מונסטון (אבן-ירח) Moonstone

מראה: הצבע הוא לבן-פנינה עם ברק לבן, המכיל גווני קרם, אפור וכתום-חום, לעיתים יש בה נצנוץ כחלחל ואז היא נקראת “ריינבו”. משחר ההיסטוריה מקושרת עם אנרגית-הירח שנחשבת לאנרגיה נשית, ושמה נגזר משמו של הירח. במסחר מוכרת גם בשם “אדולריה” על שם הברק שלה המזכיר ראי. אבן בעלת היסטוריה רחבה הנזכרת בתרבויות רומא העתיקה והמזרח. בהודו נחשבת כאבן קדושה.

מידע גימולוגי: שייכת לקבוצת הפלדספאר (פצלת השדה), הכוללת גם את האמאזונייט, הסאנסטון והלברדורייט. ההרכב הכימי:KAlSi3O8 כולל אשלגן, אלומיניום, סיליקון וחמצן. יש למונסטון תופעה הייחודית רק לה: “תופעת המראה” בלועזית Adularescence כאילו יש בתוכה מראות קטנות. באבני מונסטון “ריינבו” מופיעים נצנוצים בצבע ניאוני תכלכל וכן מתקיימת בה לעיתים תופעת עין-החתול (cat’s-eye) ותופעת הכוכב (סטאר). מבנה ההתגבשות הפנימי הוא מונוקליני (חד-שיפועי) והקשיות נעה בין 6-6.5 בסולם של 1-10. המקור בעיקר מהמזרח הרחוק: הודו, סרילנקה ובורמה וגם מאוסטרליה וארצות-הברית.

שימוש אנרגטי כללי: האנרגיה שלה רכה, עדינה והרמונית, היא מסמלת נשיות, מחזוריות, לידה ורוגע. האנרגיה שלה פועלת בהדרגה ובעדינות בהתאם למוכנות של המשתמש בה. מחזקת רומנטיקה וחיבור זוגי. בתרבויות רבות נחשבת כאבן של זוגיות ומרבים לתת תכשיט או קמע ממנה כמתנת-חתונה. אפקט המראה עוזר לשקף את מה שמראה רגילה לא יכולה לשקף: את הפנימיות המעודנת ביותר של האדם. טובה לנמצאים רחוק מהבית ומגינה על נודדים מפני סכנות. בגווני החום וכתום השימוש בה נוטה להיות יותר “ארצי”. 

היבט רוחני: מעודדת את פיתוח היכולת האינטואיטיבית במידה ולא משתמשים בה מספיק. אידיאלית לנמצאים בתחילתו של נתיב רוחני. טובה ללווי תהליכי שחזור גלגולים.

היבט נפשי: מחזקת את הצד הנשי בגברים ובנשים כאחד. מאזנת תגובות רגשיות קשות ומגבירה שלווה. מאזנת רמות הורמונליות, ומצוינת לכל סוגיה הקשורה בהורמונים: אפשר לתת אותה לבני-עשרה שחווים התפרצויות רגשיות הנגרמות מחוסר איזון הורמונלי האופייני לגיל זה וכן מומלצת לנשים בתקופת המחזור החודשי, ההריון וגיל המעבר.

היבט מנטלי: מחזקת תקווה ושאיפות וטובה להתחלות חדשות ולתקופות של שינויים משמעותיים בחיים. מצוינת למטפלים ומרפאים מכל הסוגים. עוזרת לחיזוק ההערכה העצמית.  

היבט פיזי: כמו בהיבט הרגשי, כך גם בהיבט הפיזי, טובה לכל המקרים של חוסר-איזון הורמונלי בין אם זה גיל ההתגברות, גיל-המעבר או כל סוגייה אחרת בהקשר זה, בעיקר מומלצת לנשיאה במהלך הריון לכל אורכו. עשויה להקל על הבחילות בתחילת ההריון, מאזנת נשימה ויכולה להקל על הסובלים מאסטמה. האנרגיה שלה מעניקה לגוף הפיזי כוח עמידות, וביכולתה לעודד את תכונות החידוש של העור והשיער. מרגיעה עקיצות חרקים בהנחה ישירה על העקיצה.

מונסטון ריינבו: אלה אותן אבני מונסטון שיש בהן אפקט של שבירת קרני האור וספקטרום הצבעים מופיע בתצורות מדהימות של קשתות ונצנוצים בצבע ניאון. הן יקרות יותר מאבני המונסטון הרגילות והתכונות האנרגטיות של המונסטון מתבטאות בהן ביתר חוזקה. בעזרת המונסטון-ריינבו ניתן לאזן כל אחת מהצ’קרות, בעיקר אם הן  חלשות.