מורגנייט (בריל ורודה) Morganaite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: ממשפחת הבריל, המורגנייט היא הבריל הורודה, הצבע נע מבהיר עד כהה. לעיתים ורוד סגלגל עד גוון של אפרסק. התגלתה לראשונה במדגסקר בשנת 1902, שמה ניתן לה בשנת 1911 על ידי ג’ורג’ קונץ, אחד מהמומחים ידועי השם לאבני חן שעבד בחברת טיפני ושות’, הוא קרא לה על שמו של המיליונר ג. פ. מורגן, שהיה אספן אבנים ידוע באותה תקופה והיה אחד הלקוחות הגדולים ביותר של טיפני.

מידע גימולוגי: משפחת הבריל כוללת את האבנים: אמרלד, בריל ירוקה (דומה לאמרלד אך צבעה חיוור יחסית), גושנייט, הליודור (בריל צהובה), ביקסבייט (בריל אדומה) ואקוומרין. ההרכב הכימי: Be3Al2Si6O18 תרכובת של בריליום (יסוד על שמו נקראת משפחת האבנים הזו), אלומיניום, סיליקון וחמצן. במורגנייט יש מנגנז בכמות קטנה מכדי להכניסה לנוסחה, אך גדולה מספיק כדי ליצור את צבעה הוורוד. המשקל הסגולי 2.72 גרם לסמ”ק, מבנה ההתגבשות הקסהגונלי-משושה. שקופה עד אטומה, קשיות גבוהה יחסית: בין 7.5 ל-8. אבני מורגנייט איכותיות מגיעות ממדגסקר, וברזיל (שם היא מרבה להתגבש יחד עם אקוומרין). מוצאים אותה גם במדינות שונות באפריקה, (מוזמביק, נמיביה וזימבבואה) וכן באיטליה, ופקיסטן וארה”ב (בעיקר קליפורניה).

שימוש אנרגטי כללי: כאבן ורודה היא מרעננת ומאזנת את הרגשות, נחשבת לאבן עדינה יחסית לרוז-קוורץ. מצוינת כמלווה לתהליך פתיחה רגשית. עוזרת להתחבר ליישויות אור מעודנות כמו פיות ומלאכים.

שימוש נפשי-רגשי: מחזקת אמפטיה, חמלה וסובלנות. מרעננת יחסי אהבה שסובלים משיגרה ושחיקה. לעיתים יחוש המשתמש בה כאילו משא כבד “ירד מעל לבו”, אך היא אינה חזקה מספיק כדי לפתוח חסימות עמוקות בלב. כשיש מוכנות לכך, עשויה לחבר לשפע העצום של אהבה אלוהית ואינסופית וליכולת המובנית של כל אדם לחמלה כלפי עצמו והסובב אותו.

היבט מנטלי: בעקרון היא אינה פועלת על הרמה המחשבתית, אך כן יכולה לתת עזרה חשובה בהבנה המלווה תהליכים של פתיחת לב סגור.  עוזרת להבין את חלקו של הסבל בגדילתה של הנשמה ובהתפתחותה, יחד עם מודעות זו מגיעה הכניעה לכאב, תהליך שעוזר להקל עליו.

שימוש פיזי: מאזנת את הריאות הפיזיות. מרגיעה ומקילה על אסטמה. ניתן להעזר בה למחלות ריאה שונות גם לשחפת. טובה לאיזון כללי של הלב הפיזי. מצוינת אחרי ניתוחים, בעיקר כשמדובר בניתוח בו מסירים איברים מהגוף הפיזי. כמו כן טוב לאחוז אותה בזמן תהליכי כימותרפיה. הערה: גם רוז-קוורץ טובה ללוות תהליכי כימו, לאנשים שהרוז קוורץ חזקה מדי עבורם, יכולה המורגנייט לשמש כתחליף.

קישור למחיצה הכללית של משפחת הבריל