לפידולייט Lepidolite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור ומראה: אבן ממשפחת המיקה (מייקה) שהתגלתה לראשונה במאה ה-18. שמה המקורי היה “לילה-לייט”, משחק מילים עם המילה “לילה” כרמז לצבע הלילך, בנוסף: פירוש המילה “לילה” בהינדו: “משחק”. בהמשך הוחלט ששם זה אינו רציני מספיק ושמה שונה ל”לפידולייט”, מהמילה היוונית “לפידוס” שפירושה “מאזניים” רמז ליכולת האיזון שלה. מופיעה בגוונים שונים, החל מורוד בהיר עד כהה לסגול בגוונים שונים, מלבנדר בהיר ועד סגול כהה ועמוק. מופיעה גם בשקוף חסר-צבע, לבן, אפור וצהוב. לעיתים מכילה הבהובים כסופים.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית:(KLi2AlSi4O10F(OH)  שילוב של פוטסיום (אשלגן), חמצן, ליתיום, אלומיניום,  פלואור ומימן. כמעט תמיד אטומה, לעיתים רחוקות בעלת שקיפות חלקית. הקשיות בדרגה של 2.5-3 בסולם של 1-10. מבנה ההתגבשות הפנימי מונוקליני (חד-שיפועי). לעיתים התצורה החיצונית היא כגוש חסר צורה ולעיתים כמשטחים. משקלה הסגולי 2.8 גרם לסמ”ק. במקור מארה”ב, אפריקה, דרום-אמריקה, גרינלנד ואיזורים שונים באירופה (בעיקר צ’כיה).

שימוש אנרגטי: אבן של שלום המקרינה רוגע ושלווה. עוזרת לאזן בין קטבים: זכרי-נקבי, פיזי-רוחני, רגשי-ושכלי, מקילה על נדודי-שינה. טובה לילדים שמחבבים מאד את צבעיה הורודים-סגולים. ניתן לענוד אותה, לעשות אמבט בו מונחות מספר אבני לפידולייט, להכין תמצית, להניחה על הגוף או לענוד כתכשיט..

שימוש רוחני: מגבירה יכולות מדיומיות וניתן להשתמש בה לחיזוק יכולות תקשור וחיזוי. ביכולתה להרגיע את הפטפוט של המוח ולהביאו למצב של  שלווה מדיטטיבית. טובה לאנשים שמתפתחים רוחנית גם אם הם בתחילת הדרך.

היבט מחשבתי: מרגיעה מזג עצבני ועצבים מתוחים וממתנת דאגה ודאגנות, מגבירה סבלנות וסובלנות. מתאימה במיוחד לבעלי נטייה למצבי רוח קיצוניים. טוב להחזיקה בעת ניהול משא ומתן, ובכל מצב של שיחה בה חשוב להשמיע את מה שיש לומר, אך גם לשמוע את הצד שכנגד. מחזקת את היושר הפנימי והאמינות. מדגישה את פוטנציאל היופי בכל אדם, מצב או חפץ ולכן מצוינת למעצבים למיניהם ולעוסקים באסתטיקה.

היבט רגשי-נפשי: מאחר ויש בה ליתיום, חומר המשמש להרגעה,טובה למחלות נפש כמו: “מאניה-דפרסיה”, סכיזופרניה והפרעות אישיות שונות (רק אם החולה פתוח לכך). עוזרת להרגיע היסטריה ומנהגים כפייתיים.מתאימה להפרעות קשב וריכוז (Add/Adhd). טובה במיוחד לילדים עצבניים ומדוכאים. אפשר לתת אותה לחולים (בעיקר חולות) באנורקסיה, היא מרגיעה את האובססיה שבמחלה ומאזנת כימיקלים במוח ובו זמנית עוזרת לקבל את הגוף כפי שהוא. בכל המקרים האלה לא במקום טיפול אלא רק במקביל. טובה למחלות של גיל מבוגר כמו אלצהיימר ואפילפסיה. מצוינת ללוות אבל, בין אם הוא על מישהו שמת או על משהו שנגמר באופן טבעי כמו מערכת יחסים או מצב אחר בחיים.

היבט פיזי: מאזנת את זרימת הדם בגוף, ממוססת אלקטרומגנטיות וניתן להניחה על או ליד מכשירים פולטי-קרינה. טובה לטיפול בקנדידה בהנחה על הבטן. טובה באופן כללי לאיזון של מערכת העיכול. ניתן להשתמש בה כשהשינה אינה רצופה ויש נטייה להתעורר בלילה. טובה לליווי גמילה מהתמכרויות לסוגיהן.