סטאורולייט/סטאורוליט Staurolite

תיאור כללי ומראה: מקור השם מהמילה היוונית “סטאורוס” שפירושה “צלב”. מתבטאת בה צורת צלב הנוצרת משתי התגבשויות המצטלבות ביניהן.  קיימת גירסה נפוצה פחות הכוללת שלוש פריזמות ושש סיומות. הצבע הוא חום מתכתי, אדמדם או צהבהב, לעיתים שחור. יכולה להופיע כאבן עצמאית, או מחוברת לסלע עליו התגבשה שהוא לרוב בהיר יותר. גילה נע בין 50 ל-500 מליון שנה והיאו נוצרת בחום ולחץ גבוהים מאד. יש המכנים אותה “צלב הפיות” או “אבן הצלב” בהתבסס על האגדה שהיא נוצרה מדמעותיהן של פיות שבכו על מותו של ישו הצלוב. אגדה נוספת מספרת על פוקאהונטס האינדיאנית שנהגה לענוד סטאורולייט ואף העניקה אבן כזו לקפטיין ג’ון סמית. ואת האבנים שההצלבה בהן היא 90 מעלות מכנים לעיתים “אבן המצפן”, בשל ארבע הזרועות המצביעות לארבעת הכיוונים. נפוצה בעיקר בארה”ב ונחשבת לאבן-הרשמית של מדינת ג’ורג’יה.

מידע גימולוגי: בנוסחה הכימית חלק מהמרכיבים חוזר על עצמם יותר מפעם אחת. היא כוללת חמצן, אלומיניום, סיליקה, ברזל, מגנזיום, מימן וליתיום. בגרסאות מסוימות ניתן למצוא אבץ. גרסה נדירה שנמצאה באפריקה כוללת קובלט (מתכת חזקה ובהירה) במקום ברזל, לאותה גירסה יש גוון כחול. מבנה ההתגבשות הפנימי מונוקליני, הקשיות נעה בין 7 ל-7.5 בסולם של 1-10 והמשקל הסגולי הממוצע: 3.70 גרם לסמ”ק. במקור מארה”ב, אירופה המערבית וברזיל.

שימוש כללי: אבן מרגיעה, העוזרת להתחבר להדרכה הפנימית ולקבל תובנות לגבי הכיוון בו נכון ללכת. הרישות שבה מהדהד סימבול לפשטות והסימטריה של הקיום. טובה לאיתור חפצים שהלכו לאיבוד: כשמאבדים משהו אפשר לאחוז אותה ביד, האנרגיה שלה עוזרת “להתאפס” ולחשוב בצלילות מבלי להתרגז, מה שעוזר ליצור קשר עם האנרגיה של מה שאבד.

היבט רוחני: עוזרת לתקשר עם מימדים מקבילים, כמו מימד הפיות, הצמחים והחיות. מגבירה את יכולת התקשורת עם בעלי-החיים ומצוינת לאנשים שעובדים עם בעלי-חיים. טובה למצבי אבל: מחזקת ותומכת במתאבלים על יקיריהם.

היבט רגשי: טובה להתמודדות עם דכאון. האנרגיה המוצקה ממנה היא עשויה עוזרת להרגיש יותר חיבור לחיים וקרקוע, מעין סימבול של רגליים נטועות באדמה ובחיים. מחזקת תחושה של חיות. כשהמערכת החיסונית נאבקת בגורם זר עוזרת לגוף הרגשי להשאר יציב תוך כדי התהליך. יש חשיבות רבה לרוגע זה, מאחר ופחד ורגשות שליליים עשויים לבזבז אנרגיה חיונית ולהוריד מכוחה ויכולתה של המערכת החיסונית.

שימוש פיזי: עוזרת לגוף הפיזי להתחבר למלוא הפוטנציאל שלו ולשאוף למימושו. מעודדת להתייחס בכבוד הראוי לגוף הפיזי ולא לקחת אותו כמובן מאליו. מדגישה את המורכבות המדהימה שלו אך גם את עובדת היותו פגיע. שימוש בה עשוי להביא אנשים להקנות לעצמם הרגלים נכונים יותר של תזונה ושמירה על גופם. אחת האבנים הטובות ביותר לתמיכה באנשים שעוברים תהליכי גמילה מהתמכרות, בעיקר מעישון.