זינסייט / זינקייט – Zincite

תיאור ומראה: מופיעה בגבישים או מושבות שהן בעיקר בתצורה של גושים או גבישים מחודדים. הצבע הוא לרוב אדום עד כתום-צהוב, אך יש לה גם גרסה ירוקה. היא מורכבת מאבץ מחומצן עם כמות קטנה של מנגנז. המקום בו נמצאה לראשונה ואיתו היא מזוהה היא בסביבות ניו-ג’רסי, ארה”ב. היא מרבה להתגבש ליד מרבצי קלציט ולעיתים הן מתערבבות זו בזו. הוגדרה ונקראה בשם לראשונה במאה ה-19 ושמה הוחלף מספר פעמים. בהתחלה נקראה אבץ אדום מחומצן, לאחר מכן הוחלף שמה ל’סטרלינגייט’ מאוחר יותר ל’פארטלייט’ עד שלבסוף נבחר השם הנוכחי.

זינסייט סינטטית: אבני זינסייט סינטטיות החלו להופיע במסחר החל משנות ה-90 של המאה ה-20. הן גדולות ויפהפיות ומתומחרות בדומה לאבני הזינסייט האמיתיות. יש לציין שערכן האנרגטי אינו פחות ואף חזק מהמקוריות וזאת משום גודלן ושקיפותן וזוהי תופעה נדירה יחסית.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית היא: (Zn,Mn)O שילוב של אבץ, מנגנז וחמצן, לעיתים מתווסף לנוסחה ברזל. מבנה ההתגבשות הפנימי הוא הקסהגונלי-משושה. הקשיות 4-5 בסולם של 1-10. זוהי אבן כבדה יחסית שמשקלה הסגולי הממוצע 5.6 גרם לסמ”ק (כבדה יותר מהמטייט).

תכונות אנרגטיות: מתאימה במיוחד לעבודה רוחנית מודעת. היא אבן מאד חזקה שמחזקת את העבודה הבסיסית של האדם על ידי חיזוק הצ’קרות התחתונות ואיזונן, וכשהאיזון הזה קורה, מתחילה אנרגיית הזינסייט לטפס במעלה הצ’קרות, לתפעל בצורה חזקה את מרכזי האנרגיה העליונים ולתת חיזוק לכל עבודה פנימית נפשית ורוחנית שנעשית. היא גם נותנת חיזוק משמעותי לאנרגיה המינית.

היבט רוחני:  היא תומכת בעקיפין בעבודה רוחנית על ידי חיזוק הבסיס, שכשהוא נחלש היכולת המדיטטיבית והרוחנית נחלשת.

היבט רגשי-מנטלי: מביאה אנרגיה של חיזוק ועידוד לנפש עוזרת לקבל אומץ לעשות שינויים בחיים ולהתרומם אחרי נפילות רגשיות. היא חזקה מאד וכדאי לשלב אותה עם אבנים מרגיעות שיעדנו את עבודתה, כמו: אוונטורין, רודונייט וסמוקי-קוורץ.

היבט פיזי:  בכל צבעיה היא מתניעה פיזית ומחזקת, מרעננת את הגוף הפיזי וטוב לשאת אותה או להניחה על הגוף במצבים של דלדול אנרגטי פיזי. עושה טיהור וחיזוק לאברי הרבייה והיא אבן מצוינת לחיזוק הפוריות והחשק המיני.