טורקיז Turquoise

מראה ותיאור כללי:  הצבע הוא תכלת או ירקרק, בהיר עד כהה. לעיתים מופיעים עליה כתמים אפורים-חומים או שחורים. פירוש שמה: “בית טורקי”, מאחר ובעבר נמצאה בעיקר באסיה והועברה לאירופה דרך טורקיה. זוהי אחת האבנים העתיקות ביותר הידועות לאדם. אבני טורקיז חלקות בעלות מרקם וצבע אחידים הן נדירות ויקרות למדי.  אבן פופולרית מאד שבתרבויות רבות שמשה להכנת קמעות. נחשבת לאבן הלאומית של אירן.משמשת מושא שכיח לחיקוי, ורצוי להזהר מזיופים. דומה מאד להיולייט, אבן לבנה עם עורקים אפורים הנצבעת לעיתים בטורקיז.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: CuAl6(PO4)4(OH)8·4(H2O) חמצן, אלומיניום, זרחן ונחושת. מבנה ההתגבשות הקריסטלי טריקליני, משקלה הסגולי הממוצע: 2.74 גרם לסמ”ק. הקשיות ממוצעת: 5-6 בסולם שבין 1-10. כמעט תמיד אטומה לחלוטין. כשמתחממת, היא משנה את הגוון שלה  לירוק. לעיתים יקרה התהליך במשך הזמן עם הענידה ולעיתים בצורה מבוקרת במעבדה. בטבע מוצאים אותה באירן, אפגניסטן, ברזיל, ארה”ב, ארגנטינה, אוסטרליה ובעבר היו מרבצים גם בישראל.

שימוש אנרגטי: האנרגיה שלה מהדהדת לשני נושאים עיקריים: סליחה וחיבור לאיכויות פנימיות. קיימת בה אינטגרציה בין הצבע הכחול-תכול-טורקיז של השמים לחום-שחור של האדמה. התכונה העיקרית שלה היא יכולתה להתחבר למשתמש בה ולהתאים עצמה לאנרגיות שלו וכן לעזור לו להוציא החוצה ולהדגיש את המיטב שבו.

שימוש רוחני: לאורך השנים הרבו להשתמש בה בטקסים רוחניים בתרבויות שונות. בין היתר השתמשו בה אינדיאניים שאמאניים כדי להשפיע על מזג האוויר ולהרחיק בצורת. כמו כן השתמשו בה האצטקים, הפרסים והמצרים. אבן קדושה ונערצת גם אצל הבודהיסטים בטיבט.

היבט נפשי-רגשי: השפעתה חזקה במיוחד על הרגש, נותנת עזרה חזקה ומיידית לאלה שהרגש אצלם פגוע או חלש. מחברת את המשתמש בה ליכולותיו לתרום לזולת ולאנושות, מתאימה לאלה שמרגישים שאין להם מה לתרום ועקב כך נחבאים אל הכלים. האבן הטובה ביותר להעלאת האינטליגנציה הרגשית. מהדהדת את העובדה שכולנו אחד וכשאדם מיטיב עם זולתו הוא מיטיב גם עם עצמו.

היבט מנטלי:  מזכירה את ערכה של החמלה והסלחנות ושחשוב שאדם צעדים חיוניים אלה גם עבור עצמו. מלמדת להרפות מרגשות קשים שקשורים בנסיבות העבר לצורך ריפוי עצמי. מרגיעה ומשקיטה את המחשבות,  ומעניקה תחושה של הרמוניה, מגבירה צורך בהגשמה עצמית, מעניקה רוגע-נפשי ואיזון רגשי ומהדהדת את חשיבותן של חברות ונאמנות.

היבט פיזי: מחזקת ומגבירה את אנרגיית החיים ובכך משפיעה בעקיפין בעיקר על מערכת העצבים. טובה לאיזון פיזי ואנרגטי של הריאות ובכך  מקילה על הנשימה ומתאימה לסובלים מאסטמה. טובה לטיפול בבעלי חיים, חיות (בעיקר מבוייתות) מתחברות אליה בקלות ונהנות מנוכחותה.