טקטייט Tektite

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

מראה ותכונות כלליות: הטקטייט היא זכוכית טבעית שלעיתים מעורב בה מטאור. מקור השם מיוונית ופירושו: “להמיס”. לרוב מופיעה בצבעים כהים: חום, שחור, אפור וירוק ולעיתים בצבעים בהירים יותר כמו ירקרק או צהוב. כשמוחזקת מול אור ניתן מדי פעם לראות בה נצנוצים זהובים. נחשבת לאבן עתיקה מאד. נפוצה במשך אלפי שנים במזרח הרחוק ושימשה בין היתר לטקסים שונים של קדושה, נחשבה כקשורה לפריון, שפע ובריאות. הסברה העיקרית כיום היא, שמדובר בשילוב של חומר שמקורו בכדור הארץ שהתערב עם חומר ממטאורים שנפלו מן החלל. ואכן, לרוב ניתן למצוא אותה במכתשים שנוצרו על-ידי נפילת מטאורים. המולדבייט המפורסמת גם היא סוג של טקטייט

מידע גימולוגי: המבנה פנימי אמורפי (חסר סדר קבוע של התגבשות). מבחינה כימית דומה לאובסידיאן. פעמים רבות מופיעה בצורת נודול (כדור שהתקשה, שלהבדיל מהג’אוד אינו חלול מבפנים אלא מלא בחומר). התרכובת הכימית הסופית משתנה בין סוגי הטקטייט השונים, מאחר ומדובר בחומר שמקורו בכדור הארץ שמתערבב עם חומרים חיצוניים שונים. על פי רוב מדובר בתרכובת כימית בסיסית זהה לזו של משפחת הקוורץ: SiO2 בתוספת של כימיקלים ומינרלים שעשויים לכלות מתכות כמו אלומיניום וניקל. הקשיות בינונית: 5.5. בטבע נמצאת בעיקר באירופה (המולדבייט מקורה במולדביה, נסיכות באיזור צ’כוסלובקיה) וכן במזרח הרחוק וארצות-הברית. כינויים נוספים לטקטייט: אבן-בקבוק (טקטייט ירוקה שדומה למולדבייט. לעיתים קוראים כך גם למולדבייט), זכוכית-דארווין, זכוכית-המדבר, פנינת האש, אובסידיאנייט.

היבט רוחני-אנרגטי: רבים נרתעים ממנה, או חשים שהיא חזקה מדי עבורם, כנראה כתוצאה מכך שהיא מורכבת בחלקה מחומר חיצוני. מומלץ למשתמש בה להיות קשוב לקול הפנימי שלו בהקשר זה. מרבים להשתמש בה לניבוי, מחברת את האדם בצורה חזקה לאינטואיציה שלו, מחזקת תהליכי טלפתיה (העברת מחשבות בין שני אנשים). ומשמשת לתחומים שונים של תקשור, או עם יישויות חוץ-פלניטריות (חוצנים). (לצורך זה משתמשים בעיקר במולדבייט-טקטייט). אחיזתה מחזקת את השדה האלקטרו-מגנטי של המשתמש בה.

היבט מנטלי: מעודדת יצירת מאגר פנימי של מידע וחוויות שצבר האדם במהלך השיעורים וההתנסויות שעבר בחייו. מעודדת ברירת העיקר מן הטפל במה שנוגע לרשמים שיזכרו וישמרו. עוזרת למשתמש בה לשמר רק את אותם רשמים שישרתו אותו בצורה חיובית בתהליך ההתפתחות והמודעות שהוא עושה. מצוינת לאיזון היין-והיאנג (ההיבטים הגבריים והנשיים באדם).

היבט פיזי: עושה איזון מחודש (reset) אנרגטי למערכת ההורמונלית ומערכת זרימת הדם. ניתן להשתמש בה כשיש חום למרות שבמהותה לא נחשבת לאבן מקררת. האיזון המחודש שמחוללת יכול להביא בעקיפין לאיזון הטמפרטורה של הגוף. כשיש חום, טוב לשלבה עם אבנים מקררות כמו אגת תחרה-כחולה, ג’ם-סיליקה, קריסוקולה או קלציט.

קישור למחיצת המולדבייט