סטיבנייט – אנטימונייט Stibnite – Antimonite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: רבים נוטים להתבלבל ולקרוא לה ‘סטינבייט’, ויש הקוראים לה ‘אנטימונייט’ על שם אחד החומרים המרכיבים אותה. אבן מתכתית שצבעה כמעט תמיד כהה עם גוונים שונים של אפור עד שחור. לרוב מתגבשת במושבות עם מוטות פריזמטיים המופנים לכיוונים שונים, או כמושבות עליהן מתגבשות מחטים מתכתיות. מהווה שילוב של גופרית ואונטימון: מתכת לבנה כסופה ושבירה בעלת הולכה חשמלית נמוכה ורעילות גבוהה. גם הגופרית נחשבת לרעילה, כך שהסטיבנייט רעילה במיוחד עד כדי כך שכדאי כמה שפחות לגעת בה פיזית, וכמובן שיש להמנע משתיית תמצית העשויה ממנה.

מידע גימולוגי:  הנוסחה הכימית:  Sb2S3 האנטימון מהווה יותר משני שליש מהנוסחה. הקשיות נמוכה: 2 בסולם של 1-10. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הפנימי אורתהורומבי. המשקל הסגולי הממוצע 4.6 גרם לסמ”ק. מקורה בעיקר במזרח הרחוק (סין ויפן) ואירופה (בעיקר באיזור הבלקן).

שימוש אנרגטי: עצם אחיזתה עלולה לשחרר חומרים מזיקים, לכן השימוש העיקרי בה הוא כמושבה המשחררת את האנרגיה שלה לאוויר או באחיזתה בתוך כלי סגור. אבן חזקה שעוזרת לשנות מציאות, מתאימה בעיקר לאלה שיודעים לאן הם מכוונים ויודעים לתכנן בגדול אילו מטרות הם רוצים להשיג. האנרגיה שלה עוזרת לעשות שינויים בחיים בעיקר בחשיבה ובתפישות של האדם את עצמו בצורה שתקדם אותו למקומות חדשים מתאימים יותר עבורו.

היבט רוחני: האנרגיה שלה בוטה. חשוב לקחת את זה בחשבון כשמשתמשים בה על מנת להגשים משאלות’, כי לעיתים האדם עלול לקבל את אשר הוא מבקש, בזמן שהוא אינו ממש מוכן לכך. מחברת את האדם בצורה חזקה לקרמה שלו ולשינויים רחבי-יריעה יותר הקורים ברמה העולמית. שימוש בה יעזור להפנים שינויים אלו ולשלוח מסר אל תת-המודע אילו שיעורים חשוב להפנים על מנת שהאדם יתפתח בצורה הטובה ביותר במקביל לשינויים העולמיים.

היבט מנטלי: מחזקת קרקוע הדרוש בעת מדיטציה וכן נותנת הגנה, היא נוטה לתת תחושת כובד לאנשים מסוימים ויש לעשות ניסוי ותעייה לגבי התאמתה. נותנת חיזוק כללי להגיון. בדומה למלאכיט היא אבן עוצמתית ובוטה, ויחד עם זאת יש לאנרגיה שלה סוג של ‘יושרה’ המתבטאת בכך שאם מנסים לנצל אותה למטרות בצע-כסף, היא עשויה להביא תוצאות הפוכות או לא רצויות.

היבט רגשי: נוכחותה עוזרת להתגבר על פחדים רגשיים שבמקרים מסוימים עלולים לעצור את ההתפתחות האישית של המשתמש בה, היא מתאימה בעיקר כשמדובר בשאריות של פחדים ישנים שאינם רלוונטיים למציאות הנוכחית של המשתמש.

שימוש פיזי: כאמור, לא רצוי לקרב אותה פיזית לגוף, אך נוכחותה בקרבה למשתמש עשויה לתעל ולמשוך אליה אנרגיה פיזית לא מאוזנת, בעיקר אנרגיה מתוגברת  ולפרוק אותה לתוך האדמה, מעין ‘הארקה’. יכולים למשל להשתמש בה אנשים שמרגישים שהרבה מכשירי חשמל מתקלקלים בנוכחותם או באופן כללי כשיש תחושה של עודף אנרגיה וכבדות.