כריסאנטימום/כריסנטמום Chrysanthemum

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה: אבן המקיימת תופעה חיצונית יוצאת דופן: דוגמא דמוית פרח המזכיר להפליא את פרח הכריזנטמה כשהוא מוטבע בתוך אבן, ומכאן קיבלה את שמה. לרוב מופיעה בלבן שחור ואפור, אך יכולה להופיע גם בצהוב, ירקרק, ורדרד ומגוון צבעים נוספים. היא מכילה בתוכה כמה אבנים, בין היתר קוורץ, קלציט, וסלסטייט ונפוצה בעיקר במזרח אסיה ובצפון אמריקה.

מידע גימולוגי: שאלות ודעות רבות קיימות לגביה. מינרולוגים שחקרו את הנושא הגיעו למסקנה שהיא נוצרה במקור מתוצרים של התפרצויות געשיות שמשולבות בה התגבשויות קריסטליות שונות, כלומר: החומר הלבן שיוצר את הפרח בדוגמא מורכב מיחסים שונים של סלסטיייט, קלציט, קוורץ, ולעיתים משולבת בו אבן שנקראת סטרונטיאנייט. הפרחים מתגבשים בתוך החלק הכהה במבנה מרושת. החלק הכהה עשוי מחומר סלעי הדומה לסיד ולעיתים ניתן למצוא בו כמויות מסוימות של ברזל ובריום. מאחר והכמויות של החמרים משתנות מאבן לאבן, לא ניתן לציין מאפיינים גימולוגיים קבועים כמו: קשיות, משקל סגולי או מבנה התגבשות קריסטלי  קבוע. ניתן לשטוף אותה במים אך רצוי לא להשרותה בהם וכן להמנע מלנקותה במלח.

שימוש אנרגטי כללי: יש לה נוכחות ארצית חזקה, והיא משמשת בעיקר לעבודה בנושאים חשיבתיים. היא סימבול ליכולתו של האדם להביא את חייו למימוש, ול”פריחה”. עוזרת למשתמש בה לעלות על  המסלול הנכון יותר להתפתחותו.

היבט רוחני: טובה לאנשים העושים מסעות בזמן (חזרה אחורה לעבר או ראיית העתיד הן בגלגול הנוכחי והן בגלגולים אחרים). היא עוזרת לקבלת פרספקטיבה על התקדמות וההתפתחות של האוחז בה בתקופות  זמן שונות בחייו.

היבט נפשי-מנטלי: טוב להשתמש בה להחייאת מערכות יחסים מסוגים שונים שהתנתקו, שעוזרת להפטר מהנטייה לקנאה ושמירת-טינה.  מסייעת לעשות שינויים מהותיים בחיים ולהטמיעם לתוך המציאות הקיימת. עובדת חזק עם מימד הזמן ומשמעותו בחיי האדם. עוזרת לעשות את ההבדל בין בשלות  והזדקנות הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. עוזרת למשתמש בה לא להחפז ולקחת את הדברים לאט ובכך למצות טוב יותר את התהליכים שעושה בחיים אלה.

היבט חברתי / גלובלי: ניתן להשתמש בה לאיזון ברמה קבוצתית ולחזק את המודעות לכך שכל אדם הוא חלק משלם גדול וכדי לשפר את החיים חשוב להיטיב עם הזולת, הסביבה והחברה. ניתן לעשות בהשראתה ובנוכחותה הילינג בקבוצות קטנות או גדולות ותהליכים חברתיים הן ברמה משפחתית והן ברמה מדינית.

שימוש פיזי: טובה לניקוי רעלים, השבחת והחלקת העור. מצוינת להכנת תמציות.