קבנסייט Cavansite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה ומידע כללי: הצבע הוא כחול, בגוון שנע בין תכלת בהיר וטורקיז/ירקרק לכחול כהה. מרבה להופיע בגושים או מבנים דמוי כוכב, לעיתים בצורת פרח ולעיתים גבשושית כמו קיפוד. פעמים רבות “מתארחת” על מושבות של מינרלים שונים, לרוב בגוונים בהירים המשמשים לה כמצע כמו:  קריסטל-קוורץ, פריהנייט, סטילבייט או אפופילייט ונראית כמו נקודות כחולות או ירקרקות, פרחים או קיפודים קוצניים המפוזרים על מצע שלג.  שמה נובע מצירוף תחילת שמם של היסודות העיקריים המרכיבים אותה: קלציום, ונדיום וסיליקה.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: (CaV5+Si4O11•4(H2O שילוב של חמצן, סיליקון, ונדיום, קלציום ופחמן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי אורטהורומבי. מתגבשת במבנים רבועים מאורכים, למרות שבטבע מופיעה לרוב בתצורות גרגיריות. הקשיות נעה בין 3 ל-4 בסולם של 1-10 המשקל הסגולי הממוצע 2.25 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי כללי: עיקר השימוש בה בסוגיות של תקשורת, בעיקר תקשורת בינאישית ושיפור התקשורת עם הזולת, בין אם מדובר בשניים או בקבוצה גדולה של אנשים. מתאימה למטפלים אנרגטיים. עושה “ניקוי לראש” על ידי טיהור וניקוי החוצה של מחשבות שליליות שחוסמות את ההתפתחות האישית. מתאים להניחה ליד המיטה מאחר והתדר שהיא משדרת עובד ומשפיע גם תוך שינה.

היבט רוחני: טובה למדיטציה.  מחזקת יכולות תקשור וניבוי ומעוררת בצורה חזקה את האינטואיציה.  אחת ממעוררות העין השלישית. נותנת חיזוק והמרצה רוחנית ומתאימה למורי רוח המדברים מול קהלים גדולים.

שימוש רגשי: מרגיעה את מערכת העצבים והמערכת הרגשית, מרגיעה תחושות של ייאוש וחוסר-אונים. עוזרת לאנשים מבולבלים רגשית שאינם מוצאים את הכיוון הנכון ללכת בו. במקביל מגבירה תחושות של אופטימיות ושמחת-חיים.

היבט חשיבתי: עוזרת להפיץ הלך רוח חיובי ברמה קולקטיבית ולכן מתאים להניחה למקומות בהם מתקיימות אסיפות ודיונים  בנושאים של שיפור חברתי ואקולוגי. עוזרת ליצור מחדש  באופן מודע את המציאות הרצויה ולתכנת מחדש תבניות חשיבה מתאימות יותר. בתהליכי מודעות עצמית מחדדת ומאפשרת לראות באופן ברור אילו שטחים בחיים דורשים תשומת לב ובמה נכון להתמקד כרגע. נותנת מוטיבציה ואומץ להגיד דברים חשובים שקשה לומר אותם ולכן טובה במיוחד לאלה שמסוגלים לוותר על האמת שלהם כדי להמנע מקונפליקט.

היבט פיזי: מעודדת שחרור אנדורפינים (מאלחשים/חומרים משככי כאב המשוחררים על-ידי הגוף בשעת הצורך) ולכן טוב לאחוז אותה בנוסף לאבנים מתאימות אחרות בסוגי כאב שונים. טובה לבעיות  שונות של עיניים ובהנחה על המקום הכואב יכולה לעזור לשכך כאבי שיניים. עוזרת לסוגיות גרון שונות. מאזנת את ההיפותלמוס (יותרת המוח), מקילה על מיגרנות וכאבי ראש שנגרמים כתוצאה ממצבי-לחץ.