פלטינה Platinum

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: מתכת אצילה ונדירה יחסית, מאד יקרה, למעשה נחשבת ליקרה ביותר מבין המתכות. ישנם אזכורים לגביה כבר מהמאה ה-16 ולמרות זאת נחשבת לחדשה. הצבע אפור עד אפור לבנבן. ייחודיתה בכך שלא ניתן להתיך ולעבד אותה מחדש ולכן לא כל תכשיטן מסוגל לעבוד איתה. יש לה עמידות גבוהה בפני חומצות והיא כמעט אינה מתמוססת ובתעשיות השונות מרבים להשתמש בה בזכות תכונותיה אלה. הפכה להיות סמל ליוקרה, למשל: בסיווג של כרטיסי אשראי משתמשים בה להגדרת הכרטיסים החזקים ביותר, כמו-כן משתמשים בשמה בעולם המוסיקה להגדרת פרס למכירות הרבות ביותר של תקליטים. שימושיה העיקריים הם בייצור תכשיטים יוקרתיים וכן בתחום הכימיה והרפואה: בשל יציבותה ותכונותיה המיוחדות עושים ממנה תחליפים לחלקים פנימיים בגוף, בעיקר עצמות שנשברו או התפוררו. בתעשיית המתכת אפשר למצוא חלקי פלטינות במנועים ומכונות שונות. הסמל שלה באלכימיה מורכב מסמליהן של הכסף והזהב.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית של הפלטינה היא: Pt הקשיות נעה בין 4 ל-4.5 בסולם של 1-10. מבנה ההתגבשות הפנימי הוא איזומטרי-קובי, בעל 3 צירים שווים זה לזה באורך המאונכים זה לזה בזווית של 90 מעלות. מתגבשת בדרך כלל בגרגירים או בשכבות דקות מחוספסות. לעיתים נדירות במושבות דמויות קובייה. טווח המשקל הסגולי רחב מאד ויכול לנוע בין 14 ל-22 גרם לסמ”ק (הממוצע הוא 18) נחשבת לכבדה ביותר מבין המתכות היקרות המוכרות. היא אינה מחלידה ואינה מתחמצנת בשום מצב. היא אינה רעילה בצורתה הטהורה, אך יש להזהר מתרכובות שהיא יוצרת. המקור העיקרי שלה מהרי אורל ברוסיה וברזיל.

שימוש אנרגטי: טובה לאיזון כללי של הצ’קרות וערוצי-האנרגיה (מרידיאנים). מאזנת בין הגופים הפיזי והאתרי (שמתווך  בין רמת החומר לרמות המעודנות יותר) ותורמת לאיזון בין הקטבים של הגוף: צ’קרת הכתר מול צ’קרת הבסיס, גברי מול נשי וכו’. מעודדת את פעולת בלוטת האצטרובל שמפרישה מלטונין ואחראית על כניסת אור למערכת האנושית דרך מערכת הראיה, כך שבאופן עקיף מחדדת ומחזקת ראייה לסוגיה: על-חושית, עתידית ואינטואיטיבית.

היבט רוחני: טובה  לחיזוקן של יכולות על-חושיות ומדיומיות ויכולות תקשור. פותחים למיניהם יכולים להעזר בתכשיטים, בעיקר טבעות העשויות מפלטינה בה משובצים קריסטלים המתאימים לסוגיות אלו. יש לה יכולת להשפיע על יכולת המיקוד המנטלית בזמן חיבור למימדים אחרים, כך שהקורא בקלפים/קפה/קריסטלים וכו’ יכול לחוות דברים באופן על-חושי, ובו-זמנית להבין, לעבד אותם ולהעבירם בשפה ברורה לשואל היושב לפניו. יש לה יכולת לחדור, להעמיק ולחולל שינויים ברמת ה-DNA.

היבט נפשי-רגשי: מעודדת הגעה למיקוד עמוק הדרוש לתהליכים מדיטטיביים עמוקים באמצעותם אפשר להגיע למקומות עמוקים בתוך נפשו של האדם, משם ניתן ליצור מציאות חדשה שתאפשר שינוי.

היבט מנטלי: תורמת לבטחון עצמי ולקבלה עצמית. עוזרת להפחית ביקורתיות ובכך יכולה לעזור לשיפור יחסים עם הזולת ובכלל. מעוררת באדם הכרה והבנה לגבי רמת האינטליגנציה שלו מול  זו של הסובבים אותו, ויכולים להעזר בה אנשים שעוסקים בגיוס עובדים וציידי כשרונות למיניהם.

היבט פיזי: בהמשך למה שנאמר על פעולתה על בלוטת האצטרובל, היא טובה גם לבריאותן הפיזית של העיניים. לצורך זה מומלץ לענוד אותה כתכשיט (רצוי שרשרת או עגילים). היא תורמת לעיכול תקין ושיפור הספיגה של ויטמינים ומינרלים הדרושים לגוף הפיזי.