סרפנטיין Serpentine

מראה: זהו שמה של קבוצה הכוללת כ-20 מינרלים, ביניהם: קלינוקריסוטייל, בואנייט, ליזרדייט ווויליאמסייט. הן מופיעות בעיקר בגוונים ירוקים, בהיר עד כהה, לעיתים עם פסים או דוגמאות שונות ובגוונים שונים של חום בשילוב עם אדום, צהוב ולבן. מקור השם במילה “סרפנט”, שפירושה באנגלית: נחש, בוגד, שטן וערמומי, מילים שהקשרן לרוב לא חיובי, אך ההנחה היא ששמה ניתן לה דווקא בגלל הצבעים והתצורות המזכירים לעיתים ראש ועיניים של נחש. לעיתים מתבלבלים בינה לבין ג’ייד, בעיקר בצבעים הירוקים-בהירים, בזכותם זכתה בעולם המסחר לכינוי “ג’ייד חדשה” (New Jade).

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית משתנה וכוללת: מגנזיום, סיליקה, חמצן ומימן, ולעיתים גם ברזל. מבנה ההתגבשות הקריסטלי של האבנים השונות בקבוצה עשוי להיות מונוקליני, אורטהורומבי או הקסהגונלי. המשקל הסגולי נע בין 2.2. ל-2.9 גרם לסמ”ק, כשהממוצע הוא 2.59. הקשיות נעה בין 2.5 ל-5.5 בסולם של 1-10, טווח גדול למדי. חצי שקופה עד אטומה (אף פעם לא שקופה לחלוטין) ונוטה להיות שמנונית וחלקה למגע. היא רגישה מאד לחומצות. המקור בעיקר מניו-זילנד, אפגניסטן, סין, ארה”ב ואירופה, בעיקר בריטניה ואירלנד.

שימוש אנרגטי: מגינה מפני אנרגיות שליליות מכל הסוגים, בעיקר חיצוניות. האנרגיה שלה מתאפיינת בקלילות יחסית והיא אבן מרוממת המביאה שמחה ותחושת התעלות. אחת האבנים הטובות ביותר לעורר את אנרגיית הקונדליני (שהסמל שלה הוא נחש), נחשבת כקמע וכאבן הגנה ומזל לאנשים שעורכים מסעות למקומות רחוקים. סוחרים וימאים בתרבויות שונות במהלך ההיסטוריה נהגו לצרף אותה למסעותיהם.

היבט רוחני: אחת האבנים הטובות ביותר לעבודה המשלבת התבוננות בחיים קודמים (past-life). מצוינת למדיטציה. מחברת לרבדים עמוקים של מידע על האבולוציה האנושית והפלניטרית. מחוברת באופן עמוק ומיסטי למהותו של הטבע  ומתאימה מאד למרפאים שעוסקים בריפוי של כדור-הארץ.

שימוש נפשי-מנטלי: מעודדת שיפור כללי של מצב-הרוח. מעוררת רגשות של שמחה ומגבירה את האופטימיות של הנושא אותה. מאפשרת שחרור פחדים שחונקים תחתיהם את התקווה והאופטימיות. מאפשרת למשתמש בה לחוות תום ושמחה ילדותית שהודחקו עד כה. מעוררת אכפתיות חברתית ואקולוגית ומעודדת את המשתמש בה לצאת מתוך המקומות האישיים שלו, להתבונן ולפעול מתוך רצון להיטיב עם הכלל והפלנטה.

שימוש פיזי: מעודדת חידוש ברמה התאית, מגבירה וממריצה את חילוף החומרים בגוף. מצוינת לחולי סכרת מאחר ומאזנת את רמת האינסולין בגוף (לא במקום רפואה קונבנציונלית אלא בשילוב). מעודדת ספיגה טובה יותר של מינרלים בגוף כמו סידן ומגנזיום.