טורמלין Tourmaline

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור: אבן יפהפיה, עוצמתית ועתיקה. מאז שנות השמונים של המאה ה-20 ועד ימינו מגיעה לתודעתם של יותר ויותר אנשים, בעיקר על ידי ענידה בתכשיטים. מתגבשת במגוון צבעים: שחור, כחול, אינדיגו, ירוק, צהוב, חום, ורוד, סגול, לבן ושקוף חסר-צבע. לעיתים משלבת שני צבעים או יותר. היא אבן עתיקה, אך שמה הנוכחי ניתן לה בתחילת המאה ה-18 על-ידי הולנדים שייבאו אותה למרכז ומערב אירופה וקראו לה: “טורמלי”,  שפירושה בסינהלית (השפה הרשמית של סרי-לנקה): “אבן עם צבעים מעורבים”. הטורמלין השחורה היא הנפוצה ביותר, גם את הירוקה והורודה ניתן להשיג אך הן יקרות יותר. אבני טורמלין בצבעים נוספים שיפורטו בהמשך פחות נפוצות ויקרות יותר.

מידע גימולוגי: מחורצת לאורכה, אבני הטורמלין מהוות קבוצה ולכל אחד מהצבעים שם ייחודי. ההרכב הכימי משתנה מעט בין הצבעים השונים, מדובר בשילוב של סודיום (נתרן), ברזל, אלומיניום, סיליקון, בורון, חמצן ומימן. המשקל הסגולי הממוצע 3.1 גרם לסמ”ק הוא משתנה מאבן לאבן. הקשיות הממוצעת 7 בסולם של 1-10, מבנה ההתגבשות הקריסטלי טריגונלי/הקסהגונלי, ובצורתה הגולמית מופיעה לרוב כמנסרה מאורכת, משולשת או משושה. לעיתים יש לה שפיץ טבעי, שמורכב משלוש סיומות. אבני הטורמלין האיכותיות ביותר מגיעות מסרי-לנקה. בנוסף, ניתן למצוא אותן בארה”ב וברזיל, הודו, מדגסקר ואפגניסטן ואיזורים שונים ביבשת אפריקה.

שימוש אנרגטי כללי: מאיצה תהליכים של מודעות-עצמית ומעניקה הגנה אנרגטית תוך כדי. בנוסף מהווה גשר חשוב ומשמעותי, בין מצבים וצינור להעברת מידע רוחני גבוה וחוקים רוחניים חשובים מהיקום לכדור הארץ. זוהי הסיבה לשכיחותה הרבה החל משנות  ה-80 של המאה ה-20 ועד לתקופתנו זו. ניתן להניחה על כל איזור בגוף, לשאת בכיס, לענוד, להניח בחדרי הבית, ליד צמחים ובעלי-חיים.

היבט נפשי: השימוש הנפוץ ביותר בה הוא לצורך הגנה, ואז משתמשים בעיקר בטורמלין השחורה, שיוצרת סביב המשתמש בה אנרגיית מגן חזקה ובכך מאפשרת להשאר חזקים ומוגנים תוך כדי צמיחה ועבודה על חסימות אנרגטיות ודפוסים שונים הדורשים שינוי.  עוזרת להכיל יותר אנרגיה גבוהה ומעודנת בכל הרמות: פיזית, מנטלית, רוחנית, רגשית ונפשית. עוזרת ותומכת במצבי פרידה או כל התמודדות אחרת עם כאב. בשימוש מתמשך בה, בעיקר כשמדובר באבנים חזקות ומלוטשות המשובצות בתכשיטים, עשויים להתחזק הקסם האישי והזוהר השופעים מהאדם.

מוטות: אלה אבנים גולמיות שהן ארוכות יחסית לרוחבן. המוטות מאפשרים להעביר אנרגיה רבת-עוצמה. אורכם יכול להגיע  עד 20 ס”מ. ככל שהם  שקופים יותר, כך גדלה כמות המטען החשמלי שיכול לעבור דרכם. מוטות הטורמלין הם כמו  שרביט של קוסם. הם יכולים להופיע בצבעים אחידים או משתנים. ישנם מוטות ארוכים שבהם רואים את כל מנעד הצבעים של הטורמלין.

טורמלין שחורה (שורל): צבעה השחור שופע אור. זוהי האבן המתאימה ביותר להגנה אנרגטית, שולחת אנרגיות שליליות החוצה במקום לספוג אותן. ניתן להשתמש בה בכל מצב בו יש צורך לבוא במגע עם אנרגיות צפופות או כבדות. מגינה מפני השפעות פיזיות או נפשיות מזיקות. ניתן להיעזר בה כדי לנטרל אנרגיות שליליות הנובעות מהמשתמש עצמו. מגינה גם מפני השפעתן המזיקה של אנרגיות צפופות כמו מרכזי ערים גדולות ומזוהמות או חברה חסרת-מודעות. טובה למצבים בהם אדם מותקף על-ידי “עין הרע”, כלומר: ספג אל ההילה שלו אנרגיה שלילית שנשלחה אליו מבחוץ במכוון.

טורמלין ירוקה (ורטלייט): הגוונים נעים מירוק בהיר עד כהה, לעיתים צבעה מזכיר את זה של האמרלד. יוצרת אנרגיית הילינג גבוהה. מצוינת לרענון וחידוש פיזי ומעודדת איחוי מהיר יחסית של רקמות ואיברים פיזיים ולכן טוב לתת אותה במצבי פציעה פיזית, עצם שבורה או אחרי ניתוח. מצוינת לטיפול בעייפות כרונית ותשישות. אבן שפע מובהקת. מחזקת את מערכת העצבים.

טורמלין אדומה/ורודה (רובילייט):
 הצבע הוא אדום כהה עד ורוד בהיר. כולם מתאימים לתדרים של הלב וכשהיא ממש אדומה ניתן להניחה על הבסיס. נוכחותה מעוררת התלהבות ושמחת-חיים. יש לה יכולת לחדור לצ’קרת הלב, להרעידה ולנקות ממנה רגשות כבדים. יכולה לשתף פעולה עם הרוז-קוורץ אך נחשבת הרבה פחות בוטה ממנה. עוזרת לרפע פצעי עבר רגשיים ולשוב לבטוח באהבה.

טורמלין כחולה(אינדיקולייט): נדירה ויקרה יחסית. אחד האבנים הטובות ביותר לאיזון בלוטת התריס (תירואיד), סוגיות של מערכת הנשימה (ריאות), בלוטת התימוס ובעיות אף-אוזן-גרון. מחזקת יכולות ביטוי ותקשורת עם הזולת. מצוינת לחיבור לקול הפיזי ומתאימה לאנשים שעובדים עם קול כמו: זמרים, שחקנים, קריינים ומטפלים שמשתמשים בתדרי קול בתהליכים שהם מעבירים. מצוינת למדיטציה, ומשפרת יכולות ניבוי וחיזוי. מביאה אל תוך המציאות הפיזית תדר של שלום-עולמי.

טורמלין חומה(דראוויד): במסחר מכנים אותה “טורמלין שמפיין” מתאימה לצ’קרת הבסיס. מספקת הגנה בזמן תהליכי מדיטציה ומקרקעת בצורה עדינה יחסית. למרות נדירותה מחירה סביר יחסית.

טורמלין צהובה/זהובה (גולדן-טורמלין): מאזנת את מרכז הגוף ובהיבט הפיזי את מערכת העיכול, הכבד, הכליות ושלפוחית השתן. טובה לסוגיות של בטחון-עצמי, אסרטיביות ועמידה מול העולם. עוזרת במיוחד כשיש קושי בקשרים עם אנשים חשובים במציאות של המשתמש.  מצוינת לתהליכי שחזור גלגולים. כמו הטורמלין הירוקה נחשבת לאבן שפע וכמו הטורמלין החומה היא נדירה ואינה יקרה יחסית.

טורמלין שקופה(אכרוייט):  נדירה למדי. השקוף חסר הצבע מכיל את כל הצבעים והטורמלין השקופה מתאימה לכל אחת מהצ’קרות, אך ההיבטים שלה רוחניים והיא משפיעה בצורה חזקה במיוחד על צ’קרת הכתר. מצוינת לאנשים שעוסקים בהילינג ובהדרכת המקצועות הרוחניים.

טורמלין דו-צבע, תלת-צבע ורב-צבע (בי-קולור טריקולור ומולטי-קולור): מכילה שניים, שלושה ויותר צבעים שונים. מוטות טורמלין צבעוניים מופיעים לעיתים בצבע אחד בעל גוונים משתנים. היכולת לאחד מספר צבעים מלמדת על הפוטנציאל של אומות, גזעים ואנשים רבים לחיות יחדיו בהרמוניה. אבני טורמלין עם שלושה צבעים ויותר משמשות בעיקר כאבנים בעלות משמעות סימבולית או לענידה כתכשיט.

טורמלין אבטיח:  אחד השילובים המוצלחים ביותר באבני מרפא. מדובר במנסרה מאורכת שבה יש טורמלין ירוקה עוטפת טורמלין ורודה. לעיתים סביב המעטפת הירוקה יש מעטה שחור. האבטיח מביאה את החיבור בין הירוק המרפא לורוד המעורר-רגשית. זוהי אבן הריפוי המכילה תדר מעורר ומרגיע בו-זמנית. עוזרת להבין שקבלה ונתינה הם אותו הדבר ושאהבה היא מהות הקיום. היא קוראת לבחור באהבה בכל רגע, גם אם קשה. המסר הוא שברגע ההווה, אפשר לעשות שינוי ולבוא ממקום של אהבה. מסייעת להגביר את חוש ההומור, בעיקר אצל אלה שלוקחים את החיים ברצינות רבה מדי.

מתי לא רצוי להשתמש בטורמלין: במצבים דיכאוניים חריפים (בעיקר דכאון הנובע ממחלת נפש) כי אז המשתמש בה עלול לגייס את יכולת ההגנה שלה כדי להגן על הדכאון שלו. רצוי להמנע מהשימוש בה בכל מצב של חוסר איזון קיצוני במצב הרוח (מאניה-דיפרסיה).

טורמלין-קוורץ: הטורמלין (בעיקר השחורה, אך לא רק) מופיעה לעיתים בשילוב עם קריסטל-קוורץ שקופה. רמת המעורבות בין שני המינרלים משתנה מאבן לאבן. לטורמלין-קוורץ מחיצה משל עצמה באתר זה. הנה קישור:

טורמלין-קוורץ – קישור למחיצה