טבעונות ורוחניות – הדרך לשלום פנימי וחיצוני

מאת מיכל ביאל ויסלברג

להלן מאמר שפורסם בדף הפייסבוק של אתר הקריסטלים בתחילת ינואר 2015, נוצרה הרגשה שיש תאוצה במודעות וכבר אי אפשר לקיים עבודת מודעות רוחנית מבלי לחבר אותה עם הצעד הבא של האנושות להארה ולהבראה: “טבעונות”. למי שקורא את המאמר הזה ומתחבר אליו אודה לכם במיוחד אם תעתיקו, תפיצו ותשתפו אותו בכל צורה שתמצאו לנכון, אין צורך לתת קרדיט:

שלום לכם אוהדי הדף, בשנים בהם אני משתמשת בפייסבוק אני עושה בדרך כלל הפרדה בין הדף הזה, בו אני מציגה תמונות של קריסטלים, ומידע על סדנאות ופעילות-רוחנית לבין הפרופיל האישי שעוסק יותר בחיי היומיום, משפחה, חברים ומכרים. חבריי בפרופיל האישי יודעים שאני טבעונית ונחשפים לפוסטים שאני מפרסמת שם. בדף של אתר הקריסטלים כמעט אין נגיעה בנושא זה, אבל אני חושבת שהגיע הזמן לחבר בין הדברים ובמכתב זה אליכם אני רוצה לעשות את החיבור בין תהליך רוחני וטבעונות.

טבעונות בעיניי זה לא רק מה אוכלים, זו דרך חיים: זה לשמור על איזון אקולוגי של הפלנטה, למצוא בית לחיות נטושות, ליידע על חיות בר שסובלות וכתבות שחושפות את האמת על איך החיים שלנו נשלטים על ידי גופים אינטרסנטיים. זהו היבט של מודעות-עצמית. אהבה וקבלה אמיתית של בעלי החיים כיצורים בעלי זכות בסיסית לחיות ולהרגיש בטוחים היא הבסיס למצווה היחידה שממנה נובעות כל היתר: “ואהבת לרעך כמוך”.

כיועצת רוחנית. אני מלווה כבר שנים רבות את התלמידים שלי בנתיב של למידה עצמית, התבוננות לתוך עצמם והבנה של מיהם ומתוך כך התבוננות החוצה והבנת האחר והעולם החיצוני. הקריסטלים, הקלפים והכלים האנרגטיים והטיפוליים השונים שרכשתי לאורך השנים הם כלי עזר שעוזרים להעמיק, להעצים ולמקד את התהליכים האלה.

העולם ללא ספק עובר בתקופה זו שינויים מרחיקי לכת, אני חווה שהעולם הפנימי שלי ממש בורא עצמו מחדש בשנתיים האחרונות. המעבר לאורח חיים טבעוני הוא התהליך הרוחני העוצמתי ורחב היריעה ביותר שעשיתי עד כה. ואחת ההבנות החשובות ביותר שרכשתי היא, שמי שרוצה לחיות חיים רוחניים להרחיב את עצמו בכל הרמות ובהמשך להיות מטפל ומורה לאחרים ולא נפתח למודעות הזו מאפשר לפער גדול להווצר בתוכו.

המשמעות של טבעונות היא לחיות חיים מוסריים ולא להזיק או להכאיב לאחר תוך התחשבות בפלנטה. טבעונות זה להיחשף לכוחות מבוססי-האינטרסים שמופעלים עלינו ולוקחים את העולם לכיוון אחר מתוך מניעים אחרים ולא להסכים שנחשף אליו, וגם ליידע אחרים. טבעונות זה לאחד כוחות עם חברים לדרך כדי ליצור מציאות טובה יותר בכל האספקטים. טבעונות זה למצוא את הדרך להעביר את המידע לאחרים בצורה הטובה והנכונה ביותר.

אני רואה עצמי לא כמורה לקריסטלים אלא כמורה למודעות-עצמית שנעזרת בקריסטלים ככלי חשוב. רוב מהמסרים החשובים ביותר שאני מעבירה למטופלים, לתלמידים בסדנאות ודרך האתר שלי ובאמצעות הרשת החברתית באים מתוך ההדרכה הפנימית שלי (יש כאלה שיקראו לזה תקשור, ההגדרה לא מאד עקרונית). המסרים שלי בדף זה באים בדרך כלל כתמונות של קריסטלים יפהפיים עם מלל, ופה ושם מאמרים בנושאי רוחניות. תחושתי היא, שהפוסט הזה הוא אולי המסר החשוב ביותר שהעברתי כאן עד כה.

נוכחתי לדעת שהאמת שאינה קלה לעיכול יוצרת לא פעם גל הדף נגדי. הבנתי שלחלק מחבריי לדרך וגם לתלמידי לא קל להתייצב מול האמת. וגם כבר שמעתי משפטים כמו: “לא באתי אליך כדי לשמוע על טבעונות, אלא כדי ללמוד על קריסטלים.”

ישנם לא מעטים שקשה להם עם הרעיון להיות טבעונים, כי הם חוששים לבריאותם, חוששים מחוסר הנוחות, חוששים שיהיה להם יקר, בעיקר חוששים לעבור את השער הזה אל הבלתי-ידוע, ולעיתים דווקא מתוך החשש הזה הם שמים סביבם חומה ואף מתעמתים עם מי שמעביר להם את המסר.

חשוב לי להגיד דווקא לאלה: בעיניי השיחה על טבעונות היא לא שיחה על פחמימות, או על כסף או על שינוי השיגרה, זו שיחה על נושאים הרבה יותר חשובים ורחבים: זו שיחה על מוסריות ועל חמלה, על לשמור על עצמנו, על לא להזיק לאחר חסר-הישע ועל להציל את הפלנטה שלנו מכליון.

החדשות הטובות נכון לרגע זה הן, שפתיחת התודעה הולכת ומתרחבת ומעגל האנשים שמשנים את הרגליהם הולך וגדל. האמת יוצאת לאור במסגרת גל מודעות מבורך ששוטף את העולם. תרמו לכך התקשורת והרשתות החברתיות. עוד ועוד מחקרים חשובים מגיעים לקהל הרחב, ביניהם מחקרים של האו”ם בנושא אקולוגיה, אינספור תיעודים, כתבות וסרטים שמתארים גיהנום שאין דוגמתו שקורה מעבר לקירות עבים, הרחק מהעיניים שלנו. כתבות על איך מועצות המזון מן החי, תאגידי הבריאות וחברות התרופות מפרסמות מידע שאינו נכון ומטרתו האחת: להגדיל את הכנסותיהן וכוחן, לעיתים הן חוברות זו לזו לצורך התהליך.

אחת הדרכים להשיג מטרות אלה היא באמצעות שטיפות מוח לציבור הרחב תוך שימוש בתקציבים עצומים ולאורך שנים ארוכות. אני יודעת כי כמו רבים מחבריי הייתי מושא לשטיפות המוח האלה במשך שנים ארוכות, למעשה כמו רבים אחרים גדלתי עליהן, ופרט לכמה היסוסים פנימיים ומחשבות חולפות לא באמת שאלתי ‘למה’… היום אני במקום לגמרי אחר.

מחקרים וכתבות אמיצות חושפים עוד אינספור ביטויים ותוצאות של העיוות שאוחז בעולמנו והנה כמה דוגמאות: חיסול שיטתי (לא מכוון, אבל עדין קורה) של הדבורים שתפקידן לשמור על האיזון האקולוגי של הצמחייה ובלעדיהן כולנו נכחד מהר מאד, חיסול שיטתי של יערות הגשם ששומרים על האטמוספירה כדי ליצור מקום לשטחי מרעה לאינסוף עדרים של בקר וצאן של תעשיות הבשר והחלב שגם מכלות את מאגרי המים, הריגה של כלבים וחתולים משוטטים רק כי אין להם בית. הפשטת עורם של בעלי חיים בעודם בהכרה מלאה כי פרוות ועור זה יוקרתי ואופנתי, הכחדה שיטתית של החיים בימים ובאוקיינוסים ועוד ועוד….

בתקופה זו, בה המידע נחשף וידוע לכולם, כדי לדעת את האמת מאחורי התעשיות מן החי ולהמשיך לצרוך אותן, חייבת להתקיים הדחקה. כדי ללטף את הכלב והחתול ובו-זמנית לממן התעללות בפרה, תרנגולת, כבשה ודג חייבת להיות מעין מחיצה פנימית שתחצוץ בין השניים, שתאפשר לנו להאמין שזה בסדר. ההדחקה הזו היתה קיימת גם אצלי שנים רבות, כך לימדו אותי ואני האמנתי… אני גם יודעת ומבינה כמה לא פשוט לשחרר אותה.

הפרדוקס הוא, שככל שהאדם יותר מפותח רוחנית והמודעות שלו נפתחת למימדים עליונים, ההדחקה שהוא צריך לקיים כדי להמשיך לצרוך מהחי ולהרגיש בסדר, גדולה יותר ומסוכנת יותר. כמה זה אירוני, שאם אתה צורך מהחי, עדיף לך להיות כמה שפחות מפותח רוחנית כי ככל שגדול הפער הפנימי כך יש סכנה רבה יותר לקשיים רגשיים, מחשבתיים ואפילו מחלות פיזיות.

כשהאמונות שהשרישו בנו קורסות, כשאין יותר מחיצה בין איך שאנחנו חווים את בעלי החיים השונים, כשסבל הוא פשוט סבל ולא משנה מה מין החיה, שם נגמר הסיפור, אנחנו מתחילים לראות את האמת וכל התנהגות שלנו שמבוססת על סבלו של האחר נפסקת, אין יותר סימני שאלה, הדרך הופכת להיות מאד ברורה.

כשהפכתי לטבעונית הייתי בטוחה שהראשונים שייפתחו לדרך חיים טבעונית יהיו אלה שמתפתחים רוחנית, וכמה הופתעתי לגלות שלא בהכרח.

ההנחייה שאני מקבלת היא לפרסם את הדברים כפי שהם עולים בתודעה שלי ולקבל כל תגובה שתהיה כמדויקת לחלוטין, אני מביאה את הדברים עם המון אהבה ועם אמונה שהמין האנושי טוב מיסודו.

שלכם באהבה,מיכל ביאל-ויסלברג

הנה מידע נוסף למי שמתעניין:

קישור למאמר באתר זה על טבעונות

קישור להרצאה של ד”ר מלאני ג’וי האמריקאית: “קרניזם – הפסיכולוגיה של אכילת בשר”:

https://www.youtube.com/watch?v=cJB2ZnhIXjM

קישור לדברים שכתבתי בפייסבוק בעקבות ההרצאה של עמותת ‘קירות שקופים’