פטלייט / קסטורייט Petalite / Castorite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומידע: ידועה גם בשם “קסטורייט” (Castorite). מופיעה בעיקר בלבן ושקוף חסר-צבע, ורוד, צהבהב או אפור. בגרסתה השקופה מלטשים אותה לשיבוץ בתכשיטים. לא נפוצה ויקרה יחסית. מקור השם במילה היוונית “פטלון”, שמשמעותה: “עלה”, שם זה ניתן לה בשל נטייתה  להופיע במבנים דמויי עלים או קונכיות. המרקם המבריק והזגוגיתי שלה מזכיר תצורה של פנינה. התגלתה לראשונה בשנת 1800.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: LiAlSi4O10 מורכבת מחמצן, סיליקה, אלומיניום וליתיום. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הפנימי מונוקליני. הקשיות נעה בין 6-6.5 (גבוהה יחסית) מתגבשת בגושים גדולים חסרי אפיון סימטרי כלשהו. המשקל הסגולי  2.42 גרם לסמ”ק ולעיתים מתקיימת בה תופעת עין-החתול. נמצאה עד היום בכמויות קטנות באירופה, אוסטרליה, דרום-אמריקה, דרום-אפריקה (נמיביה) ומזרח אסיה (אפגניסטן). מרבה להתגבש בסמוך לאבני טורמלין, קונזייט ולפידולייט, שגם היא מכילה ליתיום.

שימוש אנרגטי כללי: עדינה וחזקה בו זמנית, עוצמתה מרוכזת, כך שגם כשהיא קטנה השפעתה משמעותית. אבן מרגיעה שמאפשרת לרחף בקלילות תוך תחושת רוגע מבלי לאבד את המיקוד המחשבתי אך יחד עם זאת מבלי לחשוב יותר מדי. מאפשרת כניסה לרבדים גבוהים של שלווה ושמחה, מקום בו הכל מושלם, מדויק ועילאי.

היבט רוחני: מתאימה לתהליכים חיבור למימדים גבוהים, כמו תהליכי תקשור וחיבור למימד של המלאכים לצורך ריפוי והתפתחות.  מרפאים העוסקים ברוחניות אוהבים לשלבה בטקסים שלהם, היא כלי עזר בתהליכי תקשור וניבוי. פופולרית בקרב שאמאנים וידועה כעוזרת לפתוח את החיבור למימדים הגבוהים.

היבט נפשי-רגשי: מרגיעה סוגים שונים של טראומות רגשיות, כולל מקרי תקיפה או התעללות. מרגיעה כעסים ואת גוף הרגשות. מצוינת להגנה לילדים גם כאלה שנמצאים במצבי סיכון. מביאה אנרגיה של רוגע ואהבה עצמית ועשויה לשדר אנרגיות אלו גם החוצה, כך שישפיעו על מי שבא לתקוף. טוב להחזיקה ביד ולנשום עמוק כעזרה ראשונה במצב של התקפי-חרדה. מצוינת להפרעות קשב (ADD, ADHD).

היבט פיזי: מעניקה איזון כללי למערכת העיכול, לחיזוק העצמות ואיזון לחץ-הדם במידה והוא גבוה או נמוך מדי. יכולה להקל פיזית ולתמוך נפשית בזמן טיפולי כימותרפיה.