מערות הקריסטלים הענקיים במכרה בנאיקה, מקסיקו

מאת מקורות שונים. נערך על-ידי מיכל ביאל-ויסלברג

מערות הקריסטלים הענקיים שבמכרה “נאיקה” (Naica), באיזור צ’יוואווה אינן מפסיקות לרגש. מדובר בסדרה של מערות המכילות גבישי סלנייט (קריסטל נפוץ יחסית המשמש לעבודה רוחנית), הגדולים ביותר שהתגלו אי פעם. כמו-כן ניתן למצוא בהן גבישי קלציט. הגילויים, בעיקר אלה החדשים יחסית מעוררים עניין רב. במאמר זה יובא תקציר מידע לגביהן ויש עוד מידע רב שלא הובא כאן. בסופו של המאמר ישנן הפניות למקורות מידע נוספים. עוד תמונות רבות שצולמו במערות ניתן לראות בחיפוש באינטרנט.

המערה ראשונה,“מערת החרבות”, התגלתה בתחילת המאה העשרים. במשך שנים רבות היא עוררה עניין רב והיתה ייחודית, אך “מערת הקריסטלים של הענקים”, שהתגלתה  כמעט מאה שנה מאוחר יותר, בשנת 2000, הגדירה מחדש את המושג “קריסטלים גדולים”. 

המקום בו ממוקם המכרה נקרא “הר נאיקה”. הוא נמצא באיזור עשיר במחצבים במרחבי מדבר צ’יוואוואה שבמקסיקו. המכרה, השייך לחברת “פנולס” התגלה לראשונה בשנת 1794 ועד שנת 1900 התבצעו בו בעיקר פעולות כרייה של אבץ ועופרת, מאוחר יותר נמצאו בו גם כסף וזהב. משנת 1900 ואילך, תקופה בה עלה מאד ערכם של שני האחרונים, החלו פעולות מסיביות יותר של כרייה בעזרת מיכשור משוכלל יותר שמטרתו  להגיע עמוק יותר לבטן האדמה כדי למצוא מצבורים נוספים של מינרלים יקרי-ערך. הכורים לא שיערו איזה אוצר הם עתידים לגלות.

“מערת החרבות” נמצאת בעומק של 120 מטר מתחת לפני הקרקע ואורכה כ-70 מטר. יש בתוכה מצבור של גבישי סלנייט שאורכם הממוצע כשני מטרים וכן שכבה של גבישי קלציט. שמה של המערה ניתן לה מאחר ורבים מהקריסטלים המאורכים שבה מזכירים צורת חרב. גבישי סלנייט רבים הוצאו ממנה במהלך השנים והגיעו לידיהם של מינרלוגים ואספנים ברחבי העולם, את חלקם ניתן לראות במוזיאון הלאומי של ארה”ב וכן בתערוכות של אבנים יקרות. הכניסה למערת החרבות אינה מסוכנת יחסית, והיא פתוחה עבור מדענים וגיאולוגים ובמידה מסוימת גם עבור הקהל הרחב. נבנה בתוכה שביל צר המוביל לתוך יער הקריסטלים שנהרס לא מעט מאז התגלתה. יש לציין שבמשך תקופה ארוכה נחשבו גבישי הסלנייט שהתגלו בה לגדולים ביותר מסוגם.

זמן קצר אחרי גילויה של “מערת החרבות”, בשנת 1911 הושבת המכרה ל-11 שנים, זה קרה בתקופת המהפכה המקסיקנית, בעקבות מקרה בו הגיעו מורדים למכרה ודרשו מהבעלים לשלם להם כופר. בעלי המכרה סירבו ואחד מהם נרצח עקב כך, מה שהביא להשבתת המכרה וסגירתו. כשנפתח מחדש בשנת 1922 נמשכו בו פעולות הכרייה כרגיל. מערת החרבות המשיכה לעורר עניין רב וחוקרים ומבקרים חזרו לנהור אליה.

אולם מה שהתגלה  בשנת 2000 הדהים גם את הגיאולוגים והמינרולוגים הותיקים ביותר. זוג האחים חואן ופדרו סאנצ’ז, מנהלי-עבודה במכרה נאיקה, נתנו אור ירוק לחפור מערה חדשה לעומק של 300 מטר מתחת לפני האדמה. כשכלי החפירה חדרו לסלעים בתחתית המכרה, התגלה חלל גדול, מלא בקריסטלים ענקיים. זה נראה כמו  התפאורה בסצינה מהסרט “סופרמן” (בסרט נראית מערה גדולה ובה קריסטלים ירוקים של האבן הדמיונית “קריפטונייט”), החלל הגדול היה מלא בגבישי סלנייט ענקיים שאורך חלקם מגיע ל- 20 מטרים  (!!) וקוטר הגדולים שבהם לשני מטרים. גודל כזה לא נראה מעולם, גם לא משהו שמתקרב אליו. קריסטלים אלה הופיעו בצורת נטיפים והיו גדולים פי כמה מגבישי הסלנייט הגדולים ביותר שהתגלו קודם לכן במערת החרבות. המערה החדשה, שהיא בעצם סדרה של כמה מערות המחוברות ביניהן כונתה “מערת הקריסטלים של הענקים”. נמצאו בה גם גבישי פלואוריט, ספאלרייט וקלציט, אך האבן העיקרית היא הסלנייט.

הכורים ההמומים הבינו שלפניהם אוצר. כצעד ראשון הם אטמו את המערה, בין היתר מטעמים בטיחותיים, מאחר ושרר בה חום מחניק של מעל 50 מעלות צלזיוס (120 מעלות פרנהייט), וגם מאחר ורצו לשמור לעצמם את זכות הראשונים. זה לא מנע מאנשים תאבי בצע לנסות ולהסתנן פנימה בהמשך, וידוע על כורה שניסה להכנס פנימה, איבד הכרתו ומאוחר יותר נמצאה גופתו המתה בין הקריסטלים הענקיים.

למרות הנסיונות לשמור על סודיות, המידע דלף החוצה והשמועה על המערה הפכה במהרה לנחלת הכלל. בשנים שחלפו  מאז התגלתה, “מערת הקריסטלים של הענקים” היא ממשיכה לעורר את הדמיון וייצר ההרפתקנות של מדענים, טיילנים וסתם סקרנים. בשנת 2007 פורסם מאמר על-ידי גיאולוג ספרדי שטען שקריסטלי-הענק נוצרו כתוצאה מחלחול נוזל חם וחומר סלעי מותך שמקורם משכבות הסלע שמעל המערה. הוא העריך את גילם של הקריסטלים במערה בכחצי מליון שנה, מה שבמונחים גיאולוגיים נחשב צעיר יחסית. לטענתו, הצפת המערות בכמויות גדולות של מים עתירים במינרלים שונים בשילוב עם התנאים המיוחדים השוררים במערה הם שהביאו לצמיחה המואצת.

יש לציין גם, שהגבישים במערות במכרה “נאיקה” אסתטיים ומושכים את העין, זאת להבדיל ממקרים רבים בהם התגלו קריסטלים ענקיים שפרט לגודלם ונתוניהם הגיאולוגיים לא היו בהם ייחודיות או אסתטיקה כלשהי.

לאחר פרסום המאמר, יצאה בשנת 2007 משלחת של שלושה מדענים חוקרים למערות הקריסטלים הענקיים. שלושת החוקרים ביקשו לבדוק את מבנה החומרים במנהרה מתוך כוונה לנסות ולגלות מידע נוסף כמו: עקבות די.אן.איי שיתנו מידע לגבי צורות חיים על פני כדור הארץ ותעלומות שונות הנוגעות למהותה של הפלנטה. צוות של “נשיונל גאוגרפיק” ליווה את המשלחת ותיעד את מסעה. החוקרים היו נחושים לענות על שאלות כמו: מתי התחילו גבישי הסלנייט להווצר? מה גרם להם להגיע לגודלם הנוכחי? האם יש מידע שניתן לקחת במרקם החומרי שלהם שישפוך אור על תעלומות נוספות שקשורות להתפתחות הפלנטה ולמין האנושי?

ניתן לצפות בסרט הדוקומנטרי “מערת הקריסטלים הענקיים” של ה-National Geographic שאורכו שעה והוא מכיל תיעוד של המראות המדהימים בתוך המערות. הסרט עוקב אחרי שלושת המדענים בהכנסם למערות הקריסטלים הענקיים כדי להביא מידע ותמונות לציבור הרחב וגם כדי לערוך שם ניסויים מדעיים. יש לציין שהעזה רבה נדרשת כדי להכנס למערות, זהו ללא ספק מבצע שכרוך בסכנות רבות.

שלושת המדענים נכנסו למערה, כל אחד בתורו. הזמן שעמד לרשותם היה קצר ביותר, מאחר והתנאים בתוך המערה, הכוללים חום גבוה של יותר מ-50 מעלות צלזיוס ו-90 אחוזי לחות הופכים אותה למעין מלכודת מוות. הגוף האנושי אינו מסוגל לתפקד כראוי כדי להזיע ולקרר את עצמו בתנאים אלו, כך שבהכנסם לתוך המערות, ולמרות החליפות המיוחדות שנתפרו עבורם, עמדו לרשות כל אחד מהם בערך 30 דקות לפני שהשהות בפנים הפכה להיות מסכנת חיים עבורו. המדענים תיארו תחושות של כובד וליאות וחוסר יכולת לתפקד ולחשוב כראוי.

עם זאת, היתה זו עבורם משימה ששווה לעשותה. הקריסטלים במכרה “נאיקה” בתוך התפאורה הטבעית של קירות בעלי נגוהות אדומים והמידע המדהים שחיכה להם בפנים הפכו עבורם את הסכנה למשהו משני.

יש לציין שהסלנייט אינה נחשבת לאבן נדירה וגבישי סלנייט ענקיים שגודלם מספר מטרים התגלו כבר במקומות שונים בעולם, בין היתר באיזורים אחרים במקסיקו וגם בצ’ילה, פרו, ספרד ומקדוניה (יוגוסלביה לשעבר). אך יש ייחוד במערות של נאיקה: תצורת הגבישים, גודלם הייחודי, יופיים והריכוז שלהם הופכים את המערות ותוכנן לתופעה יוצאת דופן בכל קנה מידה. “מערת הקריסטלים של הענקים” נחשבת מאז ועד היום לאחת התגליות הגיאולוגיות החשובות ביותר שהתגלו אי-פעם !!

החקירה ואיסוף המידע מהקריסטלים במכרה נאיקה נמצאים בחיתוליהם ויש להניח שמידע רב ערך שמקורו משם עוד יגיע לאנושות בהמשך בזכות גילויים של גבישים מדהימים אלו. בינתיים אנו עומדים משתאים ומתפעלים אל מול יצירתו המדהימה של הטבע.

הפניה למידע רלוונטי מאתר הקריסטלים:

קישור למחיצה של הסלנייט באתר הקריסטלים

קישור למחיצה של משפחת הג’יפסום באתר הקריסטלים

קישור למחיצה של הקלציט באתר הקריסטלים

מקורות למידע נוסף (באנגלית):

קישור למאמר מתוך אתר “נשיונל ג’אוגרפיק”

קישור לאתר הרשמי של מערות הקריסטלים

קישור לסרטון המכיל הסברים על המערה

קישור למצגת שקופיות על תוכן המערות

קישור למאמר הכולל מידע מדעי שפורסם מטעם המוזיאון הלאומי של ארה”ב