הידנייט Hiddenite

תיאור כללי ומראה: אבן שקופה, בהירה ומחורצת שצבעיה לרוב ירוק או צהוב. סוג של ספודיומן, משפחת קריסטלים המכילה שתי אבנים: קונזייט, והידנייט. הקונזייט לרוב ורודה או סגולה וההידנייט ירוקה, צהובה, תכלכלה או אפורה. ההידנייט מוכרת הרבה פחות מהקונזייט ולכן מכנים אותה לעיתים “קונזייט ירוקה”. התגלתה לראשונה בצפון-אמריקה במדינת צפון-קרוליינה ונקראת על שמו של “וויליאם ארל הידן” שגילה אותה בסוף המאה ה-19 באיזור בו נמצאת העיירה “הידנייט” שגם היא נקראת על שמו. באיזור זה קיים מכרה ידוע בו ניתן למצוא אבני הידנייט המתגבשות לצד אמרלד. לעיתים מוגדרת ההינדייט  הירוקה כגרסה חיוורת של אמרלד, ועשויה לשמש לה כחיקוי. היא אינה נפוצה ונקנית לרוב על-ידי אספנים.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית LiAlSi2o6 זהה לזו של הקונזייט ומורכבת מליתיום, אלומיניום, סיליקה וחמצן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי מונוקליני/חד-שיפועי: שלושה צירים שאינם שווים ביניהם בזוויות קהות זה לזה. הקשיות נעה בין 6 ל-7 בסולם של 1-10. משקלה הסגולי הממוצע 3.15 גרם לסמ”ק. מקורה מארצות-הברית, ברזיל, מדגסקר ודרום אסיה (הודו, בורמה ואפגניסטן). יש בה תכונה חזקה של פלכרואיזם: מזוויות שונות הגוון שלה משתנה.

הידנייט ירוקה מול אמרלד: שתיהן מכילות סיליקה, אלומיניום וכמות זעירה של כרומיום (שנותן את הצבע הירוק), ההבדל העיקרי הוא, שהאמרלד מכילה בריליום, בעוד שההידנייט מכילה ליתיום. ההידנייט זולה יותר, נדירה יותר והרבה פחות פופולרית מהאמרלד. יש המכנים אותה “אמרלד עם ליתיום”.

שימוש אנרגטי: אבן מעודדת, המאפשרת לאדם להתבונן על חייו בשלווה ותחושת שלמות והתנסות לראות כל מצב כהזדמנות להרחבת הידע בחיים. נפלאה עבור ילדים ואהובה על ידיהם מאד. עוזרת להיות בתודעה של הרגע הזה, כאן ועכשו.

היבט רוחני: הענידה אותה עוזרת לפעול מתוך מצב רגשי של הכרת-תודה ושידור של אנרגית “יש” ליוניברס, ולהתחבר להבנה ששפע הוא מצב ראשוני וטבעי. כשמתחברים אל מהות השפע באופן פנימי, מתחיל השפע החיצוני להווצר.

היבט נפשי-רגשי: ההידנייט הירוקה מרגיעה את הלב פיזית ונפשית עוזרת להתאושש ממשברים נפשיים  וותומכת בתהליכי מודעות-עצמית. עוזרת להכניס (או להחזיר) את הספונטניות והאותנטיות להתנהלות של הלב, מה שעוזר להחיות, לשפר ולעיתים גם להציל מערכות יחסים שנכנסו לשגרה או נסוגו לאחור. עוזרת להבין את ערכן של נתינה וקבלה אמיתיות, מחדדת ומדגישה את ערכה של הכרת-התודה.  מחברת את העונד אותה לחשיבותה של הקבלה, זה חשוב עבור רבים המתקשים לקבל את הטוב שהחיים יכולים להעניק. עוזרת לעשות תהליך של זקיפות קומה פנימית וחיבור לערך העצמי.

שימוש מנטלי: עוזרת למשתמש בה לפעול מתוך המקום האמיתי ביותר, מראה בצורה ברורה שגם החסימות והמקומות האפלים הם חלק מהפנים שהוא יהלום גדול וזוהר. תומכת במציאת היכולת לחוש חמלה גם כלפי הדברים הפחות נעימים שמתגלים כשמביטים עמוק פנימה. חמלה זו ניתן לנתב גם כלפי הזולת כשמתגלים דברים שקשה לראות אצל האחר.

שימוש פיזי: ההידנייט הירוקה מיטיבה ומאזנת את הלב הפיזי ופועלת כרפואה מונעת ללב הפיזי בעיקר אצל אנשים שסובלים ממומים מולדים שונים או ידוע שליבם הפיזי רגיש. מצוינת למצבים של התאוששות פיזית ממחלות וכן לתהליכים של גמילה מהתמכרויות למיניהן.