טיטניום (מתכת) Titanium

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: שמה נובע מהשם “טיטנים” שלקוח מהמיתולוגיה היוונית, הטיטנים היו ענקים אגדתיים ששלטו במשך דורות רבים ביקום והאלים היווניים היו צאצאיהם. מרבים להשתמש בה בתעשייה בכלל ובתעשיית החלל והאווירודינמיקה בפרט. התגלתה בשנת 1795 על ידי כימאי גרמני, שלאחר שוידא שאכן מדובר ביסוד לא מוכר, נתן לו את השם טיטניום. למרות שהתגלתה לפני יותר מ-200 שנה, היו קשיים טכניים להוציא את הטיטניום בצורתה הטהורה מהמכרות והשיטה לעשות זאת הומצאה רק בשנת 1910. השימוש המסחרי והתעשייתי בה הפך נפוץ רק לקראת אמצע המאה ה-20. למרות תכונותיה הייחודיות היא אינה נפוצה כמו מתכות אחרות דוגמת נחושת, כסף, אלומיניום ואפילו זהב. גם כשעושים ממנה תכשיטים בדרך כלל הם עשויים ממתכת נקייה ללא שיבוץ, כנראה מאחר והטיטניום נראית כמו כסף אך מחירה גבוה בהרבה.

מידע גימולוגי: מתכת אצילה. הנוסחה הכימית היא Ti. היא מתכת קלה וחזקה, בעלת ברק ועמידות בפני חלודה וחמצון. היא גם עמידה בפני חומצות חזקות וכדי להמיסה בחום דרושה טמפרטורה של 3000 מעלות צלסיוס לפחות. מבנה ההתגבשות הקריסטלי הקסהגונלי-משושה. משקלה הסגולי הממוצע 4.4 גרם לסמ”ק (כמעט חצי מזה של הפלדה). הקשיות היא 4 בסולם של 1-10. משתמשים בה בתעשייה לדברים חשובים ורגישים כמו: ייצור מטוסים, אניות, צוללות וחלליות, קוצבי-לב, גפיים ואיברים פנימיים מלאכותיים, תכשיטים ומחבטי גולף. לעיתים יוצרים תרכובות שלה עם חומרים אחרים כמו: אלומיניום, מנגן, נחושת וברזל.

שימוש אנרגטי: הדבר העיקרי המאפיין אותה הוא העדינות. יש בה טוהר והיא מעבירה דרכה תדר עדין מאד של הרמוניה. היא עושה סנכרון עדין בין תכונות שונות של האדם.

היבט רוחני: האנרגיה שלה מחזקת חיזוי וניבוי, כך שהיא יכולה להתאים לקוראים ופותחים למיניהם. מאפשרת ראיית תמונות ברורות של מצבים וחזיונות עתידיים. עוזרת למשתמש בה לתת אמון אמיתי באינטואיציה שלו ונותנת תמריץ לעשייה בכל הרמות, החל בעשייה בעולם הפיזי וכלה בהוצאה לפועל של חזון רוחני.

היבט נפשי-רגשי: מסייעת בעדינות לאנשים שמעוניינים לפתח את החמלה ויכולת ההכלה בתוכם כדי לשפר את יחסיהם עם הזולת. טובה בעיקר לסוגיות שנוגעות למערכות יחסים בתוך המשפחה הקרובה וליחסים עם הזולת באופן כללי. מסייעת להוציא דברים לפועל. העוצמה האנרגטית שלה היא כזו שמאפשרת למוסס אנרגיה שלילית ומתחים.