סטיצ’סטייט/אטלנטיסייט/לוונדרייט – Stichstite/Atlantisie/Lavenderite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה:  הצבע לרוב ורוד-סגול, לעיתים עם תכלילים ירוקים. כשהיא מתגבשת יחד עם סרפנטיין ירוקה מכנים אותה ‘אטלנטיסייט’ (Atlantisite). במקור מהאי טסמניה שהוא חלק מאוסטרליה אך ניתן למצוא אותה גם בדרום אפריקה ובצפון אמריקה (קנדה). התגלתה לראשונה בשנת 1910 על ידי אחד הבעלים של המכרה, רוברט סטיץ’ ונקראה על שמו. הגירסה המשלבת את הסטיצ’סטייט הורודה-סגולה עם הסרפנטיין הירוקה נקראת ‘אטלנטיסייט’ – Atlantisite ולמעשה הרבה אבני סטיצ’סטייט הנמכרות כיום הן אבני אטלנטיסייט. יש גרסה שלה בצבע לוונדר שנקראת “לוונדרייט”.

מידע גימולוגי:  הנוסחה (Mg6Cr2(OH)16(CO3)•4(H2O כוללת מגנזיום, כרומיום, מימן פחמן וחמצן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי טריגונלי, מבנה סימטרי יחסי הנותן לעיתים תצורות משולשות. הקשיות נמוכה יחסית ועומדת על ממוצע של 2 בסולם של 1-10. כשמתגבשת עם סרפנטיין  מוסיפה זו לקשיות של החיבור. למעשה רוב אבני הסטיצ’סטייט הנמכרות כיום הן אטלנטיסייט.

שימוש אנרגטי: מביאה תדר של אהבה רוחנית, מזכירה לנו שהאהבה הגדולה ביותר היא למקור שיצר את כל הקיים ואנו בעצם חלקיק ממנו. מחזקת תחושת אחדות ואהבה לעצמי ולאחר גם אם הוא שונה. מעבירה תדר של שלום. אפשר לכנותה ‘אבן הילדים’ מאחר והאנרגיה שלה מרגיעה סערות רגשיות שאופייניות לגיל הילדות, מתאימה לילדים קטנים מאד, מגיל שנתיים ואילך. עוזרת להם לתקשר טוב יותר זה עם זה ועם המבוגרים.

היבט רוחני:  מעודדת שמירה על פתיחות ואופקים רחבים ומצוינת לאנשים שמשנים את האמונות שלהם ועושים צעדים ראשונים בתהליכים רוחניים או בשינוי בהתנהלות כמו מעבר לתזונה בריאה יותר. מחזקת באופן מיוחד את היכולת ליצור מציאות ולהתנהל בצורות שאינן מוכרות על פי חוקי המדע הידועים לאדם.

היבט מנטלי: האנרגיה שלה מחזקת התנהלות חברתית נכונה יותר כמו: התחשבות בזולת שלא על חשבון העצמי וקיום הבטחות לעצמי ולאחר, בעיקר כשמדובר במחויבויות מקצועיות. מצוינת לאנשים שיש להם פחד ממקומות פתוחים והומים, בהדהדה את ההבנה שאנשים הם לרוב חיוביים ומתנהלים מתוך כוונות טובות. מקילה על פחדים חברתיים.

היבט רגשי:  עוזרת למוסס תחושות של לחץ המגיעות מהרגש ולחזק תחושות של חמלה כלפי העצמי והאחר, סלחנות וסובלנות.

אטלנטיסייט: הצבע הירוק בשילוב עם ורוד מרמז על המהות שלה כאבן לב קלאסית. מצוינת לקביעת גבולות פנימיים בין אדם לעצמו וכלפי אחרים. גוש גדול שלה או הרבה גושים קטנים המונחים בבית עשויים להשרות תחושה של שלווה בחלל של חדר ומצוין לשים אבן כזו בקליניקה טיפולית או בפינת מדיטציה. מקילה על מצבי רוח תנודיים ואם מחליטים לתת סיטצ’סטייט לילד עדיף שזו תהיה אטלנטיסייט. אבן הגנה מצוינת, בעיקר בהיבט הרגשי.

לוונדרייט: זהו סוג איכותי במיוחד של סטיצ’סטייט, הוא אחיד יחסית בצבעו שהוא סוג עדין מאד של סגול בהיר. הדיעות על מקורו שנויות במחלוקת ויש הטוענים שמקורו בארגנטינה ויש שאומרים שהגיעה מבלגיה. מחברת בצורה ישירה למימדים גבוהים ומעולה למדיטציות, תהליכי יציאה מהגוף, חלומות צלולים וחיזוק יכולת הניבוי. מקילה על כאבי ראש וניתן לתת אותה ללא חשש לילדים.

שימוש פיזי:  מרגיעה כאבי מחזור, מחזקת את הלב הפיזי והריאות.