעורבת בה מלאכיט, שבשילוב זה תשאב את הכאב החוצה.