דיופטאז Dioptase

מראה ותיאור כללי: מתגבשת בגושים ובמושבות שעשויות מגרגרים או גבישים מלבניים בגדלים שונים. מקור השם מיוונית ופירושו: “לראות דרך”. אבן יקרה שאינה נפוצה יחסית. תמיד ירוקה בטווח צבעים שנע בין ירוק בקבוק עמוק לבהיר עד ירקרק-טורקיז. לעיתים מזכיר הצבע שלה את האמרלד.

מידע גימולוגי: הנוסחה הכימית: CuSiO2(OH)2 שילוב של נחושת, חמצן, סיליקה ומימן. מבנה ההתגבשות הקריסטלי טריגונלי. המשקל הסגולי הממוצע 3.3 גרם לסמ”ק והקשיות 5 בסולם 1-10. שקופה עד אטומה לחלוטין. במקור מאמריקה הצפונית והדרומית (בעיקר צ’ילה), איזורים מסוימים ברוסיה ומספר מכרות באפריקה, בעיקר במדינת נמיביה.

תכונות אנרגטיות: מצוינת לשחרור חסימות לסוגיהן מהמערכת האנושית. ההדהוד הירוק שלה מעניק תחושה של חידוש ורעננות. יש לה תדר ריפוי גבוה וייחודי ולמרות צבעה הירוק המשויך לאיזור הלב, ניתן להתעלות איתה למחוזות רוחניים גבוהים. מעוררת אצל המשתמשים בה חמלה עמוקה. מצוינת למטפלים לסוגיהם, בעיקר מטפלים אנרגטיים.

היבט רוחני: מצוינת לעבודה על שחזור גלגולים. מעוררת את היכולת להזכר בחיים קודמים ועוזרת לעשות את החיבור הרלוונטי בין הזכרונות האלה למשמעותם בחיים אלו. מחברת לידע גבוה רלוונטי שמגיע ממימדים גבוהים. כשיש חוסר איזון כלשהו במערכת האנושית, ניתן לעשות איתה מדיטציה ולבקש הכוונה לגבי אותו חוסר-איזון.

היבט נפשי: ממוססת כאבים רגשיים, חודרת למעמקי הלב כדי להביא לשם ריפוי. מצוינת במצב של לב שבור, בעיקר כשהשבר נובע מפרידה או אבדן של אנשים קרובים. אחד מתפקידיה הבולטים הוא להגביר מצב של סלחנות, בעיקר של המשתמש בה כלפי עצמו כשהוא פוגש את המקומות הלא-פתורים בתוכו.

היבט מנטלי: עוזרת לצאת מחוזקים מתקופות קשות ולמלא את המצברים הנפשיים לאחר משבר וכן לראות את חציה המלא של הכוס. מאזנת בין יין ויאנג. בדרך כלל מתחברים אליה אנשים שנמצאים כבר על נתיב של מודעות עצמית. מצוינת לעשיית עבודה בנושא תודעת השפע, מחזקת הדהודן של הצהרות חיוביות.

היבט פיזי: טובה לשיכוך כאבים, מצוינת לסוגים שונים של כאבי ראש. לעיתים אף מקילה על כאבי מיגרנה. מרגיעה לחץ-דם גבוה (לא במקום טיפול תרופתי) וטובה לבעיות בלב הפיזי ובריאות. מזרזת ומאזנת תהליכי החלמה מניתוחים ומחלות שונות. חולים באיידס יכולים להיעזר בה, כאן תעזור להתמודד בעיקר עם ההיבטים הרגשיים של המחלה. טובה למצבי חוסר-איזון של מערכת העצבים המרכזית וכן להפרעות שונות בשיווי המשקל.

היבט חברתי: היא עוצמתית מאד ואפשר לעשות איתה עבודה פלניטרית. כמו מדיטציה עם התכוונות לשלום-עולמי תוך שליחת אנרגיית הילינג לריפוי ואיזון של הפלנטה.