סטרומטולייט Stromatolite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: הצבע הוא אפור-חום או סגול, בגוון אפרורי או אדמוני עם נגיעות צהובות. מתגבשת בגושים, חסרי-צורה או משולשים. מעורבת בה כמות כלשהי של קלציט שיוצרת תצוגה של פסים בצבעים שונים החוצים אותה. עשויה משרידי חיידקים פוטוסינתטיים, מושבות של יצורים מיקרוסקופיים שחיו בימים רדודים על אצה כחולה-ירוקה ואוכלוסיותיהם יצרו מרבדים עצומים, שבחשיפה לאור ולחמצן, ובתהליך של זמן נוצרו כשכבות של חומר, שהלכו ונערמו זו על זו, כשיסודות כמו סידן, פחמן, סיליקה וברזל מקשיחים ומשמרים אותם. חיידקים אלה הם אחת מצורות הקיום העתיקות ביותר הקיימות, מדובר על כ-500 מליון שנה. גילם של סלעים מסוימים בהם נמצאו שכבות של סטרומטולייט מוערך אפילו בשניים או שלושה מיליארד שנים.

מידע גימולוגי: הנוסחה היא SiO2 Fe2+CaCO3  שילוב של קלציום, פחמן, חמצן סיליקה וברזל. היא בעצם תערובת של ג’ספר עם מעט קלציט, ברזל וחול, והחומר האורגני. העובדה שמדובר בשלוש אבנים שונות: קוורץ, המטייט וקלציט, יוצרת קשיות שמשתנה ונעה בין 4  ל-7 המשקל הסגולי  2.7 גרם לסמ”ק.

שימוש אנרגטי כללי: החיבור בין החומר האורגני המאובן העשוי מחיידקים שעברו טרנספורמציה עם הקלציט שהיא במהותה אבן מושלמת לתהליכי טרנספורמציה ושינוי, בין אם הם ביוזמת המשתמש בה או מתחוללים בחייו והוא מתאים עצמו לאותם שינויים. סוג של מסננת, שעושה סדר בין הרבדים האנרגטיים השונים במערכת האנושית. האנרגיה שלה מחוללת אופטימיות ויכולת לראות את הצדדים המוארים והחיוביים בכל סיטואציה. האנרגיה שלה מחדדת את חוש ההומור ואת החשיבה החיובית, ובכך עוזרת ליצור מציאות נעימה.

היבט רוחני: עוזרת לאדם לקבל ולהכיל את שיעורי החיים, גם את אלה שפחות נעים לפגוש  ולקבל את העובדה שהם הכרחיים לצמיחה והתפתחות שהם חלק מהתהליך של אותו אדם.

היבט נפשי רגשי: מפיגה דכדוך ודכאון, מחזקת את האיזון הרגשי. אבן תומכת למצבי אבל מכל הסוגים. עושה ניקוי רגשי חזק,

היבט פיזי: מחברת לכוח של הטבע והאדמה, הג’ספר  מחברת אל העוצמה הפיזית של הטבע, ההמטייט מביאה את העוצמה של המתכת והחומרים האורגניים המאובנים שבה מחברים אל העוצמה שבניצוץ החיים. בפיזי היא תתאים לגיל ההתבגרות, גיל המעבר, גיל הזקנה, כל גיל שבמהותו מסמל שינוי פיזי. מעודדת לצחוק בכל הזדמנות וממש מחלחלת לפיזי את המודעות לכך שהצחוק לא רק נעים ומהנה אלא גם חשוב מאד ותורם לבריאות.