פיריט Pyrite

מראה: אבן מתכתית מוזהבת. מתגבשת כגושים חסרי צורה, מושבות גרגיריות, כדורים וקוביות. מקור השם מיוונית ופירושו: “האבן שיוצרת אש”, שם שנגזר מהמראה שלה שהוא של ניצוצות זהובים. מרבה להתגבש עם קריסטל-קוורץ. לעיתים נראים פסים או חלקיקי פיריט בתוך מינרלים אחר, כמו לאפיס, סאנסטון, פלואוריט ואוונטורין.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית:  FeS2 תערובת של ברזל וגופרית. מבנה ההתגבשות הפנימי קובי, המבנה הסימטרי ביותר. היא תמיד אטומה. הקשיות הממוצעת 6 בסולם בין 1-10. המשקל הסגולי הממוצע 5 גרם לסמ”ק. מקורה בעיקר מדרום אמריקה (ברזיל ופרו), ספרד וסין. יש להמנע מלנקותה במלח, מאחר והמלח עלול ליצור חיבור כימי איתה ולשנות את מראה ותכונותיה.

אבן האשליות: לאנרגיה שלה ולשימוש בה יתרונות רבים, יחד עם זאת רצוי מאד להפעיל זהירות ושיקול דעת בקשר אליה מאחר וקיימת בה דואליות מסוימת: מצד אחד היא עוזרת למשתמשים בה לראות בצורה ברורה מתי אנשים סביבם מעמידים פנים והתנהגותם חיצונית בלבד, כלומר: מאפשרת לחשוף את האשליה. אבל בו-זמנית היא מסוגלת להגביר את הנטייה לשגות באשליות אצל המשתמש עצמו. ניתן ליהנות מיתרונותיה אם יש מודעות וזהירות מפני האשלייתיות שבה.

שימוש אנרגטי כללי: היא אבן של הגנה, בכל מקום בו יש אנרגיות קשות היא יוצרת מעטה של הגנה אנרגטית סביב המשתמש בה. היא תעזור לנושא אותה להמנע מאנרגיות שליליות סביבו כמו גם מאנשים הנמצאים בקרבתו. נותנת קרקוע משמעותי ומתאימה ל’רחפנים’ למיניהם.

שימוש נפשי: טובה לטיפול במצבים חרדתיים ודיכאוניים. עוזרת להגיע לאיזון רגשי.

שימוש מנטלי: מחברת להוויה של שפע לא רק בפיזי, למשל: מחזקת תחושה שיש קשרי חברות, ידידות ואהבה, במקביל לתחושת שפע חומרי. מחזקת את הזכרון, במיוחד זכירת פרטים קטנים. מצוינת לאלה שיש להם נטייה לשכוח שם או מילה. מחזקת את כוח הרצון, ועוזרת לברור את העיקר מהטפל.

שימוש פיזי: אבן מקררת, טובה למצבי חום ודלקות. ההגנה שהיא נותנת משמעותית במיוחד במישור הפיזי ומתאימה לאנשים שבמסגרת עבודתם או חייהם נמצאים בסביבה מסוכנת.

שימוש טיפולי: מומלצת למטפלים מכל הסוגים, שיכולים לענוד או להחזיק אותה בקרבתם, כולל אנשים שמטפלים במצבים קשים ועובדים עם זקנים, נוער מצוקה או נשים מוכות. מונעת יציאה של אנרגיה קשה מהמערכת של המטופל וחדירתה אל המטפל. למטפלים אנרגטיים (הילרים) או מדיומים מומלץ לשאת אותה אך לא בזמן הטיפול עצמו מאחר ויש לה יכולת קרקוע חזקה יחסית שעשויה להפריע למטפל להתחבר למימדים גבוהים.כן חשוב לזכור את נטייתה לכוון לאשליה.