הדרמה של הילד המחונן

מאת אליס מילר. הוצאת דביר

ספר מרתק ופורץ דרך שהפך ברבות השנים לספר “קאלט”. הילד המחונן, הווה אומר: הילד הרגיש והעירני מקדים מאוד לקלוט את מה שהוריו מבקשים ממנו. הוא נענה להם ומתאים עצמו לדרישותיהם תוך ויתור על צרכיו שלו. הוא חש, באופן תת הכרתי, שאין הוריו אוהבים אותו בזכות עצמו, אלא כממלא אחר ציפיותיהם. מכאן סבלו הדומם של הילד שבטחונו העצמי מתערער, וגוברת נטייתו לאבד את העצמי ואת הדרכים למציאת “העצמי האמיתי”.

זהו ספר שעשוי לעזור לרבים  להבין נקודה חשובה זו: מדוע דווקא אלה שניחנו ברגישות רבה, עוצמה וכשרון הם אלו שסובלים יותר מכל מחוסר ההגשמה העצמית שלהם עצמם. כיצד אי היכולת לבטא את הכעס שמצטבר כלפי ההורים מחמת סדר עניינים מעוות זה, הוא מקור ההרסנות הטבוע באדם המחונן והכשרוני מילדותו.

המחברת אינה שוכחת לתאר גם את מצבם הטרגי של ההורים שאינם מצליחים להיענות לצרכי ילדם, אינם מתאימים את עצמם אליו ושוכחים שגם בילדותם נאלצו להסתגל לדרישות הוריהם.

ספרה של אליס מילר, המשלב את התיאוריה עם דוגמאות מחיי יוצרים כארנולד בקט, הרמן הסה, הנרי מור ואיגור סטרווינסקי, אינו מחקר פסיכולוגי בלבד, אלא תעודה אנושית מרתקת ומרגשת ועדות עזה ומזעזעת על הסבל הנורא שדווקא הרגישים והעירניים שבינינו נושאים עמם מילדותם.

אליס מילר צברה נסיון במהלך שנות עבודתה כפסיכואליטיקאית. לאחרונה פרשה מהפסיכואנליזה ואימצה לעצמה את שיטתו של התרפיסט השוויצי קונארד שטטבאכר, בעזרתה הצליחה להגיע גם אל שורשי הטראומות המוקדמות של חייה-שלה.