לפיס (לאפיס) לזוליי Lapis lazuli

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומראה: הצבע הוא כחול, כהה עד בהיר בגוון מלכותי, לעיתים עם נצנוצי זהב ועורקים לבנים ואפורים. מקור השם מכמה שפות. פירוש המילה “לפיס” בלטינית היא “אבן” והשם לזוליי נובע מכמה שפות: לטינית, פרסית וערבית ונובע כנראה ממקום בשם “לזווארד” שבו כרו את האבן, החצי השני של השם גם מתייחס למילה “אזור” שפירושה בכמה שפות אירופאיות בשינויים קלים – “כחול”. כך שלמעשה הפירוש שלה הוא “האבן הכחולה”. ישנם אזכורים לגביה החל מ-3000 שנה לפני הספירה. במצרים העתיקה הכינו ממנה קמעות, מדליונים ותכשיטים שונים, המצרים הכינו ממנה צבע לצביעת בדים לגלימות הכוהנים הגדולים ואיפור להדגשת העיניים לנשים מהמעמד הגבוה. הזהב בה נתפס כמייצג את הכוכבים. דומה לסודלייט במראה, ואת שתיהן ניתן למצוא בארונות קבורה של המצרים רמי-המעלה. בטירות וארמונות מתקופת הרנסנס באירופה משולבת הלאפיס ברהיטים, קישוטי קירות וגילופים אמנותיים.

מידע גימולוגי: אין נוסחה כימית קבועה, מאחר והיא תרכובת של מספר מינרלים. מבנה ההתגבשות הפנימי בחלקו קובי ובחלקו סלעי-אמורפי. הקשיות הממוצעת: 5 עד 6 בסולם של 1-10 ומשקלה הסגולי נע בין 2.5 ל-3 גרם לסמ”ק. היא תמיד אטומה. מקורה בעיקר ממרכז אסיה בהרי אפגניסטן, רוסיה ודרום-אמריקה (בעיקר צ’ילה).

שימוש אנרגטי: האנרגיה שלה משרה כובד ראש, בגרות ורצינות. בדרך כלל נמשכים אליה אנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה. מייצגת הוד והדר מלכותיים. לאורך ההיסטוריה התחברו אליה מלכים,  שליטים ומשפחות אצולה. האנרגיה שלה נותנת עידוד לדבר אמת בכל מצב  ומזכירה שזוהי הדרך הנכונה ביותר.

היבט רוחני: היא אבן רוחנית במלוא מובן המילה. מסייעת למשתמש בה לקבל מידע הנוגע להתפתחותו. מידע זה מתקבל בדרך כלל כחזיונות וסמלים ופחות כמחשבות. מגבירה חלימה ומצוינת ללוות תהליכי שחזור גלגולים.

היבט רגשי: מרככת ומרגיעה תחושות ייאוש. טובה לשחרור לחצים מכל הסוגים. מעודדת כניסה למקומות החשוכים בנפש לצורך ראייתם וריפויים. נותנת מוטיבציה כללית לאנשים הלכודים בשגרה והבנאליות לעשות שינוי ולחפש משהו מיוחד ומרגש בחייהם.

היבט מנטלי: מחזקת כישורים אינטלקטואליים. מצוינת למורים, מחזקת את יכולתו של המשתמש ללמוד טוב יותר וכן להיות מורה טוב יותר במידה וזה הכיוון שבחר. בזכות הכבדות והעומק שלה היא מתאימה יותר לתלמידים מבוגרים כמו סטודנטים באוניברסיטה ופחות לתלמידי יסודי ותיכון.

היבט פיזי: נותנת חיזוק כללי לשלד ומפעילה את בלוטת התריס במצב היפו (פעילות איטית). מסייעת בטיפול בבעיות של עיניים, אוזניים וגרון. מחזקת את מערכת החיסון ומאזנת בין יין ויאנג. אחיזתה עשויה לתת הקלה משמעותית במצבי סחרחורת מסוימים.