זויסייט/זואיסייט (עם רובי Zoisite (with Ruby

מאת מיכל ביאל-ויסלברג

תיאור כללי ומראה: הזויסייט היא לרוב ירוקה, אך לעיתים מופיעה במגוון צבעים נוספים: שקוף חסר-צבע, אדום-סגול, לבן-אפרפר, חום-צהבהב, ורוד וצהוב. נקראת על-שם המדען האוסטרי הברון זיגמונד פון זויס, שגילה אותה בשנת 1804 באוסטריה. בגרסתה הירוקה עושה שיתוף פעולה נפוץ עם הרובי. סוג ידוע אחר הוא הזויסייט הכחולה הנקראת “טנזנייט”, אבן נדירה שנמצאה לראשונה בטנזניה שבאפריקה, וכן הטולייט שהוא סוג ורוד של זויסייט.  הפופולריות שלה היא בעיקר בזכות השילוב עם הרובי. ההרמוניה המדהימה בינה לבין הרובי מתבטאת בצורה החיצונית של השילוב: ירוק מנומר בכתמים אדומים בתצורות של משושה, כתמים שונים או נקודות. לרוב מופיעים בנוסף גם כתמים או נקודות שחורים. אלא אם כן צוין אחרת, המידע האנרגטי המובא במחיצה זו מתייחס לזויסייט ירוקה בשילוב עם רובי.

מידע גימולוגי (של זויסייט ללא רובי): נוסחה כימית: (Ca2Al3Si3O12(OH שילוב של חמצן, סיליקה, קלציום, אלומיניום, ומימן. שקופה עד שקופה למחצה. הקשיות נעה בין 6 ל-7 בסולם של 1-10. מבנה ההתגבשות הקריסטלי אורטהורומבי וההתגבשות החיצונית היא בגושים או גבישים מרובעים מאורכים ומחורצים לאורכם. המשקל הסגולי הממוצע 3.3 גרם לסמ”ק. קיימת בה תכונת הפלכרואיזם (הצבע משתנה כשמתבוננים בה מזוויות שונות), הבאה לידי ביטוי במיוחד באבנים השקופות. בזוויות שונות הצבע משתנה מכחול לסגול או נע בין גוונים שונים של ירוק. במקור מאוסטרליה, יבשת אפריקה (בעיקר טנזניה ודרום-אפריקה) והודו.

שימוש אנרגטי כללי: השילוב עם הרובי מהווה מפגש בין שני קריסטלים יפים בפני עצמם המאחדים כוחות ויוצרים מהות מעניינת ומרגשת בעלת יופי מיוחד משלה. היא מעניקה תגבור אנרגטי כללי למערכת האנושית, ממריצה ומפוגגת עייפות ומתמירה אנרגיה שלילית, כלומר: משאירה את העוצמה אך נותנת לה כיוון חיובי. אחת האבנים המתאימות ביותר לביסוס האותנטיות והייחודיות של האדם. פעולתה האנרגטית איטית והדרגתית, והרובי תורמת לשילוב זה את ההמרצה והתגבור שלה. השילוב ביניהן יוצר אנרגיה ש”מזיזה דברים” בצורה זורמת והרמונית.

שימוש רוחני: מחזקת את האינטואיציה, ונמשכים אליה אלה שעובדים עם האינטואיציה ומעוניינים להגבירה. עוזרת להביט פנימה ולראות את היופי הפנימי המדהים מעצם היות האדם ניצוץ אלוהי, ולקחת זאת למקום של אהבה עצמית ופיתוח הייחודיות במקום ללכת החוצה ולנסות להיות כמו האחר, מה שבדרך כלל לא מצליח ובסופו של דבר מגביר את התסכול.

היבט מנטלי: עוזרת לאלה שחווים חוסר בטחון-עצמי המתבטא בכך שהם מרגישים שאחרים טובים ומוצלחים יותר מהם ונוטים לנסות להיות כמוהם. כתוצאה תעזור למשתמש בה להתבונן אל תוכו, לראות את היופי שבו ולהתחבר לייחודיות הטמונה בו.

היבט פיזי: מעודדת את יכולת הריפוי העצמי של הגוף, עוזרת לתהליכי דה-טוקסיפיקציה (ניקוי רעלים), הזויסייט הנקייה בגרסתה החומה והצהובה טובה מאד לניקוי הכבד והכליות. הרובי-זויסייט נחשבת כמעודדת פוריות. נותנת חיזוק לגוף הפיזי ועוזרת לו לחזור לעצמו אחרי טראומה מכל סוג או מחלה. עוזרת במיוחד לטהר את אברי הרבייה הנשיים והגבריים: השחלות והאשכים.