מריטת עצבים- ADD הפרעת-קשב

מאת ד"ר אדוורד מ. האלוול וד"ר ג'ון ג'. רייטי. הוצאת אור-עם

הפרעת קשב היא תופעה נפוצה מאד כיום: מיליוני ילדים ומבוגרים סובלים ממנה, ויש לה היבטים וסימפטומים רבים. המינוח המדויק באנגלית הוא: Attention Deficit Disorder  או בקיצור ADD. אנשים אלו סובלים מאד בתחומים רבים בחייהם, מרבים להאשים עצמם ולשמוע טענות מהסביבה.

בספר זה, בעזרת סיפורים אמיתייים של חוויות מטופליהם מגדירים ד”ר האלוול וד”ר רייטי את הצורות השונות של הפרעת קשב: מחיפוש היפראקטיבי אחר גירויים ועד לחוסר קשב מרחף של חלימה בהקיץ. זהו ספר שעשוי להבהיר רבות את הבלבול השורר כיום בנושא חשוב זה. הספר מומלץ מאד לכל מי שלוקה בתופעה או מקורב למישהו שלוקה בה.

היות ושני המחברים סובלים מהפרעת קשב, עצותיהם לגבי טכניקות שינויי התנהגות כדי להתגבר על התסמונת, מאוששות על ידי ניסיונם האישי כלוקים בתופעה. מריטת עצבים הוא ספר החושף באופן מאיר עיניים לכל המתעניינים בפעולת המוח האנושי, מצב שזוהה לראשונה בשנים האחרונות. עזרה וריפוי מוצעים בספר זה. הוא מכיל ידע, סיפורי מקרים ועצות מעשיות משולבים בהרבה הומור. מובאת בו החשיבות הרבה שיש לאבחנה מדויקת ולטיפול ויש גם התייחסות להשפעתה של הפרעת הקשב על המשפחות ובני הזוג של הלוקים בה. המחברים מציעים הצעות מעשיות להתמודדות ומסבירים מתי וכיצד עשוי טיפול תרופתי להיות לעזר רב, כיום ד”ר אדוורד מ. האלוול עובד כפסיכיאטר פרטי למבוגרים ולילדים. ד”ר ג’ון ג’. רייטי הוא פרופסור משנה לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של הארווארד, ועובד כמטפל פרטי.

ייחודו של ספר זה בהתייחסותו להפרעות קשב דווקא אצל מבוגרים. במדינות נאורות כשיש אצל ילדים בעיות שונות, הכיוון של הפרעת-קשב נבדק מיד ומקבל התייחסות וטיפול, בעוד שכלפי מבוגרים הלוקים בהפרעת-קשב כמעט לא קיימות סלחנות, פתיחות והבנה, ומאחר שזו תופעה שנולדים איתה, כל מבוגר לא מאובחן היה ילד לא-מאובחן בעברו. זהו ספר מצוין למבוגרים שיכולים על-ידי קריאה בו לאבחן את עצמם וגם לפתח סלחנות כלפי מבוגרים אחרים הלוקים בתופעה.