מיקה/מייקה – קבוצה Mica – group

תיאור כללי ומראה: המיקה/מייקה היא קבוצה של מינרלים המשתפים מספר תכונות. מופיעות בלבן, סגול, ירוק, כחול, זהב, אדום, חום ואפור. מקור השם מלטינית, פירוש המילה “מיקה” הוא גרגיר או גרעין. באבני הקבוצה השונות נעשה שימוש נרחב בתעשייה, בעיקר בתחום החשמל. משלבים אותה ברקטות, טילים ומנועי-סילון. לעיתים היא נמכרת בחנויות פשוט כ”מיקה” בלי לעשות שיוך לאבן מסוימת, בעיקר כשמדובר באחת האבנים הידועות פחות.

מידע גימולוגי: מאחר ומדובר בקבוצה של מינרלים, הנוסחה הכימית משתנה מאחד לשני. המרכיבים הבסיסיים הם: חמצן, סיליקה ואלומיניום, ויש חומרים רבים שעשויים להצטרף לנוסחה כמו: ברזל, מגנזיום וליתיום. לעיתים המייקה תכלול כמויות קטנות של מנגן, פלואור, בריום או ונדיום. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הוא מונוקליני.

שמונה מינרלים עיקריים מרכיבים את קבוצת המיקה:
פושסייט (נקראת גם מוסקבייט) – מכילה פוטסיום.
לפידולייט – מכילה כמות משמעותית יחסית של ליתיום
קיאנייט – סיליקה, חמצן ואלומיניום.
פרגונייט – מכילה סודיום
פולוגופייט – מכילה מגנזיום
ביוטייט – מכילה שילוב של מגנזיום וברזל
זינוולדייט- מכילה ליתיום וברזל
לפידומלן – מכילה כמות גדולה של ברזל.

לרוב, כשאומרים מיקה מתכוונים ללפידולייט או לפושסייט/מוסקבייט שהן הנפוצות ביותר. באתר זה יש מחיצות נפרדות לשתי אבנים אלה, קישורים למטה.

כמה תכונות כלליות של אבני המיקה: נחשבות לאבנים המרגיעות כעס. הן עוזרות לאדם להתחבר להיותו חלק מחברה אנושית, ומקילה עליו לקבל מציאות זו. מחברות למימדים גבוהים וליכולת לראות אל עולמות שמעבר. מגבירות יכולות מדיומיות, בעיקר את יכולת ראיית העתיד.

קישור למחיצה של הפושסייט (מוסקבייט)

קישור למחיצה של הלפידולייט

קישור למחיצה של הקיאנייט