פליז – מתכת Brass – metal

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: פליז (Brass) היא תערובת שמתקבלת מערבוב של שני יסודות: אבץ ונחושת. כשהנחושת האדומה והאבץ האפור מחברים נוצרת מתכת צהובה, שבאופן ראשוני מזכירה מאד במראה שלה את הזהב 14 קאראט.

השיתוף של הנחושת הרכה יחסית עם האבץ יוצר מתכת חזקה וקשה יותר מהנחושת, היא אינה עמידה בלחץ כמו זהב. בעבר נהגו לייצר ממנה כלי מלחמה כמו תותחים ורובים. כיום משתמשים בה הרבה בייצור כלי נגינה, ברגים ומסמרים, רדיאטורים ושילוב שלה בתכשיטים. בתכשיטנות לעיתים משתמשים בה כמתכת ומצפים אותה בזהב, זאת כדי להוזיל את המחיר ולהשתמש באופן יחסי במעט זהב, שנחשבת למתכת יקרה.

מידע גימולוגי: הפליז היא למעשה מתכת מעשה ידי אדם שנוצרה משילוב של שתי מתכות אחרות, השילוב ביניהן עשוי להשתנות בהתאם לצורך. הפליז המודרנית מורכבת משני שליש נחושת ושליש אבץ, או ביחס של 60:40 לטובת הנחושת, אך לעיתים משנים את האחוזים לפי הצורך. יש מקרים מסוימים בהם מוסיפים כמות קטנה של עופרת (לא יותר מ-2 אחוז) הנוסחה הכימית הנפוצה היא: Cu3Zn2  המשקל הסגולה הממוצע 8.50 גרם/סמ”ק – כמחצית ממשקלו הסגולי של הזהב הטהור.

תכונות אנרגטיות כלליות: למרות היותה תוצר של מעבדה, לפליז אנרגיה עדינה שמורגשת בעיקר כשעושים איתה תהליך אנרגטי באופן יחידני, כשאינה משמשת כבסיס לשיבוץ של קריסטל טבעי כלשהו, אז אנרגיית הקריסטל לרוב תאפיל על האנרגיה שלה. יוצאים מן הכלל המקרים בהם משבצים בה אבן מעבדה יפה וחסרת אנרגיה ואז תורגש אנרגיית הפליז בצורה חזקה יותר.

היבט רגשי-נפשי: הפליז משדרת אנרגיה יינית (נשית) עדינה, שלעיתים מורגשת בפולסים עדינים שבאים והולכים, היא משדרת אנרגיה עדינה מאד של חום ולעיתים, בעיקר כשהמשתמש בה חווה דכדוך או מצוקה, האנרגיה שלה תורגש כתומכת ומעודדת, כמו אש עדינה ביום חורף קר.

היבט רוחני: היא מחזקת ופותחת בעדינות רבה את העין השלישית ומזרימה לשם אנרגיה של חמימות והתרחבות. טוב להשתמש בה כשמתחילים תהליכים רוחניים, לעידון ופתיחה ראשונית של העין השלישית, אך לרוב היא לא תתאים לתהליך רוחני משמעותי וכדאי לצרף אליה אבן שתיקח את ההובלה של התהליך.

היבט פיזי: אפשר להגדיר אותה כמתגברת, למרות שהיא עושה זאת בעדינות והדרגתיות רבה, כך שהיא תומכת בחיזוק תהליכים, יחד עם זאת התגבור שלה כה עדין שאין צורך להמנע ממנה במקרים כמו מחלת הסרטן שאז נמנעים מאבנים ומינרלים מתגברים.