סיטרין Citrine

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה ותיאור כללי: מתגבשת בגושים, שיניים, ומושבות. הצבע הכללי הוא צהוב, בגוון שנע בין זהוב בהיר כמעט לבן, לאדום-כתום ועד חום כהה. מקור השם מהמילה הצרפתית “סיטרון” שפירושה: לימון. אחת האבנים הנפוצות והמוכרות ביותר שעבור רבים מייצגת את השפע. רוב אבני הסיטרין כיום הן אבני אמטיסט שעברו תהליך של חימום טבעי או מלאכותי.

מידע גימולוגי: ממשפחת הקוורץ. ההרכב הכימי: SiO2, תרכובת של סיליקה וחמצן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הקסהגונלי-משושה. לרוב מתגבשת בשיניים משושות היוצרות מושבות. הקשיות הממוצעת 7 בסולם מ-1 עד 10. היא אידיאלית לשיבוץ בתכשיטים ומרבצים שלה ניתן למצוא במקומות רבים בעולם. מרבה להתגבש בשילוב עם קריסטל קוורץ (שמשמשת לרוב כבסיס למושבה). קיימת גם אבן האמטרין שהיא בחלקה סגולה ובחלקה צהובה ומהווה התגשמות של תהליך שינוי הצבע שהופסק באמצע (ל’אמטרין’ מחיצה נפרדת באתר זה).

סיטרין טבעית (שנוצרה בטבע כסיטרין) וסיטרין מחוממת (אמטיסט לשעבר): רוב אבני הסיטרין הן אבני אמטיסט שעברו חימום בטבע או במעבדה ושינו את צבען, אבני סיטרין שנוצרו ככאלה בטבע נפוצות פחות ולרוב מחירן גבוה יותר והגוון שלהן חיוור ועכור יחסית. הסיטרין המחוממת לרוב אטרקטיבית ומשובבת במראה שלה, אך מבחינה אנרגטית חלשה יותר. המידע במחיצה זו תקף לגבי שני סוגי הסיטרין.

שימוש אנרגטי: ידועה ומפורסמת כ”אבן השפע”, כמו-כן היא מתגברת את כמות האור בהילה, מה שמחזק בעקיפין את האנרגיה הכללית וההגנה על המשתמש בה. מחזקת החלטיות ומעודדת בטחון עצמי בכל הרמות. אחת האבנים הבודדות שאין צורך לטהרן לאחר השימוש (הטיהור אפשרי, אך אינו הכרחי).

סיטרין, אבן השפע המובהקת ביותר: האנרגיה שלה עוזרת להתחבר מחדש לשפע, תכונה מולדת של האדם, שבתהליכי החיים רבים התנתקו ממנה. בעבודה מודעת של יצירת מציאות ניתן לצרף אותה והשפע החיצוני מתחיל להתגשם. במהלך השנים היא הפכה לאבן הידועה והנפוצה ביותר בהיבט זה, גם אצל אנשים שאינם ‘רוחניים’ בהגדרה. רואים אותה בקופות רושמות, בארנקים ועל שולחנות-עבודה של מנהלים בכירים. בנוסף, יש לה השפעה חזקה וממשית על כוח הרצון, שהכרחי לשלבו בתהליכי שפע מודע.

שימוש רוחני: כמו אנרגיית השמש, היא חמימה, מרגיעה ומחייה. עוזרת לעיכול והטמעה של מידע רוחני, מושכת תדר של אור גבוה ואלוהי בצבע זהוב ומחדירה אותו למערכת האנושית. אור זה נכנס להילה דרך צ’קרת הכתר ומשם לצ’קרת הטבור ולמציאות הפיזית. נחשבת אחת האבנים האהובות ביותר על ילדים בכל הגילאים.

היבט מנטלי: עוזרת לראות את החיים בפרופורציה נכונה. עוזרת להבהיר את המחשבות ולהתבטא בבירור. טובה לבעיות ריכוז אצל ילדים וכן לאנשים שעומדים מול קהל: מרצים, מנחים מורים וכו’. מחזקת את הריכוז, צלילות המחשבה והזכרון וניתן לאחוז אותה כשלומדים או מתכוננים לבחינה. אפשר להשתמש בה כשרוצים להתבטא באסרטיביות, לבקש העלאת-שכר או לנהל כל שיחה קשה אך חיונית. מאפשרת לעשות עיבוד  ולברור את העיקר מהטפל וליצור סדרי עדיפויות בנושאים פיזיים (מערכת העיכול) ונפשיים כאחד.

היבט פיזי:
האבן הטובה ביותר לטיפול בדלקות בדרכי השתן ובבעיות עיכול למיניהן וכן בסוגיות שונות של הכליות (למרות שהכליות משויכות מבחינה אנרגטית לצ’קרת הבסיס). במקרים אלה ניתן להניח מושבת סיטרין ישירות על האזור הלא-מאוזן, פעמים רבות היא נותנת הקלה מיידית במקרים של קשיי עיכול כמו שלשול ועצירות.

קישור למחיצה הכללית של משפחת הקוורץ

קישור למחיצה של האמטרין