קאלקו-פיריט / פיריט-נחושת (קלקו-פיריט) Chalcopyrite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה: נקראת גם קופר-פיריט (פיריט-נחושת), וכשמה כן היא: פיריט המכילה נחושת. זהו מינרל מתכתי בעל גוונים מרהיבים, מתהדרת במגוון עצום של צבעים. הבסיס הוא צהוב עם שילובים של אדום, ירוק, שנהב, אפור וכחול זוהר ולעיתים גם צבעי קרם ופנינה. כמו הפיריט, גם לה מיוחסת התכונה “זהב של שוטים”. כמות הנחושת בה נמוכה יחסית לאבנים אחרות המכילות נחושת, כמו קובלייט, קופרייט ובורנייט, אך מאחר והיא נפוצה מאד יחסית לאחרות, היא נחשבת כאחד המקורות העיקריים לנחושת כמרבץ.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית היא CuFeS2 שלושת היסודות מתחלקים באבן זו פחות או יותר שווה בשווה: 35% נחושת, כ-30% ברזל, ו-35% גופרית. זוהי בעצם הנוסחה של הפיריט בתוספת יסוד הנחושת. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הפנימי הוא טטרהגונלי, מה שנותן לעיתים תצורות חיצוניות של גבישים בעלי ארבע פאות שכל אחת מהן משושה. הקשיות נעה בין 3 ל-4 בסולם של 1-10 והמשקל הסגולי הממוצע  4.2  גרם לסמ”ק. היא תמיד אטומה.

היבט אנרגטי: עוזרת ותומכת בזרימה חופשית של אנרגיה במערכת האנושית. נקראת גם “אבן-המיסטיקה” מאחר ויש לה נטייה לעיתים להיעלם מהמציאות הפיזית ולחזור עמוסה באנרגיה שלא היתה שם קודם. עשויה לחבר את המשתמש בה למידע על תרבויות עתיקות ומפותחות שאינן קיימות עוד במישור הפיזי. לעיתים עוזרת להתחבר לאנרגיה של חפץ כלשהו שאבד ולאתר אותו. חשוב מאד לזכור אם משתמשים בה, שבדומה לפיריט, היא עשויה לנתב לכיוון אשלייתי וכדאי לעבוד איתה בזהירות. טובה ומומלצת מאד למטפלים למיניהם, בעיקר כאלה שעוסקים בטיפולים פיזיים, כן יתחברו אליה מאד אנשים שעוסקים באומנויות ריקוד/לחימה מן המזרח כמו טאי-צ’י וקרטה וכן אנשים שמדריכים ומלמדים באמצעות טקסים כמו מורים שאמאניים.

היבט רוחני: מצוינת לעבודה מדיטטיבית ולהתעלות למימדים גבוהים. מסייעת לאדם להתחבר אל מרכזי ידע רוחניים כדי לקבל ידע רלונטי להתפתחותו הרוחנית. ניתן להיעזר בה כדי להכנס בקלות יחסית למצב מדיטטיבי ולהשאר בו. טובה לאיזון כללי של המוח הפיזי.

שימוש מנטלי ורגשי: מרחיבה את התפישה המחשבתית של מצבים ושל החיים בכלל. מאזנת מצבי דכדןף ואף דיכאון, עוזרת לאנשים בעלי נטייה לדיכאוניות להתחבר לאנרגיה של שמחת-חיים. עוזרת לאדם להבין כי הוא חלק מתבנית הבריאה, שהוא יישות מושלמת שנוצרה ככזו. הבנה זו, אפילו ברמה האנרגטית עוזרת למשתמשים בה לקבל, להעריך ואף לאהוב את עצמם יותר.

שימוש פיזי: מגינה על הגוף הפיזי מפני הדבקות במחלות וכדאי לצייד בה את אלה המטפלים באנשים החולים במחלות פיזיות מדבקות (לא במקום אמצעי הזהירות המקובלים). מצוינת להורדת חום באופן טבעי ועוזרת לטיפול בדלקות שונות ומחלות דלקתיות כמו דלקת-ריאות וברונכיט. מעודדת חידוש תאים, ולכן חשוב לזכור שאינה מומלצת לחולי סרטן. עושה רענון למוח הפיזי ואפשר לתת אותה לאנשים מבוגרים שיש חשש שמתחילים לפתח תופעה של שטיון (סניליות).