פרידוט, אוליבין, קריסולייט Peridot, Olivin, chrysolite

תיאור כללי ומראה: הצבע הוא ירוק בגוון צהוב, לעיתים ירוק-זית ולעיתים ירוק עמוק יותר בגוון בקבוק. נקראת גם אוליבין או קריסולייט ירוקה. מקור השם פרידוט כנראה במילה האנגלית Peridote שפירושה “נקודת אור”. מקור השם “אוליבין” מהמילה אוליב (זית בלועזית), רמז לצבע. אבן ותיקה מאד שהיתה ידועה עוד בתקופת מצרים העתיקה אך נשכחה למשך שנים רבות וחזרה אל התודעה החל מתחילת המאה ה-20.

מידע גימולוגי: ההרכב הכימי: (2SiO4(Mg,Fe שילוב של מגנזיום, ברזל, סיליקה וחמצן. ההתגבשות היא במבנה אורתהורומבי: שלושה צירים בעלי אורך שונה המאונכים זה לזה ב- 90 מעלות. הקשיות נעה בין 6.5-7 בסולם של 1-10. היא חצי יקרה, ונחשבת לפופולרית ונפוצה לשיבוץ בתכשיטים. לעיתים נדירות מתקיימות בה תופעות עין-החתול והכוכב. במקור מאיזורים שונים בעולם: המזרח הרחוק, רוסיה, ארצות הברית דרום אמריקה ודרום-אפריקה.

שימוש אנרגטי כללי: השילוב של הירוק המרפא עם הצהוב שמייצג את ההבנה המנטלית מעודד תהליך של שינוי מתוך מודעות. יחד עם אבנים שמקרינות אור זהוב כמו סיטרין, טופז וסאנסטון נחשבת כמקרינה מתוכה את אנרגית השמש. הקרן הירוקה מחזקת מנקה, מחדשת מערכות בגוף ומעודדת ריפוי פיזי.נפוצה בעיקר בתכשיטים, ופחות כאבן גולמית. לא מרבים להשתמש בה במערכי קריסטלים על הגוף מאחר והיא יוצרת שכבת הגנה אנרגטית שעלולה להקשות על הטיפול. מתאימה יותר לענידה בתום טיפול לשם הגנה בזמן שהמערכת מטמיעה את השפעת הטיפול

היבט רוחני: מגינה מפני אנרגיות שליליות חיצוניות ופנימיות. טוב ללכת איתה לאחר טיפול אנרגטי, היא משמרת את האיזון שהושג.

היבט נפשי-מנטלי: מעוררת רגשות חיוביים של תקווה ואופטימיות. מחזקת קשרים בין-אישיים ועוזרת לאדם להרגיש אמפטיה וחום כלפי עצמו והזולת, מצוינת  במצבים של יריבות בין שני אנשים. מחזקת ערך עצמי ומרככת פחדים, כעס, קנאה ורגשות שליליים שונים. עוזרת לאדם לבחון את תבניות החשיבה שלו וצורת התנהלותו ולראות אם הם משרתים אותו.

היבט פיזי: מקילה על סימפטומים שונים במערכת העיכול שנגרמים כתוצאה ממתח, בעיקר עוזרת לכיב-קיבה, מקילה על הכאב ומעודדת ריפוי הכיב. מאזנת את הריאות הפיזיות ואת מערכת הבלוטות ההורמונליות. טובה לתהליך של לידה, מקילה על ההתכווצויות ועוזרת ליולדת להירגע וגם מעודדת פתיחת תעלת הלידה, מה שעשוי להקל על התינוק. לצורך זה כדאי לענוד אותה החל מהשלבים המתקדמים של ההריון. ניתן להחזיק פרידוט גולמית ביד בזמן הצירים והלידה.