עץ-מאובן / פטריפייד-ווד Petrified wood

תיאור כללי ומראה: נוצרה מעצים שנקברו תחת שכבות של חומרים שונים וסחף ועברו תהליך התאבנות בן מיליוני שנה במהלכו חדרו מינרלים שונים והתמזגו עם העץ. עתיקה מאד: גילה כ-100 ל-200 מיליון שנה. הצבע השולט משתנה בהתאם לגווני העץ שהתאבן והמינרלים שנוספו והוא לרוב חום או אפור-לבן, אך בזכות המינרלים השונים עשויים להתווסף צבעים נוספים בתצורה ססגונית. “פטרו” ביוונית היא “סלע” או “אבן” ו”ווד”: עץ. מספר מינרלים יוצרים את שיתוף הפעולה עם העץ בעת התאבנותו, בעיקר ממשפחת הקוורץ כמו ג’ספר, אגת וקלצדוני, וגם קלציט או אופאל. כשהיא משולבת עם קוורץ קוראים לה במסחר “סילקיפייד-ווד”, ובשילוב עם אגת: “אגת-ווד”.

מידע גימולוגי: קרובה בתכונותיה בעיקר למשפחת הקוורץ. אם העץ התאבן עם קלציט או אופאל יהיה הרכב שונה, ויש ולציין זאת. הנוסחה היא לרוב  SiO2(סיליקה וחמצן), ומבנה ההתגבשות הקסהגונלי (משושה), הקשיות הממוצעת 7 בסולם של 1-10 והמשקל הסגולי בין 2 ל-2.5 גרם לסמ”ק. קיימים מרבצי עץ מאובן בארה”ב וניתן למצוא אותה גם באיזורים שונים באפריקה, דרום-אמריקה ואסיה. כמויות קטנות של חומרים שונים המתווספים לתרכובת אך אינם משפיעים על הנוסחה עשויים לשנות את המראה והצבע של האבן: חלקיקי פחם יתנו צבע שחור, ברזל יצבע באדום, חום או צהוב, מנגן ייתן כתום או וורוד ונחושת תוסיף כחול או ירוק,

מידע אנרגטי כללי: מסמלת את מהות העץ: צמיחה איטית והדרגתית תוך שמירה על קרקוע ושאיפה למעלה, לשמיים. העץ מסמל גמישות ויציבות: שורשיו נטועים בקרקע ומאפשרים לו לזוז ברוח והסערה כשגמישותו מאפשרת לו להשאר יציב ונטוע. מתאימה כשיש צורך באיזון הדרגתי ומתמיד. נחשבת לאבן של מזל ומחברת לעוצמה של הטבע. משתמשים בה בטקסים שאמאניים והיא על ידי שבטים אינדיאניים ברחבי אמריקה.

היבט רוחני: מתאימה לליווי התפתחות רוחנית, עוזרת להבין מהו הצעד הבא, ואת חשיבותן של סוגיות שונות תוך תהליך התפתחותי. טובה ללוות תהליכי שחזור גלגולים. עוזרת להבין את החוקיות והמחזוריות של הטבע, לדעת להתחבר לכוחו ולא ללכת נגדו. טובה מאד לאנשים שמסיבות שונות מפחדים מהמוות. מצוינת למדיטציה, אך יש לזכור שהיא מקרקעת במהותה.

היבט רגשי-מחשבתי: מחזקת ומבססת קרקוע בכל הרמות. מחזקת תחושת עוצמה בכל התחומים. מאפשרת לאדם להתחבר לשיעורים שעליו לעבור בתוך קשיים או מחלה-פיזית שהוא חווה, ולעשות את התיקונים הנדרשים כדי שלא ייאלץ לחזור על אותו שיעור. בו-זמנית מספקת אנרגיה תומכת ומנחמת. מסייעת להפטר ממחשבות טורדניות ומרגיעה דאגות באופן כללי. טוב לאחוז אותה בזמן אבל, מעניקה רוגע, נחמה ופרספקטיבה.

היבט פיזי: מתאימה לסוגיות של שלד ועצמות, בעיקר כרפואה מונעת, מחזקת עצמות ומונעת בריחת-סידן. מרגיעה כאבי-גב בהנחה ישירה על המקום הכואב. מחזקת את יכולת האיחוי והחידוש של רקמות הגוף טיפול בדלקות מסוגים שונים. מחזקת סיבולת פיזית ומתאימה לאנשים שעובדים עם הגוף הפיזי, כמו: סבלים, בנאים וספורטאים. תומכת פיזית כשנחלשים בתקופה קשה או מחלה פיזית. יש לה יכולת לסלק ריחות רעים וגוש גדול ממנה ניתן להניח בחדרי שירותים.

עץ-מאובן בשילוב עם אופאל: אבן מתגברת העוזרת לשמור על יציבות וקרקוע בתהליך התפתחותי ומתגברת את הקיים תוך כדי. כדאי להשתמש בה בזמן שעולים על נתיב של התפתחות ותהליכים בונים ולהמנע ממנה בתקופות קשות מאחר והיא עלולה להעצים את תחושות הדכדוך והרגשות הקשים.

עץ-מאובן בשילוב עם קלציט: נוכחות העץ מגדילה מעט את רמת הקשיות, אך עדין מדובר באבן רכה יחסית הנוטה להשבר וכדאי לשים לב לכך. היא אינה מאד נפוצה, ומתאים לעבוד איתה על שינוי קונספציות של חשיבה, בעיקר כאלו המגיעות מתקופות עבר או גלגולים קודמים.