לאהוב את מה שיש – ארבע שאלות שיכולות לשנות חיים

מאת ביירון קייטי עם סטיבן מיטשל. הוצאת פראג.

רבות התלבטתי אם לשייך ספר זה לספרי ההתפתחות האישית, כי ללא ספק הוא כזה, או לספריהם של אנשים מוארים, כי ללא ספק ביירון קייטי היא אישה שהגישה את מתנתה לעולם לאחר שחוותה הארה, ואולי לספרי הפסיכולוגיה, כי עבודתה של קייטי משתמשת בכלים פסיכולוגיים וחשיבתיים שפותחים נתיב אל נפשו ונשמתו של מי שעושה את “העבודה”.  בכל כיוון שבו נבחר להתבונן על כך, ללא ספק מתנתה של אשה זו לאנושות גדולה לעין ערוך. לבסוף החלטתי לכלול אותו במחיצה זו, כיאה למורת רוח גדולה.

כדרכם של לא מעט מהמורים הגדולים של תקופתנו, הגיעה קייטי להבנות שהיא מעבירה היום לאחרים לאחר שחוותה בחייה האישיים משבר והתמוטטות שבאו אחרי שנים של סבל פנימי עצום. מתוך המפץ הגדול בחייה היא יצאה עם שקט נפשי ותחושת שליחות ומאז היא נוסעת בכל העולם ומקיימת את השליחות שלה ללא לאות.

“העבודה” של ביירון קייטי מבוססת על לקיחה של  מצב מלחיץ, זיהוי המחשבה המלחיצה שיושבת בבסיסו וחקירתה תוך שימוש בארבע שאלות שמלוות בטכניקות פשוטות. העבודה מביאה לכך שאצל מי שעושה אותה ברצינות ובהתכוונות מתרחבת הפרספקטיבה והתמונה מתגלה על כל צדדיה. מתוך המוכנות להתבונן על הדברים בראייה רחבה מתחילות המחשבות המלחיצות לנשור והאדם מקבל ראייה נקייה ואובייקטיבית. השיפוטיות מתחילה לנשור והאדם מקבל הצצה אמיתית אל עצמו ומעשיו, והבנה שזהו המקום היחיד בו הוא יכול באמת לפעול ולשנות. שיטת “העבודה” מחוללת את ההבנה שהמציאות היחידה בחיים של כל אחד מאתנו היא זו המתחוללת בתוכנו והדרך לשנותה היא בשינוי הסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו לגבי מה שקורה, זה עד כדי כך פשוט.

הספר “לאהוב את מה שיש” הוא ספר עבודה שמסביר את התהליך ומביא דוגמאות אמיתיות של אנשים שעשו את העבודה. ספר שיכול לעזור לכל אחד מאיתנו שרוצה להגיע למקום טוב יותר.

עוד מידע על עבודתה של קייטי ניתן לקבל באתר שלה: www.thework.com