דיופסייד Diopside

מראה ותיאור כללי: מופיעה בעיקר בשחור וירוק, אך קיימת גם בצהוב, חום, אפור, כחול, לבן ושקוף חסר-צבע. מקור השם מיוונית ופירושו: “שתי דעות”, כנראה משום שהיא מרבה להתגבש בגבישים ‘תאומים’. בגרסתה הגולמית היא מחורצת לאורכה, מה שמוסיף עוצמה לאנרגיה שלה. קיימת הכרום-דיופסייד הירוקה המזכירה את האמרלד.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית היא: CaMgSi2O6 שילוב של חמצן, סיליקה, קלציום ומגנזיום. הקשיות ממוצעת: 5-6 בסולם של 1-10. מבנה ההתגבשות מונוקליני והמשקל הסגולי הממוצע 3.3 גרם לסמ”ק. במקור ממזרח אסיה (בורמה, הודו ומדגסקר), אירופה (סקנדינביה, גרמניה ואוסטריה), דרום-אפריקה וארצות-הברית. מקיימת לעיתים את תופעות עין-החתול ולעיתים יש בה את תופעת הכוכב, עם ארבע קרני-אור, בעיקר בדיופסייד השחורה.

שימוש אנרגטי כללי: היא אבן של חיבור בין שני ניגודים. עוזרת לסנכרן בין שני חצאי-המוח. מחברת את הפיזי-מעשי עם האינטואיטיבי-אומנותי. מאזנת בין רגש לחשיבה, ובין יין והיאנג, הגברי והנשי בכל אדם. בכל הצבעים שלה עוזרת למתן תוקפנות. דיופסייד ירוקה, עוזרת לעשות סנכרון ואיזון של כל הצ’קרות זו עם זו.

היבט רוחני: במדיטציה עוזרת להתחבר לאינטואיציה ולהדרכה הפנימית.

היבט מנטלי: מעוררת ומחזקת את האינטלקט ומצלילה את החשיבה. טובה ומתאימה לתלמידים לסוגיהם ולאנשים מהמגזר האקדמאי וכן לעוסקים במקצועות שונים הדורשים חשיבה. עוזרת לאדם להיות צנוע ובו-זמנית להכיר בערכו.

היבט נפשי-רגשי: בגרסתה הירוקה היא אבן לב קלאסית. היכולה לעזור למשתמש בה להתחבר לרגשותיו. עוזרת להגביר חמלה ואנושיות, להיות יותר אמפתיים אל הזולת, אך בו-זמנית לא להסחף חזק מדי לתוך הסיפור שלו. עשויה לעזור בהתנהלות מול אנשים שקשה איתם ועדין קיים עניין או צורך לקיים איתם תקשורת. עוזרת להבין את חשיבותה של הסליחה. הדיופסייד השחורה היא אבן קרקוע מצוינת, הנותנת עזרה משמעותית במקרי דכדוך ודכאון. מתאימה למצבים קיצוניים של ניתוק מחדוות החיים ודלדול אנרגטי.

שימוש פיזי: אבן ריפוי ואיזון כללי. מאזנת את רמות האנרגיה בגוף הפיזי. טובה לכאבי שרירים בכל מקום בגוף, לכך יתאימו אבני דיופסייד בכל הצבעים.

דיופסייד הכוכב: כמעט תמיד מופיעה בשחור, אבן עוצמתית שנענדת לרוב בתכשיטים. מביאה מידע רוחני גבוה למציאות של המשתמש בה.

דיופסייד כרום: סוג של דיופסייד שקופה וירוקה באיכות גבוהה שמזכירה את האמרלד. היא יקרה ומשתמשים בה בעיקר בענידה כתכשיט. אבן ריפוי נפלאה, העובדת על חסימות עדינות במיוחד. מזרזת החלמה פיזית ממחלות שונות.