טאנטרה – ההבנה העילאית

מאת בהאוואן שרי רג'ניש (אושו). הוצאת מסדה

שמו של המאסטר ההודי “אושו” מוכר לרבים. אדם זה הפעים, הרטיט ולעיתים גם הרגיז המונים במהלך חייו וגם לאחר מותו, בשנת 1989. אושו הוא מסוג מורי הרוח שקשה להשאר אדישים אליהם, יש בו את השילוב המיוחד מאד של חוכמה-אקדמאית וגאונות-שכלית עם הארה. בספריה שהותיר אחריו באשרם שלו בעיר פונה שבהודו, שפועל בשמו ומגיעים אליו אלפים שעושים שם מדיטציות ועבודה רוחנית ניתן למצוא כמאה אלף ספרים של סופרים שונים, מיסטיקנים, פילוסופים ואנשי מחקר. אושו עצמו פרסם כמה עשרות ספרים וספר זה הוא אחד הראשונים. שם המחבר המופיע על הכריכה הוא שמו המקורי לפני שזכה בכינוי “אושו”. למעשה כמעט כל  ספריו של אושו  נכתבו על  ידי חסידיו שרשמו או הקליטו דברים שאמר והעלו אותם על הכתב. ‘טאנטרה – ההבנה העילאית’ יצא לאור בשנת 1975, ארבע-עשרה שנה לפני מותו.

לאורך הספר שזור כחוט השני דיאלוג בין מורה נאור בשם “טילופה” לבין תלמידו “נרופה”. שני נזירים טיבטיים שחיו לפני כאלף שנה. בספר מובא ניתוח של טקסט שכתב טילופה, הוא פורט אותו לחלקים קטנים ומסביר לתלמידו את משמעותו. דרך הסבר זה הוא מביא את תורת הטאנטרה,השימוש האנושי באנרגיה המינית להתפתחות רוחנית והוויה במשמעותה הרוחנית הגבוהה.

הטקסט בספר אותנטי, בעוד הניתוח המובא בשמו של טילופה הוא כמובן של אושו. על הכריכה האחורית כתוב: “בהאוואן שרי רג’ניש הוא אולי המורה החי היחיד המסוגל לחלק עמנו את המשמעויות העשירות של טקסט פלאי זה.” חוקי היקום הבסיסיים, משמעותה של האהבה ומהות הקיום האנושי נפרשים ונפרטים על ידי אדם מואר זה, שגם מתנגדיו נאלצו להודות ביכולתו המילולית המדהימה להעביר את הקסם למין האנושי בצורה פשוטה,  קסומה ומלאת חכמה והומור. זהו מסמך נדיר וחשוב שיעשיר כל אחד שיקרא אותו.”